הצפת ערך |

Private Equity Fund - קרן השקעה פרטית

סכומי ההשקעה של הקרנות הפרטיות יהיו בדרך כלל גבוהים יותר בכל עסקה בהשוואה להשקעות של קרנות הון סיכון

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

קרן השקעה פרטית.

קרן שמגייסת כסף ממשקיעים מוסדיים ופרטיים - לרוב עשירים ובעלי אמצעים - ומשקיעה בעיקר בחברות פרטיות שיש להן פוטנציאל להפוך בעתיד לציבוריות. במקרים אחרים הקרנות האלה משקיעות בחברות ציבורית, אבל באמצעות הנפקה פרטית, שנעשית רק עבורן. הנפקה כזאת מאפשרת להן לקבל נתח משמעותי במניות של החברה הציבורית והשפעה מהותית על התנהלותה. הכסף שמושקע בקרנות עצמן סגור למשך כמה שנים, ומאפשר להן להשביח את השקעותיהן לאורך זמן.

קרנות הון סיכון הן תת־קבוצה של קרנות ההשקעה הפרטיות. הן נבדלות מקרנות השקעה פרטיות אחרות בכך שהן ממוקדות בחברות טכנולוגיה צעירות. סכומי ההשקעה של הקרנות הפרטיות יהיו בדרך כלל גבוהים יותר בכל עסקה בהשוואה להשקעות של קרנות הון סיכון.

ישנם כמה סוגים של קרנות השקעה פרטיות, שלכל אחד מהם יש התמחות שונה. סוג אחד כולל את אלה שמבצעות השתלטויות ממונפות - כלומר בעזרת נטילת הלוואה גדולה בשיעור של כ–50%–60% מסכום העסקה. עסקות כאלה מתמקדות בדרך כלל בחברות שיש להן פעילות תזרימית שיכולה לשרת את החוב. לעתים קרובות אלה חברות ציבוריות שנסחרות בזול יחסית בגלל התנהלותן הלא יעילה.

קרנות ההשקעה המשתלטות מבצעות בחברות המטרה שינויים מיידיים, שנועדו להגביר את יעילותן ולהגדיל את תזרים המזומנים והרווחיות שלהן. הן מחליפות את ההנהלה הבכירה, מקצצות בעלויות כוח האדם, מקטינות עלויות ייצור, מגבירות פעולות שיווק ומנסות לנצל טוב יותר את כל נכסי החברה. אם הפעולות מצליחות, הגידול בתזרים המזומנים מסייע להחזיר את החוב במהירות ולהשביח את ערכה של החברה. במקרה כזה אפשר להנפיק אותה שוב לציבור במחיר גבוה יותר, או למכור אותה למשקיע אסטרטגי שמעוניין בה.

קרנות השקעה מסוג אחר - קרנות דיסטרס, מתמקדות בחברות שמצויות במשבר עסקי שמאיים על קיומן. ביצוע של תוכניות הבראה דורש התמחות מיוחדת וניסיון ניהולי רב. אלה עסקות שיש בהן סיכון רב. עסקות דיסטרס נעשות לא פעם מול המלווים של החברות כחלק מהסדר חוב, כולל החלפת הבעלים. אם תהליך ההבראה מצליח, ההשקעה בחברות דיסטרס יכולה להניב תשואות גבוהות מאוד.

סוג נוסף הוא קרנות מזנין (Mezzanine). אלה קרנות שמתמקדות לרוב בחברות שזקוקות למימון ביניים לטווח קצר ובינוני לקראת הנפקה בבורסה או לקראת מכירה אפשרית לחברה אחרת. ההשקעה בחברות כאלה נעשית לרוב באמצעות חוב או מניות בכורה, שמקנות עדיפות בקבלת תמורה על פני מניות רגילות. מימון מזנין מאפשר לחברה לקבל ארכה, ועבור המשקיע מדובר בסיכון מבוקר. התשואה שנדרשת על ידי קרנות מזנין גבוהה יותר מהתמורה שמבקשים בעלי חוב רגילים של החברה, ונמוכה ממה שדורשים בעלי המניות שלה.

קרנות ההשקעה הפרטיות פועלות בדרך כלל "ליד" שוק ההון, ניזונות ממנו ומזינות אותו. בתקופות של גאות הן מנסות לנצל את רמת המחירים העולה בשוק כדי להנפיק חברות שבהן השקיעו בעבר, ובתקופות של שפל הן מנסות לרכוש חברות ציבוריות ששרויות בצרות ושמחירן ירד, ובעזרת ניהול טוב ויתר להשביח את ערכן.

הפעילות שלהן מאפשרת למשקיעים מוסדיים להקצות חלק מהכספים שנצברים בהן לנכסים בלתי סחירים שהציבור הרחב אינו חשוף אליהם. בשנים האחרונות, בשל התשואות הנמוכות בשוקי האג"ח, נרשם גידול בסכום הכסף שמוקצה לקרנות השקעה פרטיות, שמנסות להביא תשואה עודפת ממקומות יצירתיים אחרים.

צילום: איור : דובי קייך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?