דעת המומחים |

הנפט מסובב את העולם: האם לאחר ירידה כה חדה המגמה תתהפך?

לנפט יש השפעה דרמטית על מחירי מוצרים, על כושר הצריכה, על עלויות תעשייה ותובלה - ועל חוסנן של מדינות שכלכלותיהן מבוססות על הפקתו

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

תעשיית הנפט העולמית מושכת אליה משקיעים מסוגים שונים - חוסכים סולידיים, ספקולנטים, משקיעים לטווח ארוך, וסוחרי יום לטווח קצר. הנפט על נגזרותיו השונות משפיע באופן מהותי על תיק ההשקעות של כל משקיע בעולם. וגם על מדינות עניות בנפט (אבל עשירות בגז) כמו ישראל.

אלא שבימים האחרונים נראה שהמשקיעים פחות מחפשים נפט, ויותר מחפשים איתות כלשהו שיעזור להם להבין אם מחירו כבר הגיע לתחתית. בשבוע שעבר, למשל, צלל מחירה של חבית נפט מסוג "טקסס מתוק" ל–55 דולר - שפל של חמש שנים. בהמשך השבוע המחיר שב ועלה ל-62 דולר לחבית.

האם זוהי אכן התחתית, או שמא הנפט ישוב ויירד עד ל–55 דולר? ואולי ל–50 דולר, או אפילו ל–40 דולר, מחיר שאותו פגש הנפט באחרונה (גם אם לזמן קצר) בעיצומו של המשבר הפיננסי העולמי.

חביות נפטצילום: רויטרס

מחיר הנפט ידע ב-15 השנים האחרונות מגמה ברורה של עליות. הוא זינק מרמה של כ-20 דולר לחבית בתחילת שנות ה-2000 לשיא של 135 דולר ערב המשבר הפיננסי העולמי.

בתחילת 2009, בעיצומו של המשבר, הוא התרסק לכיוון ה–40 דולר, אבל שנתיים וחצי לאחר מכן שב לנסוק בעקבות האביב הערבי עד לשיא של 120 דולר לחבית. מאז ועד לפני כשלושה חודשים נסחר הנפט ברמות מחיר של 
110-90 דולר לחבית, ונדמה היה שזהו מחיר של שיווי משקל שנוח לכולם.

בקיץ האחרון הכיוון השתנה. ביוני עוד נסחר הנפט ברמה של 106 דולר לחבית. בסוף ספטמבר הוא נפל לראשונה אל מתחת ל-90 דולר, ומאז הוא רשם צלילה מהירה ורצופה עד לשפל הנוכחי - שמשקף ירידה של כמעט 50% בהשוואה למחיר ביוני.

הביטוי החזק ביותר לצלילה במחיר הנפט הוא הקריסה הפיננסית בכלכלת רוסיה שהמטבע שלה, הרובל, נחלש בתוך חצי שנה בכ–45%. כלכלת רוסיה, שתלויה מאוד ביצוא הנפט והגז, עתידה על פי התחזיות העדכניות להתכווץ בשנה הבאה בכ–4%.

הסיבות לירידה: מרגולציה עד פצלים

"הירידות החדות במחיר הנפט הובלו באחרונה על ידי מדינות קרטל אופ"ק, בראשות ערב הסעודית, שהצהירו כי אינן מתכוונות לצמצם את ההפקה גם ברמות המחירים הנמוכות הנוכחיות", אומר סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר ישראל.

"ההחלטה נובעת מחששותיהן לאבד נתח שוק לטובת ארה"ב, שהגדילה בשנתיים האחרונות את היקפי הפקת הנפט במאגרים היבשתיים במידה ניכרת", הוא מסביר. "ייצור הנפט של ארה"ב גדל בתוך שנים ספורות בכ-4 מיליון חביות ליום. זוהי תוספת של כ–5% לתפוקה העולמית. בכך הפכה ארה"ב לאחת ממפיקות הנפט הגדולות בעולם".

"מלבד הגידול בהיצע הנפט, ישנה גם ירידה בביקושים כתוצאה מהאטה בקצב הצמיחה הגלובלית. כרגע יש האטה באירופה, ביפן ובשווקים המתעוררים. גם ההתייעלות שנרשמת כל הזמן בצריכת אנרגיה ודלק גורמת לירידה בביקושים, ובמקביל פוחתים החששות מאיומים גיאו־פוליטיים".

משפיע כמעט על כל דבר שאנו צורכיםצילום: רויטרס

הסיבה השלישית, מסביר וסצ'ונוק, קשורה לפעילות המגזר הפיננסי: "הפסקת תהליך ההרחבה הכמותית בארה"ב הובילה להחמרת ברגולציה על גופים פיננסיים בשוקי הסחורות. היא הפחיתה את האטרקטיביות של השקעה בשוק הנפט מצד גורמים ספקולטיביים שתמכו בצד הביקוש, ותרמו למחירי הנפט גבוהים".

שלמה קופר, אנליסט ראשי במכללת מגמות מצביע על סיבה נוספת לשינוי הכיוון — שדות הענק של פצלי הנפט בארה"ב. אלה הם מאגרים שבהם הנפט מצוי בתוך סלעים. הפקתו נעשית בטכנולוגיה של של שבירה הדראולית (פראקינג), שנהפכה לנפוצה וזולה.

תהליך ההפקה של נפט מפצלים מעורר ביקורת רבה. התהליך כרוך בשימוש רב במים, ונטען כלפיו כי הוא מזיק לסביבה ומזהם את מי תהום. הביקורת הזאת הובילה, למשל, לכך שבשבוע שעבר החליטה מדינת ניו יורק לאסור להפיק בשטחה נפט מפצלים.

"ארה"ב נעשתה טובה מדי בהפקת נפט", אומר קופר. עודף ההיצע הקיים כיום בשוק הוא תולדה של המהפכה שאיפשרה להפיק נפט מפצלים. כיום, ארה"ב מפיקה יותר מ–9.1 מיליון חביות נפט ביום, מרביתן באמצעות פראקינג. מפיקות הנפט מפצלים חתמו בשנה האחרונה על חוזי ענק, ואלה לא צפויים להתבטל למרות ירידת המחיר. בששת החודשים הקרובים ארה"ב תפיק יותר נפט משהפיקה אי־פעם".

צילום: בלומברג

התנודות במחיר הנפט מעבירה הון ועושר ממדינה אחת לאחרות. מול כל מדינה שמייבאת נפט וחוסכת כעת מיליארדי דולרים בזכות המחירים הנמוכים, ישנה מדינה שמייצאת נפט ומפסידה מכך.

רוב הכלכלות הגדולות בעולם הן יבואניות של נפט - לא יצואניות. ברוב המקרים מדובר במדינות מערביות מפותחות שצורכות הרבה אנרגיה.

על פי סוכנות האנרגיה הבינלאומית, ערב הסעודית עומדת להפסיד 118 מיליארד דולר בהכנסות השנה עקב ירידת המחיר. לעומת זאת, ארה"ב תרוויח מהירידה במחיר הנפט כ-90 מיליארד דולר. סין תרוויח מכך 77 מיליארד דולר, יפן תרוויח 60 מיליארד דולר והודו תרוויח 34 מיליארד דולר. חמש הכלכלות הגדולות באירופה ירוויחו מהירידה במחיר הנפט 93 מיליארד דולר. ישראל תרוויח 6 מיליארד דולר.

העודף שייווצר למדינות המייבאות נפט אמור לסייע להן לחזק את הצמיחה הכלכלית. מהצג השני, המדינות שמייצאות נפט (מדינות ערב, רוסיה, ונצואלה, איראן, קנדה) עלולות להיכנס למשבר עקב הירידה הצפויה בהכנסותיהן. בינתיים המטבעות שלהן נחלשו מול הדולר האמריקאי, והכלכלות שלהן מתכווצת. ירידת מחיר הנפט גם מחלישה ארגוני טרור כמו דעא"ש, שנסמכים על ההכנסות ממנו.

קשה מאוד להעריך באילו מחירים ייסחר הנפט בשנה הקרובה. מדינות אופ"ק (בעיקר סעודיה וכווית) כבר הצהירו כי אין בכוונתן להקטין את התפוקה רק ברמת מחירים של 40 דולר לחבית. להצהרות האלה יש סיבות כלכליות וגם פוליטיות. עבורן הפקת הנפט במחירים הנוכחיים עדיין רווחית, בעוד שהכדאיות ליצרני הנפט מפצלים נשחקת. ייתכן שחלק מהם ייצאו מהמשחק.

הרוב צופים עלייה

אז לאן ילך מחיר הנפט ב-2015? הנה התחזיות של אנליסטים מובילים.

לאומי: "המחיר יעלה ל–65–75 דולר"

"השוק מחפש כעת את שיווי המשקל החדש למחיר הנפט", אומר אוהד חיים, אנליסט ניירות ערך זרים בלאומי שוקי הון. "ההתפתחויות של השנים האחרונות - שעיקרן עלייה בתפוקה ובהיצע והתמתנות הביקושים, בעיקר מסין - יובילו לדעתי למחיר שיווי משקל נמוך יותר משהיה בשנים האחרונות.

"עם זאת, הירידות האחרונות הן היו כנראה תגובת יתר שנתמכה גם בספקולציות. במחיר הנוכחי של כ-55 דולר לחבית, שחקניות רבות לטעמי יחתכו דרמטית את התפוקה או יפשטו רגל. כשההיצע יקטן, מחיר הנפט יחזור לשיווי משקל שיהיה להערכתנו סביב 65–75 דולר לחבית. זה יכול לקרות כבר במחצית השנייה של 2015".

BDO: "התהליך שיביא לעליות כבר החל"

"התהליך הכלכלי שיביא בסופו של דבר לעליית מחירי הנפט כבר התחיל", טוען חן הרצוג, הכלכלן הראשי של BDO Consulting Group זיו האפט. "במחיר של 60 דולר לחבית, רוב הפרויקטים החדשים להפקת פצלי נפט הופכים להיות לא כדאיים. פרויקטים שכבר הושקע בהם כסף רב ימשיכו בהפקה, אך פרויקטים חדשים נעצרו, ולא יפותחו. התוצאה תהיה ירידה בהיצע הנפט.

במקביל, ירידת מחירי הנפט גורמת לגידול בביקוש למוצרים שמופקים ממנו. ירידת המחיר הפכה את הנפט לזול יחסית לתחליפים, ולכן הביקוש לנפט גדל. השילוב בין ירידה בהיצע לגידול בביקוש צפוי להחזיר את מחיר הנפט לעלות ההפקה השולית שלו, כלומר יותר מ–80 דולר לחבית".

אקסלנס: "יש מקום להמשך הירידה"

"הנבואה ניתנה לשוטים בעיקר במחירי הנפט, שתלויים בכל כך הרבה גורמים", אומר יניב חברון, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס. "השמרנים יותר צופים שמחיר הנפט מסוג ברנט, שמופק בים הצפוני, יתייצב בסופו של דבר ברמה של 85–90 דולר לחבית ב-2015, ובטווח הארוך, במחיר של 95 דולר לחבית. לגבי הטקסס המתוק, מצפים לרמה של 70–75 דולר לחבית בשנה הבאה.

"ישנה טענה כי מחיר כזה יעודד את ארה"ב להפחית את היצור. אנחנו מעריכים כי עדיין יש מקום להמשך הירידה במחירים כל עוד ארה"ב לא תרמוז על הורדת יצור פוטנציאלי. זה ייקח עוד כמה חודשים לפחות. בכלל לא בטוח שארה"ב תתקפל.

"אנחנו מתקשים להעריך מתי תגיע הנקודה שבה יהיה כדאי להמר מחדש על עלייה במחיר. אנחנו מתכוונים כאן להימור במלוא מובן המלה. נראה שהיא תגיע בחודשים הקרובים. ייקח זמן עד שהימור זה יוכיח את עצמו, אבל אנחנו מעריכים שזה יקרה עד סוף 2015".

מאיר ברק: "70 דולר- מחיר כמעט מובטח"

"בשווקים יש פאניקה", אומר מאיר ברק, האנליסט הראשי, במכללת Tradenet לשוק ההון. "מחירי הנפט צונחים, בורסת רוסיה, יצואנית הנפט הגדולה בעולם, מאבדת 10% ביום אחד, יצואניות נפט אחרות עומדות על סף פשיטת רגל. מה עושים כשפאניקה מכתיבה את המחירים? מוכרים? בוודאי שלא. דווקא קונים.

"יש סיבה לירידות: ארה"ב מייצרת כיום יותר נפט ומציגה שיא בתפוקה של שלושה עשורים, אבל זו סיבה לירידה מתונה במחירים, לא להתרסקות. במחיר של 50 דולר, הנפט הוא מציאה. יכול להיות שהפאניקה תימשך עוד כמה ימים ואולי אפילו עוד כמה שבועות, אבל מחיר הנפט יחזור ויעלה ל-70 דולר לחבית. בטווח של שנתיים מהיום בעיני זה כמעט בטוח. זה לא רע. מתי בפעם האחרונה עשיתם 30% על הכסף?"

Saxo Bank: "ב–2015 המחירים יחזרו לעלות"

"מחירי הנפט הגולמי היו תחת מתקפה נמשכת בחודשים האחרונים, כשמה שהניע את ה"מירוץ לתחתית" הוא מאבק על נתחי שוק בין אופ"ק לבין היצרנים שאינם חברים בו", אומר אולה האנסן, ראש תחום אסטרטגיית סחורות בבנק האירופי Saxo Bank. "עד כה אף אחד מיצרני הנפט הגדולים לא היה מוכן לקצץ בהפקה. עד שזה ישתנה, לא נראה ירידה בהיצע.

"להערכתנו, ברבעון הראשון והשני של 2015 נראה את השפל של המחזור הנוכחי. רק לאחר מכן נתחיל לראות סימנים רציניים להפחתת תפוקה ועלייה פוטנציאלית בביקוש. נכון לעכשיו, אנו צופים שמחיר הנפט הגולמי מסוג ברנט יהיה כ-65 דולר בממוצע לחבית ברבעון הראשון, כשבמשך השנה המחירים יחזרו לעלות. המחיר הממוצע השנתי יהיה 75 דולר".

S&P: "ב–2015 המחיר יהיה 70 דולר לחבית"

"התחזיות המעודכנות שלנו למחירים ב–2015 גבוהות ביחס למחירים הנוכחיים בשוק, ומגיעות ל–70 דולר לחבית", אומרים בסוכנות המידע והדירוג S&P. "אנו צופים שחברות הנפט יצמצמו את הייצור וההשקעות באתרים שבהם ההפקה יקרה יחסית. כתוצאה מכך, תהיה ירידה בצד ההיצע שתגרום להתייצבות ואף התאוששות קלה במחירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב