הצפת ערך |

שוק חופשי - Free Market

שוק שבו הפעילות הכלכלית נקבעת על ידי פעילותם של פירמות ופרטים בהתאם לחוקי ההיצע והביקוש

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

שוק חופשי. שוק שבו הפעילות הכלכלית נקבעת על ידי פעילותם של פירמות ופרטים בהתאם לחוקי ההיצע והביקוש. בשוק שכזה, על פי התיאוריה הכלכלית הקלאסית, ישנה חתירה מתמדת למצב של שיווי משקל תחרותי. הכמויות המיוצרות מכל מוצר יהיו אלה שמבקשים הצרכנים לצרוך, והמחיר ייקבע בנקודת המפגש של ההיצע והביקוש.

כשהביקוש למוצר מסוים עולה, מחירו יעלה גם כן. במקרה כזה, הפירמות יקבלו תמריץ לייצר ממנו יותר. לאחר שהפירמות יגדילו את הכמות המיוצרת, יחזור השוק ויתכנס לנקודת שיווי משקל חדשה. כשהביקוש יורד, הפירמות צריכות להקטין את ההיצע. חלק מהן ייקלעו עקב כך להפסדים - וייסגרו.

בקצה השני של הסקאלה נמצא השוק המפוקח - שוק שבו הכמויות המיוצרות והנצרכות נקבעות על ידי הממשלה או על ידי גורם מרכזי כלשהו. בשוק שכזה לא מתקיימת יעילות כלכלית, מכיוון שהגורם המרכזי עלול להכניס שיקולים זרים להחלטותיו.

דוגמאות קלאסיות מההיסטוריה הקרובה לשוק חופשי ולשוק מפוקח התקיימו לאורך שנים בארה"ב ובברית המועצות (לפני התפרקותה). ארה"ב פעלה, ופועלת, לפי הדגם של שוק החופשי, והיא נחשבת למדינה שבה מתקיימת יעילות כלכלית גבוהה. גורמי הייצור (אנשים והון) נהנים מפריון גבוה, והכלכלה צומחת בקצב מהיר. אחת מתוצאות הלוואי של מדיניות כזאת היא פערים כלכליים גבוהים בחברה - בין עשירים מופלגים לעניים מרודים.

צילום: איור: דובי קייך

ברית המועצות פעלה לפי הדגם הקומוניסטי. המשטר היה מכתיב למפעלים כמה לייצר, ולחקלאים כמה לגדל. המשטר היה אוסף את הסחורה ומחלק אותה כראות עיניו לתושבים. התוצאה היתה חוסר יעילות כלכלית משוועת, ואבטלה סמויה גבוהה. תוצרת חקלאית הרקיבה באסמים מצד אחד, ובקצה אחר של המדינה אנשים רעבו ללחם ולתפוחי אדמה. פערי מעמדות גדולים לא היו (למעט בין הרוב למעמד של המקורבים למפלגה הקומוניסטית, שדאגו לעצמם), אבל רוב האוכלוסייה נותרה ענייה. מצב דומה איפיין גם מדינות אחרות כמו קובה וסין. עם השנים נפלו בעולם רוב המשטרים הקומוניסטיים עקב תסיסה עממית ורצון לראות שיפור כלכלי.

ב–60 השנים האחרונות פועל במדינות מסוימות דגם נוסף, מדינת הרווחה - שמנסה לשמור על היתרונות של המשק החופשי תוך מזעור חסרונותיו. העיקרון המרכזי במדינת הרווחה הוא מתן רשת ביטחון לקבוצת החלשות בחברה, סבסוד של מערכות החינוך והבריאות ומיסוי פרוגרסיבי - שלוקח יותר מבעלי ההון ובעלי השכר הגבוה ומעביר כספים ותמיכה ישירה ועקיפה לעניים ולחלשים בחברה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב