Junk Bond

פעמים רבות קורה שאג"ח שהונפקו כאשר צמוד להן דירוג גבוה (Investing Grade) מידרדרות למעמד של אג"ח זבל; זה קורה כאשר מצבו של מנפיק האג"ח - חברה עסקית, רשות מקומית או אפילו מדינה - מידרדר

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

אג"ח זבל.

כינוי שניתן לאיגרות חוב בעלות סיכון גבוה, אשר קיים ספק מוחשי אם הגוף שהנפיק אותן יוכל לעמוד בתשלומי הקרן והריבית במועדם ובאופן מלא.

בשל הסיכון שצמוד להן, דורשים המשקיעים ממנפיקי האג"ח הללו ריבית גבוהה. בדרך כלל הריבית על אג"ח כאלו תהיה גבוהה בכ-7%-5% מעל לריבית חסרת הסיכון (ריבית על אג"ח ממשלתית לאותה תקופה).

כלומר, אם הריבית הממשלתית היא 3%, הריביות על אג"ח זבל "טיפוסיות" ינועו בין 8% ל-10%.

לפי כלל אצבע אחר, כל אג"ח שנסחרת בתשואה דו-ספרתית (מעל 10%) תיחשב לאג"ח זבל. עם זאת, בעתות משבר בשוק רבות מהאג"ח נופלות למחירים נמוכים (ותשואות דו-ספרתיות), עקב החשש לגל חדלויות פירעון במשק. רק כעבור זמן ניתן להבחין מי מהחברות עמדה בהתחייבויותיה, ומי מהן כשלה בכך.

הגדרה אחרת לזיהוי אג"ח זבל מספקות סוכנויות הדירוג הבינלאומיות דוגמת מודי'ס, פיץ' וסטנדרד אנד פורס (S&P). אצל S&P למשל, ייחשבו כג'אנק בונד אג"ח שדירוגן נמוך מ-BBB, כלומר מ-BB ומטה. אג"ח בדירוגים נמוכים מכונות גם אג"ח תשואה גבוהה - High Yield bond.

הדירוג שקובעות מודי'ס ו-S&P מתבסס על ניתוח כושר החזר החוב של החברה, ולאו דווקא על הצלחתה העסקית. בהחלט ייתכן מצב שבו חברה תציג הפסדים גבוהים, אבל האג"ח שלה ימשיכו לקבל דירוג גבוה מאחר שהחזר החוב בגינה מובטח בנכסים מוחשיים כגון נדל"ן, פיקדונות או ערבויות שונות מצדדים שלישיים.

פעמים רבות קורה שאג"ח שהונפקו כאשר צמוד להן דירוג גבוה (Investing Grade) מידרדרות למעמד של אג"ח זבל. זה קורה כאשר מצבו של מנפיק האג"ח - חברה עסקית, רשות מקומית או אפילו מדינה - מידרדר.

המשקיעים בשוק האג"ח נוהגים לפעול מהר יחסית (כלומר, עוד לפני שחברות הדירוג מפחיתות את דירוג האשראי לחברה), והם מוכרים את האג"ח וגורמים לירידה במחירה ולעלייה של התשואה לפדיון עליה.

התשואה הגבוהה שמספקות אג"ח זבל מושכת אליהן לעתים משקיעים שמתמחים בניתוח יכולת החזר החוב. לעתים קרובות מתברר שהתשואה שמציעה האג"ח כה גבוהה, שגם במקרה של הידרדרות להסדר חוב ההשקעה בה תהיה כדאית.

משקיעים מהציבור יכולים להיחשף לתחום אג"ח הזבל באמצעות קניית תיק מפוזר שבו הרבה אג"ח כאלו. ניתן לעשות זאת בעיקר דרך קרנות נאמנות, ובמידה פחותה, בעיקר בחו"ל, באמצעות תעודות סל על מדדי אג"ח זבל.

איגרת חוב של ארה"בצילום: דובי קייך

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"