Hedge Fund

השימוש במונח "קרן גידור" משווה לקרנות האלה תדמית של זוהר ותחכום, ומסייע להן לגייס משקיעים. גידור הוא כינוי לפעולה שנועדה להקטין את התנודתיות בתיק ההשקעות, ולשפר את התשואה לאורך זמן

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

קרן גידור.

קרן השקעה פרטית שנעזרת בטכניקות ייחודיות כדי להרוויח בכל מצב בשוק, בין אם המחירים עולים ובין אם הם יורדים. בפועל, רבות מהקרנות המכונות "קרנות גידור" הן קרנות השקעה רגילות שמיועדות למשקיעים אמידים, או לגופי חיסכון והשקעה גדולים.

צילום: דובי קייך

השימוש במונח "קרן גידור" משווה לקרנות האלה תדמית של זוהר ותחכום, ומסייע להן לגייס משקיעים. גידור הוא כינוי לפעולה שנועדה להקטין את התנודתיות בתיק ההשקעות, ולשפר את התשואה לאורך זמן.

אסטרטגיית גידור אחת, למשל, היא התמחות בנכסים "אלטרנטיביים" - כאלה שיש לשינוי במחירם מתאם נמוך או אף שלילי עם תנודות שוקי המניות והאג"ח. פריטי אספנות נדירים ויצירות אמנות, למשל, נחשבים לנכסים אלטרנטיביים.

גם הזהב נחשב לעתים לנכס בעל מתאם נמוך עם השוק. מחיר הזהב נוטה לעלות בתקופות של משבר, בעיקר אם זהו משבר שמאיים על המערכת הפיננסית. הזהב נתפש כנכס מקלט, שערכו יישמר גם אם מערכת הבנקים תשותק - מכיוון שאנשים תמיד יהיו מוכנים לסחור במוצרים פיסיים תמורת זהב. כשמתרחש משבר פיננסי כמו זה של סוף 2008, מחיר הזהב עולה, ועוזר לאזן את תיק ההשקעות. גם ב–2011, כשהתעורר חשש ליציבות מערכת הבנקאות האירופית בעקבות משבר החוב היווני, מחיר הזהב טיפס. מחיר הזהב נוטה גם לעלות בעת אינפלציה, ולכן השקעה בו עשויה להגן על התיק מסיכונים אינפלציוניים.

טכניקת גידור נפוצה אחרת היא מסחר בצמדי נכסים דומים בשיטת לונג־שורט. מנהל הקרן יכול, לדוגמה, לבחור בשתי חברות מאותו ענף שאחת מהן נסחרת להערכתו במחיר גבוה מדי והאחרת במחיר נמוך. את המניה ה"זולה יותר", הוא יחזיק (לונג), ואת המניה "היקרה יותר" הוא ימכור בחסר (שורט).

בכך הוא מהמר שמחירי המניות יתכנסו זה אל זה ושהפערים בין השתיים ייסגרו. מנהל הקרן יהיה אדיש לכיוונו של השוק כולו. מה שמשפיע על התשואה שלו היא התנועה היחסית בין שתי המניות. כך, גם אם שוק המניות כולו ייפול, המניה היקרה מבין השתיים עשויה ליפול באופן חד יותר, והקרן תרוויח מסגירת פערי התמחור בין המניות. בפעולה כזו כרוכה בסיכון, כי אם המנהל טועה בהערכותיו, ההפסד שלו עשוי להיות גדול. פעולת לונג־שורט אחרת יכולה להתבצע באמצעות מניה או קבוצת מניות מול השוק כולו. אם השוק כולו "זול" אבל מניות מענף מסוים "יקרות" מדי, ניתן יהיה לבצע "שורט" כנגדן אל מול החזקת "לונג" במדדי השוק הרגילים.

קרנות גידור היו אופנתיות בשנות הגאות של העשור הקודם. הן הניבו תשואות גבוהות ומשכו משקיעים רבים. בפועל, חלק ניכר מהן לקחו סיכוני יתר וביצעו השקעות ממונפות שסייעו להן להשיג תשואות עודפות. במשבר שבסוף אותו עשור רבות מהן התרסקו.

בשנים האחרונות קרנות הגידור חוזרות לאופנה. העניין המחודש קשור כנראה לעליות בשווקים שאיפשרו למנהליהן לקחת סיכונים וליהנות מתשואה עודפת. לפופולריות שלהן תורמת גם הרגולציה המחמירה בחלק משוקי הפיננסים, שמגבילה את שיטות ההשקעה של קרנות נאמנות וגופי השקעה פנסיוניים ודוחפת מנהלי השקעות מוכשרים ומקושרים להקים פעילות שהפיקוח עליה מצד הרשויות רופף יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"