מחירי מניות הנפט צנחו - האם זה הזמן לקנות?

מניותיהן של החברות הגדולות בתעשיית הנפט נפלו בתוך ארבעה חודשים ב-15%-25% על רקע ציפייה שרווחיהן ייפגעו עם הצלילה במחיר הנפט הגולמי ■ תחזיות הרווח של החברות אכן הונמכו, אבל כבר יש מי שסבורים שרמת המחירים הנוכחית מספקת בסיס להשקעה בהן לטווח ארוך

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

בתחנות הדלק זה עוד לא מורגש כל כך, אבל מי שעוקב אחר מחירה של הסחורה החשובה בעולם, הנפט, מרגיש את רוח השינוי היטב. מאז 20 ביוני, אז רשם הנפט שיא זמני של 107 דולר לחבית, מחירו נמצא בנפילה חדה.

בתוך ארבעה חודשים צלל מחירה של חבית נפט מסוג "טקסס מתוק" בחדות - עד לשפל של כ-80 דולר לחבית - נפילה של כ-25%. ירידה בשיעור דומה, ממחיר של 115 דולר לחבית ל-85 דולר, רשם הנפט מסוג ברנט, שמופק בים הצפוני. צלילה כה חדה ומהירה במחיר של סחורה כה חשובה ובסיסית יכולה לחולל שינוי כלכלי משמעותי ברבות ממדינות העולם.

מחירה של חבית נפט נמצא כיום בשפל של יותר משנתיים. המדרגה הנמוכה הבאה, 70 דולר לחבית, היא כבר בטווח הנראה לעין, ובבנק ההשקעות גולדמן סאקס סבורים שבאביב יגיע מחירה של חבית נפט גם לשם. הפעם האחרונה שבה ביקר הנפט במחיר של 70 דולר לחבית היתה באמצע 2010, חודשים ספורים לפני תחילת האביב הערבי, שגרם לצמצום התפוקה בחלק ממדינות ערב.

ישנן כמה סיבות לנפילה שחלה באחרונה במחיר הנפט. החזקה והחשובה שבהן היא התחזקות הדולר, במיוחד אל מול היורו והין.

קידוח נפט בטקססצילום: Via Bloomberg

עלייה בשוויו של הדולר גוררת כמעט תמיד ירידה במחירי הסחורות שנקובות בו. לכן, הנהנים העיקריים מהירידה במחיר הנפט הם אזרחי ארה"ב, שהוצאות האנרגיה שלהם יתכווצו בקרוב.

אבל התחזקות הדולר היא לא הסיבה היחידה לצניחה במחיר הנפט. סיבה חשובה נוספת שעליה מצביעים המומחים היא שינוי במשוואת הביקוש וההיצע של הנפט והגידול בתפוקתן של שתי המדינות מפיקות הנפט הגדולות בעולם - ארה"ב וסעודיה.

לשתי המדינות האלה יש כיום אינטרס משותף: להוזיל את הנפט כדי לפגוע במי שמאימים עליהן. ארה"ב מעוניינת להחליש את רוסיה בעקבות המתיחות שהחלה סביב המשבר באוקראינה. בנוסף, האמריקאים והסעודים רוצים להחליש את ארגוני האיסלאם הקיצוני שהשתלטו על שדות נפט בעיראק ומשתמשים בהם כדי לממן את מלחמות הדת שהם מנהלים, ואת איראן, שמתמודדת מול סעודיה ומצרים על ההגמוניה בעולם הערבי ושנפגעת גם היא מהירידה במחירי הנפט.

בארה"ב השינוי הוא גדול, גם אם הוא נמשך על פני זמן. ארה"ב החלה להפיק נפט מפצלים שמצויים במרבצי ענק בשכבות של קרקע סלעית. מאז 2010 הגדילה ארה"ב את תפוקת הנפט מפצלים מ–3 מיליון חביות ביום ל–8.5 מיליון חביות. זהו גידול שמכסה את רוב הגידול בביקוש העולמי לנפט בשנים אלה. הצריכה היומית של נפט מגיעה כיום לכ-93 מיליון חביות ליום לעומת 84 מיליון חביות בתחילת 2009.

הגידול בתפוקה האמריקאית נובע הן מהרצון להשיג עצמאות אנרגטית, והן מהצורך לפצות על הירידה בקצב הפקת הנפט בחלק ממדינות ערב בעקבות המהפכות הפנימיות שהתחוללו בהן מאז פרוץ האביב הערבי.

אלא שהפקת נפט מפצלים היא תהליך יקר יחסית. יש הטוענים שבמחיר שנמוך מ-80 דולר לחבית כבר לא כדאי לבצע אותה. עם זאת, תהליכי ההפקה משתכללים עם הזמן, ונעשים זולים יותר. בתעשיית הנפט האמריקאית טוענים שגם ירידה של הנפט למחיר של 70 דולר לחבית לא תוביל להפסקה או לצמצום של הייצור.

פחות ייצור בסין, יותר מכוניות חסכוניות

לירידה במחיר הנפט יש עוד כמה סיבות, גם כאלה שקשורות לצד הביקוש. אחת מהן היא הירידה בקצב הצמיחה של סין, שגורמת לירידה בתפוקה התעשייתית שלה. סין היא צרכנית הנפט השנייה בגודלה בעולם, אחרי ארה"ב. התיעוש המהיר שלה והגידול האדיר בשימוש ברחב מנועי בה גרמו לעודפי ביקוש חזקים לנפט בעשור הקודם.

כעת חלק מהתעשייה הסינית סובלת מעודף כושר ייצור, ומפעלים רבים במדינה נסגרים. הכלכלה הסינית אמנם לא מתכווצת, אבל שיעור הצמיחה שלה נמוך בהרבה מבעבר — וחלק ממנו מונע על ידי ענפי השירותים, ולא על ידי ענפי הייצור עתירי האנרגיה.

גורם נוסף שמשפיע על משוואת ההיצע והביקוש הוא ההתפתחויות בתעשיית המכוניות, שמוציאה בכל שנה דגמים חסכוניים יותר. מכונית חדשה צורכת בממוצע 25% פחות דלק מאשר לפני עשור. בעולם אמנם קונים יותר מכוניות בכל שנה, אבל צריכת הדלק עבורן אינה עולה באותו שיעור, ולעתים היא אף יורדת.

הירידה בביקוש לנפט מונעת גם מגילויים של מרבצי גז טבעי רבים שמהווים תחליף למזוט, המופק מנפט במפעלי תעשייה ובתחנות לייצור חשמל.

חלק מהתהליכים שמשפיעים על הביקוש וההיצע של נפט נמשכים אמנם כבר כמה שנים, אבל רובם הגיעו לידי הבשלה בקיץ האחרון. חלק ממדינות אפריקה - למשל לוב וליבריה - הגדילו אף הגבירו את קצב הפקת הנפט באחרונה ותגברו עוד יותר את עודף ההיצע שהשפיע על המחירים.

גלגוליה של חבית

נתונים של מחלקת המחקר של מפיקת הנפט הבריטית בריטיש פטרוליום (BP) מלמדים שחלקו של הנפט בהפקת האנרגיה העולמית (במונחי יחידות אנרגיה), ירד מ-38.5% בשנת 2000 ל-33% ב-2013. את מקומו של הנפט נוטלים בהדרגה מקורות אחרים - כמו גז ומקורות מתחדשים.

עם כל זאת, העולם עוד רחוק מגמילה מנפט וצריכתו צפויה להמשיך לעלות בשנים הקרובות, ואף בעשורים הבאים.

המניות צנחו, התחזיות עודכנו

הירידה במחירי הנפט גררה נפילה מהירה ומשמעותית גם במחירי המניות של מפיקות הנפט הגדולות. מניית ענקית האנרגיה האמריקאית אקסון מוביל, למשל, ירדה מסוף יוני בכ-10%. ירידה בשיעור דומה רשמה גם מניית יריבתה המקומית, שברון. המניות של החברות האירופיות הגדולות בתחום - טוטאל הצרפתית ו-BP הבריטית - איבדו כל אחת מתחילת יולי כ-20% מערכן.

תעודת הסל XLE, שעוקבת אחר מדד המניות של חברות הנפט הגדולות איבדה בתקופה זו 15% מערכה. תעודות סל שמאגדות מניות של חברות המספקות שירותים לתעשיית הנפט צללו עוד יותר בחדות, ל-25%. תעודות סל אלה כוללות מניות של חברות כמו שלמברז'ה, האליברטון וטרנסאושן - המתמחה בייצור ותפעול אסדות קידוח ימיות.

הסיבה לירידה במחירי המניות של חברות בענף ברורה. מחירי נפט נמוכים יותר גוררים כמעט אוטומטית רווחים נמוכים יותר גם לחברות. ואכן, האנליסטים הרבים שמסקרים את חברות הנפט מיהרו לעדכן את טבלאות האקסל שלהם ולתקן כלפי מטה את תחזיות הרווח שלהם לחברות בשיעורים שבין 10% ל-20%.

חלק מענקיות הנפט פירסמו בשבוע שעבר את הדו"חות לרבעון השלישי, שהצביעו על הפגיעה ברווחיהן. BP דיווחה על ירידה של 25% ברווח לרבעון השלישי לעומת הרבעון המקביל, כשחלק מהירידה הזאת הוסבר בהפחתת ערך המלאי של החברה. גם טוטאל הצרפתית רשמה ירידה, אם כי קלה מאוד, ברווח. סביר להניח שאם מחירי הנפט הנמוכים יישמרו גם ברבעון הנוכחי ואף יעמיקו לרדת, הפגיעה ברווח של החברות תהיה חזקה יותר.

האם זו הזדמנות?

החשש מפני נפילה נוספת במחירי הנפט מעיב על מניותיהן של החברות האלה, אבל בצד הזהירות, חלק ממנהלי ההשקעות סבורים שהוא מופרז. בעיניהם, מחירי המניות הנוכחיים כבר מייצגים הזדמנות השקעה טובה לטווח הארוך.

העניין המחודש במניות הנפט נובע מכך שחלק מהסיכון שטמון בהן כבר התממש. הסיכוי שמחיר הנפט יירד כעת ב-20 דולר נוספים נראה נמוך יחסית. הסיכוי שהנפט יחזור לכיוון של 90 או 100 דולר לחבית נראה גבוה יותר מהסיכון שהוא יבקר במחיר של 60 דולר לחבית, שממנו הוא נפרד לפני יותר מחמש שנים.

יתרה מכך, מנהלי חלק ממפיקות הנפט טוענים שהם חיים בשלום גם עם מחיר של 80 דולר לחבית. אחת הסיבות לטענה הזאת היא שלחברות יש עסקים נוספים - כמו זיקוק נפט או ייצור כימיקלים, שרווחיותם דווקא עולה כשמחירי הנפט הגולמי יורדים. בנוסף, מחירי הדלקים שמופקים מנפט הרבה פחות תנודתיים ממחיר הנפט עצמו. מחיר הבנזין בתחנות הדלק נוטה להישאר גבוה או לרדת באטיות גם כשמחירי הנפט צוללים. חלק מהחברות גם מפתחות לצד עסקי הנפט מרבצי גז טבעי שהשימוש בהם נמצאת בעליה.

טוטאל, המחזיקה בתי זיקוק רבים בעולם, כמעט שלא נפגעה בתוצאותיה ברבעון השלישי. המנהלים של BP התבטאו ברוח דומה לאחר פרסום הדו"חות של החברה. מנכ"ל החברה, בוב דאדלי, אמר בשבוע שעבר שההשקעות שהחברה מבצעת מתבססות על ההנחה שמחיר הנפט יישאר בסביבות ה–80 דולר לחבית. מנהל הכספים של החברה טען שמחיר של 80-85 דולר לחבית מייצג לחברה יותר הזדמנויות מאשר איומים.

גם מנהלי השקעות שמתמחים במניות הנפט מציינים כי רמת המחירים הנוכחית היא אטרקטיבית בעיניהם. מכפילי הרווח שלפיהן החברות נסחרות - גם לאחר הנמכת התחזיות ל–2015 - מגיעים ל-10-9.5 בחברות האירופיות ולכ-13-11 בחברות האמריקאיות.

תשואות הדיווידנד של החברות עלו בעקבות נפילת מחירי המניות. תשואת הדיוידנד של שברון היא 3.7%, ואצל טוטאל ו-BP המשקיעים יכולים ליהנות מתשואות דיווידנד של 5.5% ויותר. בעידן של ריביות אפסיות בשוקי האג"ח, דיווידנדים נאים שכאלה הם פיצוי לא רע על הסיכונים.

לעת עתה נראה שלחברות הגדולות יש די עודפים כדי לשמר את הדיווידנדים גם בשנים הבאות, ואולי אף להגדילם כפי שעשו רובן לאורך השנים האחרונות. גם למשקיעים בחברות המספקות שירותים לחברות הנפט הגדולות יש מספיק חגורות הגנה, שכן פרויקטי הפיתוח של מרבצי הנפט החדשים שמתגלים לא יינטשו במהרה.

למשקיעים במניות של חברות הנפט הגדולות יש, אם כן, מספיק סיבות להגדיל את אחיזתם בהן. מחירי הנפט יכולים לרדת עוד בקרוב, וכך גם מחירי המניות, אבל ההיסטוריה מלמדת שמי שדבק במניות הנפט לאורך זמן, במיוחד בתקופות קשות, קיבל ברוב המקרים פיצוי נאות על הסיכון שנטל.

אין לראות בכתוב המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה

FILES-US-CRYPTOCURRENCY-BANKRUPTCY-FTX

תודה רבה SBF, אתה אמנם רודף בצע ושקרן, אבל עזרת לכולנו להתפכח