הצפת ערך |

Deflationary Spiral

מה יכול לחלץ כלכלות מסחרור דפלציוני?

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

סחרור דפלציוני או מעגל דפלציוני - תהליך של התכווצות שמתחולל כשהכלכלה סובלת מדפלציה.

דפלציה מוגדרת בדרך כלל כ"ההפך מאינפלציה", או כירידת מחירים מתמשכת על פני תקופה מסוימת. אבל מעגל דפלציוני אינו מתחולל רק בגלל ירידת מחירים שיכולה להיות חד־פעמית. בכדי שהוא יתרחש צריכה להתלוות אליו גם ציפייה להמשך ירידת מחירים בעתיד. אחד הגורמים שמאיצים מעגל אינפלציוני הוא מינוף יתר של צרכנים וחברות. הקטנת מנופי אשראי היא תהליך ארוך שעלול להוביל להתארכות משך הזמן של סחרור דפלציוני.

סחרור דפלציוני מתחיל בדרך כלל עם ירידת מחירים רגילה שבאה אחרי תקופת גאות שמובילות לעודף כושר ייצור, עודף אשראי וירידה בביקושים עקב כניסה למיתון. חברות נקלעות לקשיים וחלקן אף מגיעות לחדלות פירעון בגלל חובות גבוהים מדי. כחלק ממאמצי ההבראה שלהן החברות מפטרות עובדים ומקצצות בשכר ובהשקעות.

הפיטורים גורמים לעודף היצע של עובדים ולירידה בשכר במשק, שמובילה לירידה נוספת בביקושים וללחץ נוסף לירידת מחירים. ירידת המחירים מקשה עוד יותר על החברות להבריא, והלחץ להפחתות שכר נמשך. כך נמשך הסחרור. בלא שינוי מבחוץ, הסחרור הדפלציוני עלול להימשך זמן רב — עד שעודף כושר הייצור נספג, ורמת החוב במשק יורדת באופן משמעותי. במשך הזמן נפלטים הרבה עובדים ממעגל העבודה, מה שמוביל לאי שקט ותסיסה חברתית.

אחד הגורמים שיכול לחלץ כלכלות מסחרור דפלציוני הוא התפתחות טכנולוגית שמובילה להקמה של תעשיות חדשות שמייצרות מקומות עבודה. התפתחות כזאת עשויה להוביל לעלייה בפריון העובדים ובביקוש לעובדים — ולהעלאות שכר. התפתחויות טכנולוגיות רבות כאלה התחוללו במחצית השנייה של המאה ה-20. ייתכן שזוהי אחת הסיבות לכך שהתקופה הזאת התאפיינה במשך שנים בעיקר באינפלציה ולא בדפלציה. גורם אחר שיכול לסייע למדינה להיחלץ ממעגל כזה הוא סיוע מצד מדינות אחרות או יציאה לשווקים צומחים בחו"ל.

צילום: איור : דובי קייך

בשבע השנים האחרונות, מאז פיצוץ בועת האשראי והנדל"ן מדינות רבות בעולם חוות תהליך של התכווצות וירידת מחירים במוצרים ושירותים רבים. האשראי העסקי הצטמצם, חברות ממעטות בהשקעות חדשות, ושוק הנדל"ן למגורים בארה"ב ומערב אירופה שסבל מעודף היצע גדול ומינוף יתר הוריד הילוך, ונגרר לירידות מחירים — וחברות רבות צימצמו את מנופי האשראי.

ברבות ממדינות המערב, בעיקר באירופה, נרשמה בשנים האחרונות צמיחה אפסית או שלילית. הגורם המרכזי שמנע כניסה למעגל דפלציוני מלא בתקופה זו היה הריבית הנמוכה שהנהיגו הבנקים המרכזיים באירופה, יפן וארה"ב.

באירופה מוכת האבטלה תהליכי הדפלציה עדיין נמשכים, אבל בארה"ב הם מתקרבים כנראה לסופם. רמת האבטלה בארה"ב ירדה באחרונה אל מתחת ל–6%, ובחלק מהתעשיות מתחילות לבצבץ דרישות להעלאת שכר. זוהי אחת הסיבות להערכות שלפיהן סכנת הדפלציה בארה"ב כבר חלפה, ולכן תהליך העלאות הריבית בארה"ב יחל לקראת סוף 2015.

עם זאת, יש כלכלנים שסבורים שארה"ב תתקשה לצמוח. ירידת הביקושים בעולם, כולל במדינות מתפתחות שהצמיחה בהן הואטה, עלולה לעכב את צמיחתה, ואולי גם את העלאת הריבית.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה