ספרד מתאוששת - אבל המשקיעים חוששים מ"תרחיש איטלקי"

שוקי המניות והאג"ח של ספרד רשמו בשנתיים האחרונות עליות חדות, שלפיהן השווקים מאמינים שהמשבר כבר מאחוריה ■ 
אלא שהמשקיעים גם מביעים חשש שמא, כמו באיטליה, הרפורמות בשוקי העבודה והפנסיה ייעצרו בשל חולשת מפלגת השלטון

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

ב–13 ביוני הקרוב תעלה נבחרת הכדורגל של ספרד למשחקה הראשון באליפות העולם בברזיל, נגד נבחרתה החזקה של הולנד. יהיה זה הצעד הראשון בניסיון לשמור על התואר היוקרתי של ספרד – אלופת העולם בכדורגל לנבחרות. מיליוני ספרדים גאים יעקבו אחר נבחרתם בתקווה שזו תשחזר את ההופעה המוצלחת שהציגה בדרום אפריקה ב–2010.

שלושה שבועות קודם לכן, ב-24 במאי, ייאבקו ביניהן שתי הקבוצות הבכירות של מדריד, ריאל ואתלטיקו, על התואר היוקרתי אלופת הצ'מפיונ'ס ליג. בין לבין ינסה הטניסאי מספר 1 בעולם, רפאל נדאל הספרדי, לזכות בתואר תשיעי על משטח החימר באליפות צרפת הפתוחה - הרולן גארוס.

הגאווה הספורטיבית של אזרחי ספרד משתלבת בחודשים האחרונים עם המגמה החיובית של כלכלת המדינה - שנתיים לאחר המשבר החמור שאליו נקלעה. הסימן האחרון לכך ניתן בשבוע שעבר כשהתשואות לפדיון באיגרות החוב של ממשלת ספרד ל–10 שנים צללה לראשונה אל מתחת לרמה של 3%. ביוני 2013 עדיין נסחרו האג"ח של ספרד בתשואה גבוהה מ–5%, ושנה קודם לכן הן הגיעו לשיא של 6.5%. באותה עת נסחרות האג"ח של ספרד בפער עצום לעומת אג"ח דומות של ממשלות ארה"ב, גרמניה ובריטניה.

ראש ממשלת ספרד המודח, מריאנו ראחוי צילום: REUTERS

התשואות הגבוהות של איגרות החוב שיקפו את הסיכון הרב שייחסו משקיעי העולם ליכולת הפירעון של ממשלת ספרד. הצלילה בתשואות האג"ח תסייע כמובן לממשלה לגייס חוב במחירים נוחים יותר.

הירידה העקבית בתשואות האג"ח של ספרד נובעת בין השאר מנתוני הצמיחה המשופרים שלה. נתוני הרבעון הראשון של 2014 הצביעו על צמיחה שנתית של 0.4% בתוצר המקומי הספרדי, גבוה מהתחזיות המקומיות לצמיחה של 0.2%. בעקבות השיפור העלה משרד האוצר הספרדי את תחזיות הצמיחה של המדינה ל-2014 מ-0.7% ל-1.2%.

הנתונים החיוביים הזניקו את הבורסה

שיעור צמיחה של 1.2% עדיין אינו סיבה למסיבה. במדינות אחרות, ישראל למשל, זה היה נחשב לנתון גרוע מאוד. אבל עבור ספרד, שנמצאת במיתון כבר שש שנים רצופות, ושעד אמצע 2013 רשמה תשעה רבעונים רצופים של התכווצות בתוצר, זהו שינוי מעודד מאוד.

השיפור בכלכלת ספרד ניכר כמובן גם בשוק המניות במדינה. ביוני 2012, בעיצומו של המשבר הפיננסי באירופה, צלל מדד IBEX35 של בורסת מדריד לרמת שפל של 6,060 נקודות. בכך השלים המדד צלילה של 50% בתוך שנתיים וחצי. באותה תקופה עמדה כלכלת ספרד מול שוקת שבורה בדמות גירעון תקציבי עצום, חוב ממשלתי מאמיר ואבטלה שנשקה ל–30% מכוח העבודה. כמה חודשים קודם לכן, בנובמבר 2011, הביעו הספרדים את מחאתם נגד המצב הכלכלי והעלו לשלטון את מפלגת העם (People's Party) בראשותו של מריאנו ראחוי.

בחודשים הראשונים לכהונתו היה ראחוי עובד עצות. עיקר דאגתו היתה נתונה למערכת הפיננסית של ספרד, שעמדה על סף קריסה בעקבות משבר הנדל"ן החריף ושיעורי האבטלה הגבוהים.

רבים חששו שהבנקים הספרדיים, כמו בנקים אחרים ביבשת - באירלנד, יוון ובריטניה - מחביאים במאזניהם הפסדים גדולים עקב הירידה החדה במחירי הבתים. אחד הבנקים האלה, בנקיה, שהוקם בסוף 2010 כמיזוג של שבעה בנקים אזוריים בספרד, עמד במאי 2012 בפני קריסה. הבנק הולאם חלקית ונזקק להזרמה ממשלתית של 19 מיליארד יורו כדי להצילו.

הממשלה הספרדית עצמה נקלעה אף היא למשבר. בדומה למדינות אחרות מקבוצת ה-PIIGS האירופית (ספרד, יוון, איטליה, אירלנד ופורטוגל) גם ספרד סבלה קשות מהמשבר הכלכלי והפיננסי וירידת ערכי הנדל"ן באירופה.

חובות הממשלה האמירו במהירות, ויחס החוב־תוצר של הממשלה שהיה כ–40% בלבד ב–2007, טיפס במהירות ל–80% בסוף 2011. העלייה בחוב נבעה מגירעונות עצומים בתקציב הממשלה. בין 2009 ל–2011 נסק הגירעון התקציבי לרמה ממוצעת של 10% - הרחק מיעדי הגירעון של 3% לשנה, שנקבעו באמנת האיחוד האירופי (עיקרון שנשבר כמעט בכל מדינות גוש היורו במשבר האחרון).

למזלה של ספרד היא החלה את הדרך מנקודה גבוהה, כשהחובות הממשלתיים שלה נמוכים מאוד. אבל גם ההידרדרות היתה מהירה מאוד, והגירעונות הגבוהים הטרידו מאוד את משקיעי העולם. עיקר החשש נבע מהמשבר במערכת הבנקאות. משקיעי העולם חששו שספרד תיאלץ לנקוט בצעד דומה לזה שנקטה אירלנד, שחילצה את הבנקים שלה במחיר עצום, ונטלה לשם כך חובות עצומים. בשלב מסוים הוצעה לספרד חבילת חילוץ מקרן החילוץ האירופית, אך ממשלת ספרד דחתה אותה בנימוס, והעדיפה להתמודד עם צרותיה בעצמה.

בחודשים הראשונים להקמתה ביצעה ממשלתו של ראחוי צעדים דחופים להקטנת הגירעון. היא ביצעה רפורמות בשוק העבודה, פגעה בחלק מההגנות שמהן נהנו העובדים, קיצצה בזכויות עובדי מדינה, והעלתה מסים, בעיקר מס הכנסה. אבל בגלל התכווצות הכלכלה, ב-2012 עדיין נרשמה במדינה צמיחה שלילית של 1.6%, כשהגירעון הממשלתי טיפס גבוה מאוד, והסתכם ב–2012 ב–10.8%.

צעד חשוב נוסף שביצעה הממשלה היה חילוץ שקט של הבנקים המקומיים. בעזרת מוסדות היורו הקצתה ממשלת ספרד 100 מיליארד יורו לחילוץ הבנקים, באמצעות הקמת בנק של "חובות רעים". החובות נקנו מהבנקים כדי לנקות את מאזניהם ולשפר את יכולתם לתת הלוואות ולהתמודד עם זעזועים נוספים אם יגיעו. תהליך החילוץ הסתיים בתחילת 2014, ובסופו של דבר נזקקה ספרד להזרים לבנקים שלה רק 41 מיליארד יורו. בשנתיים שעברו מאז התייצבו הבנקים הספרדיים, והחשש מפני קריסה מערכתית הוסר.

גורם נוסף שפעל לטובת ספרד היה עוצמתם של ענפי היצוא שלה. היצוא של ספרד ספג אמנם נפילה חדה ב–2009, אבל הוא שב והתאושש במהירות. ב–2013, שנה שבה רשמה עדיין ספרד צמיחה שלילית, היצוא שלה גדל בכ–4.9%.

היצוא של ספרד מהווה כ–30% מהכלכלה. היצוא של המדינה כולל מוצרים חקלאיים, מכוניות ואופנועים (לחברות רכב אירופיות רבות יש מפעלים בספרד) מכונות וציוד אלקטרוני, כימיקלים ומוצרי הלבשה והנעלה. בנוסף, ספרד, שהיא אחת המדינות החמות באירופה, נהנית מזרם תיירים גדול שמגיע אליה ממדינות הצפון, במיוחד בריטניה וגרמניה.

הגידול העקבי ביצוא של ספרד נבע בין השאר מהירידה בעלויות העבודה בספרד. מצד שני, השתייכותה לגוש היורו, והעובדה שהמטבע האירופי המשיך לשמור על חוסנו מול הדולר האמריקאי, מנעו מענפי היצוא של ספרד להשפיע באופן מובהק יותר על הכלכלה. אלא שעוצמתם של ענפי היצוא חילחלה בחודשים האחרונים גם לענפים אחרים, ובמחצית השנייה של 2013, לאחר תקופה ארוכה של התכווצות, נרשמה צמיחה מסוימת בענפי הצריכה של ספרד.

"מבין המדינות הבעייתיות של גוש היורו, ספרד נמצאת במצב הטוב ביותר", אומר אלכס ז'בז'ינסקי, כלכלן המקרו הראשי בבית ההשקעות מיטב־דש. "הרפורמות שנעשו בה בשוק העבודה, במערכת הפנסיה ובמערכת הפיננסית, היו העמוקות ביותר. הטיפול במגזר הבנקאי נעשה בזמן. בהשוואה למדינות כמו איטליה וצרפת, שעדיין לא ביצעו מספיק רפורמות, מצבה של ספרד נראה טוב יותר".

התהליכים החיוביים שעברו על כלכלת ספרד בצירוף מחירי המניות הנמוכים ששררו בשוק הספרדי באמצע 2012 הובילו את שוק המניות הספרדי להתאוששות חדה. בין יוני 2012 למאי 2014 השלים מדד IBEX זינוק נחשוני של 75%.

תמיכת הציבור בממשלה צונחת

האופטימיות שמביעה ממשלת ספרד והעדכון כלפי מעלה בתחזיות הצמיחה מעודדים כמובן את המשקיעים שמחפשים הזדמנויות במשק הספרדי. מה גם שמחירי המניות במדינה עדיין אינם גבוהים מדי. השוק אמנם עלה יפה בשנתיים האחרונות, אבל מדד המניות של מדריד עדיין רחוק ב–12% מהשיא של תחילת 2010.

אלא שלאופטימיות המוצהרת יש גם צד אחר, מעט פחות מעודד. ממשלתו של ראחוי שנבחרה בסוף 2011 כבר רואה באופק את הבחירות הבאות שיערכו ב–2015. על אף ההתקדמות שהציגה הכלכלה הספרדית, שיעורי האבטלה במדינה עדיין גבוהים, כ–26%. למעשה שיעורי האבטלה בספרד כמעט לא ירדו מאז שיאו של המשבר, כשענף הנדל"ן במדינה, שהיה מעסיק גדול בתקופת הגיאות עדיין רדום ומתקשה לייצר מקומות עבודה חדשים.

שיעורי האבטלה המעיקים גרמו לצלילה בתמיכה ב"מפלגת העם" של ראחוי. בנובמבר 2011, לקראת שיאו של המשבר הכלכלי זכתה המפלגה בתמיכה של 45% מהציבור הספרדי - התמיכה הגבוהה ביותר במפלגה כלשהי בספרד זה 30 שנה. ואולם בפברואר האחרון צנחה התמיכה בראחוי ומפלגתו ל-30%, ובסקר שנערך החודש ירדה התמיכה בו ל-26% בלבד. המפלגה השלטת מפגרת כעת בסקרים אחרי המפלגה הסוציאליסטית של ספרד, יריבתה העיקרית. הצניחה בתמיכה בראחוי מלמדת שהמשקיעים בספרד אולי נהנו בשנתיים האחרונות, אבל הציבור הספרדי חש שהוא נותר מאחור.

החשש מפני אובדן פופולריות גרם לראחוי לסגת באחרונה מחלק מהרפורמות שעדיין נחוצות במדינה. כך למשל, לפני כחודש הצהירה ממשלת ראחוי כי לא תעלה את שיעור המע"מ במדינה. הממשלה גם דחתה שינויים במדיניות המס שהוצעו על ידי צוות מיוחד בראשותו של שר האוצר, כריסטובל מונטורו.

"הממשלה היתה צריכה ללכת רחוק יותר עם הרפורמות בשוק העבודה ובמערכת הפנסיה כשעוד היתה יכולה לעשות כן", אמר באחרונה הכלכלן פרופ' חואן חוסה טוריביו לסוכנות הידיעות בלומברג. "עכשיו, כשהבחירות מתקרבות, יהיה לה קשה מאוד לבצע זאת".

כלכלנים בספרד טוענים שהמדינה סובלת משיעור מיסוי גבוה על עבודה ושיעורי מיסוי נמוכים על צריכה. המיסוי הגבוה על עבודה מקשה על יצירת מקומות עבודה חדשים והקטנת שיעורי האבטלה. בנוסף, אי העלאת המסים מקשה על ממשלת ספרד להקטין עוד יותר את הגירעון ולעצור את העלייה בחוב הממשלתי, שכבר הגיע לרמה של 100% מהתוצר. המשקיעים באג"ח של ממשלת ספרד אמנם לא מביעים כרגע דאגה מהעלייה בחוב הממשלתי, אבל אם הגירעונות בתקציב יימשכו, הסנטימנט של המשקיעים עלול להתהפך במהירות.

בעיה נוספת שממנה סובלת ספרד היא דמוגרפיה שלילית של 1% בשנה. הירידה באוכלוסייה נובעת בעיקרה משיעורי ילודה נמוכים ומהגירה שלילית עקב שיעורי האבטלה הגבוהים. צעירים ספרדים שמתקשים לקבל משרות בחברות מקומיות שבהן העובדים מוגנים על ידי חוקי עבודה קשיחים, מעדיפים למצוא פרנסה במדינות אחרות.

הדמוגרפיה השלילית עלולה להוביל מצידה לבעיה נוספת – עלייה בגירעונות של מערכת הפנסיה המקומית. כיום מצליחה ספרד לסגור את הגירעונות הפנסיוניים בעזרת גיוסי חוב תכופים. אבל הגידול בחוב הוא רק פיתרון זמני. בלא גידול דמוגראפי ורפורמה במערכת הפנסיה הבעיות התקציביות של ספרד עלולות לשוב בכל רגע.

ספרד נמצאת כעת בנקודת מבחן. מצד אחד, חלק מהצעדים שננקטו על ידי הממשלה לפני שנתיים מתוך אילוצי השוק ובעזרת הכוח הפוליטי שממנו היא נהנתה מתחילים להגיע למיצוי. הכלכלה מראה אמנם סימני התאוששות אבל שיעור הצמיחה עדיין אינו גבוה מספיק מכדי להוריד את הרגל מהגז. מצד שני, הירידה בפופולריות של הממשלה מעלה חשש שמהלכי הרפורמות ייעצרו לקראת הכניסה למערכת הבחירות. החשש המרכזי של המשקיעים בספרד הוא מהתפתחות של "תרחיש איטלקי" – כלומר החלפת הממשלה והרפורמות במנהיגות פופוליסטית שתירתע מנקיטת רפורמות אמיצות.

אם כך יקרה, האביב הכלכלי שחווה ספרד בחודשים האחרונים עלול להתחלף במהרה וניצני הצמיחה יקמלו. במקרה כזה התרוממות הרוח שמביאים ההישגים של ספורטאי העל לא תארך זמן רב.

איך משקיעים במניות בספרד?

הדרך הפשוטה והקלה להשקיע בספרד היא רכישת תעודות סל שעוקבות אחר מדדי מניות ספרדיים. בישראל ישנה תעודת סל כזו של חברת קסם ("קסם ספרד"), שעוקבת אחר מדד של מניות ספרדיות שעורכת חברת המדדים של בנק ההשקעות מורגן סנטלי. התעודה גובה דמי ניהול שנתיים של 0.8%.

ניתן גם לקנות קרן סל זרה (ETF) בארה"ב תחת קוד המסחר EWP, שעוקבת אחר אותו מדד של מורגן סטנלי. תעודה זו גובה דמי ניהול שנתיים של 0.5%. המניות הספרדיות הבולטות במדד של מורגן סטנלי מגיעות ברובן מהסקטור הבנקאי: בנקו בילבאו, בנקו סנטנדר, בנקו פופולאר ובנקו דה סבאדל.

משקיעים שמעוניינים בכך יכולים גם לקנות ישירות מניות של חברות ספרדיות. מבין אלה שנסחרות בארה"ב ומפרסמות דו"חות באנגלית, בולטים הבנקים סנטנדר (SAN) ובנקו בילבאו (BBVA), חברת התקשורת טלפוניקה (TEF), אבנגויה שמתמחה באנרגיה אלטרנטיבית (ABGB), וחברת הפרמצבטיקה גריפולס (GRFS).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על הוצאותיהם אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008