הצפת ערך |

LIBOR - London Interbank Offered Rate

ריבית שנקבעת בין נציגי בנקים גדולים הפועלים בלונדון ושלפיה מלווים כסף זה לזה

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

ריבית שנקבעת בין נציגי בנקים גדולים הפועלים בסיטי של לונדון ושלפיה הם מלווים כסף זה לזה. השם הוא ראשי התיבות של London Interbank Offered Rate - כלומר שיעור הריבית הבין־בנקאית המוצעת של לונדון.

לריבית הליבור יש שער יומי רשמי, שנקבע על ידי כמה בנקים בריטיים גדולים במשך יום העסקים. השער הרשמי של הליבור הוא מעין שער יציג עולמי שלפיו מתומחרות הלוואות רבות בעולם.

בפועל, כמו שקורה במסחר בשוק המט"ח - שמתבצע בכל שעה משעות היום - כך גם ריבית הליבור משתנה לאורך כל שעות היום בהתאם לתנועות הכספים בין הבנקים בכל העולם.

איור: דובי קייך

לריבית שמתפרסמת יש יותר מטווח אחד. יש ריביות ליבור ליום, לשבוע, לשלושה חודשים, לשנה ולתקופות ארוכות יותר. חוזים שמתייחסים לריבית הליבור מגדירים לאיזה טווח הם מתייחסים. הריבית מתייחסת למטבעות שונים - ובראשם הדולר והיורו.

ריבית הליבור היא אחד הנתונים הפיננסיים החשובים ביותר עבור מי שפועל בשוק ההון. זוהי הריבית שמשמשת אמת מידה לחוזי הלוואת כספים בכל העולם.

ריבית זו משמשת הן לקביעת הריבית לטווחים קצרים, והן לחוזי הלוואה ארוכי טווח. כך למשל, שני צדדים לעסקת הלוואת כספים לחמש שנים שבה הריבית משולמת מדי שנה יכולים לקבוע ששער הריבית ביום התשלום השנתי יהיה ליבור לשנתיים פלוס 2%. אם ביום תשלום הריבית תהיה ריבית הליבור לשנתיים 2.5%, הלווה ישלם למלווה ריבית של 4.5%.

המרחק המשתנה בין לונדון לוושינגטון

ריבית הליבור נעה בדרך כלל בצמוד לריביות שקובעים הבנקים המרכזיים הגדולים בעולם. לכן, באחרונה היא נמוכה מאוד, כמו הריביות בארה"ב ובאירופה.

הפער בין ריבית הליבור על הדולר לריבית שטרי האוצר האמריקאיים לשלושה חודשים נקרא בעגת שוק ההון TED Spread. הפער הזה משקף את מידת החשש מאפשרות שהבנקים לא יוכלו להחזיר הלוואות שהם נוטלים. בתקופות רגועות יחסית בשווקים, הפער הזה נשאר קטן - בין 0.2% ל–0.4%. ואולם בתקופות של משבר פיננסי הוא מתרחב.

כך למשל, באוקטובר 2008, לאחר נפילת בנק ההשקעות ליהמן ברדרס, כשהתעורר חשש כבד לנפילתם של מוסדות בנקאיים רבים, נפתח הפער בין ריבית הליבור על הדולר לריביות האוצר האמריקאי לרמת שיא של כ–4.5%. גם בסוף 2011 כשהבנקים האירופיים נקלעו למצוקה עקב משבר החובות המשלתיים בגוש היורו זינק מרווח ה–TED לרמה של כ–0.6%.

בשנה האחרונה, החשש מפני משבר בנקאי עולמי נרגע מאוד, ומרווח ה–TED בין ריבית הליבור על הדולר לריביות של הממשל האמריקאי חזר לרמה של כ–0.2% בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ־בנקאי גיבוי אחזקות

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש