הצפת ערך |

Bretton-Woods Agreement

ההסכם קבע כללי סחר בינלאומים וקיבע את מעמדה של ארה”ב כמעצמה המובילה בעולם

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

הסכם ברטון וודס.
הסכם בין 44 מדינות שנחתם ביולי 1944 במלון בעיירה ברטון וודס שבניו המפשייר, ארה”ב. ההסכם קבע כללי סחר בינלאומים וקיבע את מעמדה של ארה”ב כמעצמה המובילה בעולם.

הסכם ברטון וודס נועד לקבוע בין השאר כיצד תפעל המערכת המוניטרית העולמית. המטרה שעמדה לנגד עיני מנסחי ההסכם היתה למנוע התפרצות אינפלציונית או גלישה לשפל כלכלי. את התמריץ לגיבוש ההסכם סיפקו השפל הכלכלי של שנות ה–30 בארה"ב וההיפר אינפלציה בגרמניה בימי רפובליקת ויימאר.

לפני הסכם ברטון וודס נשלטה המערכת המוניטרית העולמית על ידי תקן הזהב. תקן זה גובש עוד בתחילת המאה ה–19 על ידי בריטניה, שנחשבה אז למעצמה החזקה בעולם. בריטניה קבעה שהדפסת שטרות ומטבעות על ידי מדינה יכולה להיעשות אך ורק כנגד כמות זהב מסויימת שנמצאת במרתפיה ועומדת לה כגיבוי. כך יידע כל מחזיק שטר שהוא יכול להמיר את הכסף שבידיו לזהב. תקן הזהב אומץ על ידי מדינות רבות לאורך שנים, אבל קרס בשנות ה–30.

הסכם ברטון וודס, שכלל בתוכו גם את תקן הזהב, קבע כי ערכו של הדולר האמריקאי יהיה 35 דולר לאונקיית זהב. שערי החליפין של שאר המטבעות המובילים בעולם נקבעו כנגד הדולר האמריקאי.

צילום: איור : דובי קייך

הקיבוע של הדולר לזהב נועד למנוע מלחמת מטבעות בין המדינות ופיחותים יזומים. הסכם ברטון וודס קבע כי תתאפשר המרה חופשית בין מטבעות וכי המרה לזהב תתבצע בבנקים מרכזיים במחיר רשמי קבוע.

ההסכם פעל היטב במשך תקופה מסויימת לאחר מלחמת העולם השנייה, אבל במהרה הופיעו בו בקיעים. כך למשל סבלה ארה”ב מנחיתות מול מדינות שלא היו מחויבות להסכם ושהמטבע שלהן פוחת מאוד.

הין היפני, למשל, פוחת מרמה של 15 ין לדולר ב–1946 עד ל–308 ין לדולר ב–1971. הפיחות הזה העניק יתרון ליצואניות היפניות.

בקיע אחר היה השינוי במחיר הזהב בעקבות השינויים בהיצע ובביקוש. בעת משבר הטילים בקובה בתחילת שנות ה–60 גדל מאוד הביקוש לזהב, ומחירו בעולם עלה.
לארה”ב, שקיבעה את שער הדולר לזהב, נוצרה בעיה - משום שסוחרים מתוחכמים יכלו להמיר דולרים לזהב בארה”ב במחיר קבוע ולמכור אותם במקום אחר בעולם במטבע אחר במחיר גבוה, וכך לייצר לעצמם רווחי ארביטראז’.

בעיה נוספת עבור ארה”ב נוצרה בעקבות מלחמת וייטנאם, שיצרה עבורה גירעונות ממשלתיים גדולים ואינפלציה גבוהה. חוסר הגמישות המוניטרית לא איפשר לממשל האמריקאי להילחם באינפלציה.

מערכת הסכמי ברטון וודס קרסה סופית ב–1971, עם הכרזתו של הנשיא ריצ’ארד ניקסון על ביטולה ומעבר לשערי חליפין ניידים.

למרות הכישלון ההיסטורי של הסכם ברטון וודס, הכינוס של 1944 הותיר אחריו שני מוסדות חשובים שעדיין קיימים. האחד הוא קרן המטבע הבינלאומית, שמסייעת למדינות השרויות במשבר כלכלי. השני הוא הבנק העולמי, שמסייע לכלכלתן של מדינות מתפתחות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"