מניית השבוע |

למרות התחרות - המגל והפטיש עדיין שולטים בשמי רוסיה

אירופלוט נסחרת בבורסת מוסקווה לפי שווי של כ–39 מיליארד רובל ■ הכנסות החברה במחצית הראשונה של 2015 הסתכמו ב-176.5 מיליון רובל, גידול של 26% לעומת התקופה המקבילה

עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמרי זרחוביץ'
עמרי זרחוביץ'

אירופלוט היא חברת תעופה רוסית, שהחלה את דרכה ב–1923. היא היתה במשך תקופה ארוכה חברת התעופה הלאומית של בריה"מ, וחברת התעופה הגדולה בעולם מבחינת מספר הנוסעים שהשתמשו בשירותיה. בשנים הראשונות השתמשה החברה במטוסים תוצרת גרמניה, אך מ–1935 ועד לפירוק בריה"מ ב–1991, היא השתמשה רק במטוסים מתוצרת מקומית. עד היום לוגו החברה הוא פטיש ומגל עם כנפיים.

ב–1990 החברה חיברה בין 3,600 יעדים והטיסה 138 מיליון נוסעים ו–3 מיליון טונות של מטען. בהנהלת החברה סברו כי פירוק בריה"מ ייטיב עמה ויאפשר לה ליצור שותפויות עם חברות תעופה מערביות, אך הכאוס הפוליטי והמדיני העביר אותה סדרה של טלטלות.

ב–1994 הופרטה החברה והונפקה בבורסה במוסקווה, כשהשליטה ב-51% מהמניות נשארה בידי הממשלה הרוסית. בשנים שלאחר מכן השקיעה החברה בהתחדשות, והיא רכשה כמה מטוסי בואינג כדי לרענן את צי המטוסים שלה. ב–2006 הצטרפה החברה לברית התעופה Skyteam, שהוקמה שש שנים קודם לכן. היא היתה החברה העשירית שהצטרפה אליה. ארבע שנים לאחר מכן הודיע הממשל הרוסי כי כל חברות התעופה שבהן הממשלה מחזיקה יאוחדו עם אירופלוט כדי לחזק את המבנה הפיננסי שלה.

בשבוע שעבר פורסמו דיווחים שלפיהם אירופלוט תרכוש את מתחרתה הרוסית טראנסאיירו תמורת רובל אחד ותיקח על עצמה את החוב של החברה הנרכשת, שהגיע בסוף 2014 ל–64.8 מיליארד רובל (990 מיליון דולר). המשבר הכלכלי ברוסיה תרם להרעת מצבה של טראנסאיירו. אירופלוט חולשת על כ–45% מהשוק הרוסי, בעוד טראנסאיירו מחזיקה בכ–13% ממנו.

אירופלוט נסחרת בבורסת מוסקווה לפי שווי של כ–39 מיליארד רובל. הכנסות החברה במחצית הראשונה של 2015 הסתכמו ב-176.5 מיליון רובל, גידול של 26% לעומת התקופה המקבילה. החברה אמנם עברה לרווח תפעולי חיובי, אבל בשורה התחתונה היא עדיין הפסידה 3.5 מיליון רובל, לעומת הפסד של 1.9 מיליון רובל בתקופה המקבילה. חלק גדול מההפסד הוא תוצאה של עלויות מימון גבוהות. מניית החברה הניבה תשואה שנתית שלילית ממוצעת של 8.4% בחמש השנים האחרונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה