צוואה היא לא תמיד המלה האחרונה

רוב משפטי הירושה הסוערים מתחוללים עקב צוואות שנכתבו באופן לקוי שהותיר אותן פתוחות לפרשנות; כיצד ננסח את הצוואה באופן חד משמעי?

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
הילה רז

>> "צוואה היא מסמך משפטי עם נשמה. היא מעין מכתב אישי אחרון, ביטוי של משאלות, אהבות, רגשות וחשבונות היוצאים ממעמקי לבו של אדם המהרהר במותו בעודו בחיים, ובמה שיקרה לאחר שילך לעולמו" - כך כתב שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב טירקל באחד התיקים שהובאו בפניו.

"הצוואה היא הניסיון האחרון של האדם לעצב את חייהם של הנותרים אחריו ואף להשפיע עליהם. הצוואה היא התקווה האחרונה של אדם לחיות בזיכרונם של הנותרים בחיים באהבה ובהכרת תודה", המשיך השופט וכתב. "דף הנייר שעליו כתובות משאלות המנוח מצווה על יורשיו לקיים את דבריו, לשמוע את קולו, להטות אוזן לבת הקול המשתמעת בדבריו". התיק עסק בנפטר שהותיר שתי צוואות שנערכו בהפרש זמנים קטן ביותר, כשכל צוואה נוקבת בשמם של יורשים שונים.

ואכן, מקרים לא מעטים של צוואות וירושות מתגלגלים לפתחם של בתי המשפט, וכרוכים במאבקים רוויי יצרים וממון. כיצד יכול המוריש למזער את האפשרות לתקוף את הצוואה שלו בבית המשפט? מה באפשרותו לעשות כדי למנוע מהיורשים ומאנשים אחרים שסבורים שמגיע להם נתח מירושתו להגיש תביעות? כיצד התמודדו עורכי הדין ובתי המשפט עם סכסוכי ירושה, ומה ניתן ללמוד מכך? עוה"ד שמואל מורן ובועז קראוס, מומחים לדיני משפחה וירושה, מספרים על מאבקי ירושה שניהלו בשם לקוחותיהם, ומעניקים עצות לכותבי הצוואות.

הקרב על ירושת סמי שמעון

סכסוך ירושה שנוגע לסכום עתק ונדון כיום בבתי המשפט נוגע לצוואתו של המיליונר המנוח סמי שמעון, שהיה בעל השליטה בקבוצת החברות יכין-חק"ל. הוא נפטר במאי 2009 בגיל 77. שמעון הותיר אחריו אשה, אנג'לה, בת ושני אחים.

סמי שמעוןצילום: טואג אייל

עיקר נכסיו של שמעון כוללים אחזקות בחברת טבע, אחזקות בקבוצת יכין-חק"ל, שותפות בגאון אחזקות ובחברת הנדל"ן קאש אנד קארי, וכן נדל"ן בישראל, בשווייץ, בבריטניה ובארה"ב. בישראל החזיק שמעון בווילה במושב רישפון ובכמה דירות בפרויקט סי אנד סאן שבחוף הצוק בתל אביב.

לפני כשנה וחצי פנתה אלמנתו של שמעון לבית המשפט בבקשה למנות את השופט לשעבר גל גוטזגן למנהל עיזבון זמני, בהתאם לצוואה. תפקידו של גוטזגן, לפי חוק, הוא לבדוק מהם הנכסים הכלולים בעיזבון, לנהל אותם ולחלקם בין היורשים. זמן קצר לאחר המינוי התגלעו מחלוקות בין האלמנה והבת למנהל העיזבון הזמני, בעיקר בנוגע לניהול יכין-חק"ל.

עד מותו התגורר שמעון לסירוגין בישראל ובבריטניה. הוא הורה בצוואתו על חלוקת סכומי כסף גדולים לאשתו ולבתו, הנהנות העיקריות מהצוואה, ועל חלוקת סכום של כ-100 מיליון דולר לאחיו וליורשים נוספים. יתרת הרכוש הכלול בצוואה תחולק, לפי הוראות הצוואה, שווה בשווה בין אלמנתו ובתו.

לאחיו של שמעון, ג'ק וג'ף שמעון המתגוררים בלונדון, דרישות משלהם כלפי העיזבון. האחים, המיוצגים על ידי עו"ד שמואל מורן, התנגדו לבקשה לאישור ההסכם שהגישו האלמנה ומנהל העיזבון הזמני. לטענתם, חלקם בעיזבון נאמד בשליש ממנו. האחים טוענים כי בחייו היתה לשמעון שותפות עמם. לשיטתם, לאחר שהוריש הכל לאשתו אנג'לה ולבתו, עולה השאלה מה בעצם הוא יכול להוריש.

האלמנה העלתה טענה שלפיה מכוח נישואיהם היא זכאית למחצית מנכסיו של שמעון שצבר במשך חייהם המשותפים בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני הזוג, המבטיח מחצית מהרכוש שנצבר במשך חיי הנישואים לאשה. לגישתה, מכיוון שהיא זכאית למחצית מהסכום, הרי שהירושה של שמעון כוללת רק מחצית מנכסיו - ורגע לאחר מותו של בעלה נגרעה מתוך העיזבון מחצית, שהועברה לה.

במקביל, אחיו של שמעון טוענים כי מתוך העיזבון יש לגרוע שליש, מכוח השותפות שלהם בעסקיו. לאחר שגורעים את חלקיהם של קרובי משפחתו, נראה כי עיזבונו ליתר עשרות היורשים שבהם נקב בצוואתו יהיה קטן בהרבה ממה שנראה.

מורן מציין כי שמעון לא הגדיר בצוואתו את הרכוש, אלא הגדיר סכומים שיוקצו לאנשים ולגופים שונים, וקבע ש"כל השאר" יינתן לאשתו ולבתו המאומצת. המחלוקת הנדונה בימים אלה בבית המשפט מתמקדת בשאלה מה כולל העיזבון של שמעון, ואם נכללים בו מחצית חלקה של האלמנה והשליש שלו טוענים האחים. ישיבות רבות בניסיון להגיע לפשרה לא צלחו, והמאבק ממשיך להתנהל בבית המשפט ולפרנס עורכי דין רבים.

מסקנה למוריש: לפני שאתה כותב צוואה, ממליץ מורן, ערוך רשימה מפורטת של הנכסים הנכללים בעיזבון. חשוב מראש מה אתה מעוניין שיגיע לאשתך מכוח חייכם המשותפים ומה אתה מעוניין להעביר ליורשים אחרים. בהתאם לרצונותיך ולנכסיך בנה את הצוואה. עד כמה על הצוואה להיות מפורטת? כל אדם, בהתאם לנכסיו ולרצונו, צריך לשקול עד כמה לעגן סעיפים מסוימים בצוואתו.

הורשה לדורי דורות

לעתים פירוט יתר עלול להיות מכשול. פירוט כזה עלול לנבוע גם מאי ידיעת הוראות החוק לפני כתיבת הצוואה. עו"ד בועז קראוס מספר על בעל הון שהחליט בצוואתו להורות כי סכום כספי מירושתו יוקצה לקרן מיוחדת ללימודים שתוקצה לכל אחד מצאצאיו לדורי דורות: ילדיו, נכדיו, ניניו וצאצאיהם, עד שהכסף הרב שיוחד לקרן יאזל.

"אחד הבנים של המוריש פנה אלי וחשב שמדובר בהוראה בלתי סבירה. חוק הירושה מגביל את האפשרות של אדם להוריש את רכושו רק לשני דורות. כלומר, אדם יכול להוריש רק לאדם שלו הוא מצווה את נכסיו ולאדם אחד אחריו. כל הוראה הכוללת דורות מאוחרים יותר היא הוראה בטלה", אומר קראוס.

לדבריו, כדי לעקוף את הוראת החוק "ניתן להוריש את הסכום שמיועד לקרן לחברה שתוקם. כחלק מהתקנון של החברה, קובעים שייעודה הוא תשלום כספים לחינוך לדורי דורות. הורשה לחברה מאפשרת פתיחת חשבון בנק שבו יופקד הסכום ומתן הוראות לניהול החשבון".

אפשרות נוספת היא הפקדת הכסף בנאמנות אצל אדם שלישי - לרוב רואה חשבון או עורך דין. קראוס מתריע: "לנאמנות יש עלות כספית, ואם היא קיימת לדורי דורות, יש לכך השלכות כספיות רחבות. הקמת חברה שמטרותיה הן להחזיק סכום כספי ולחלק אותו לדורי דורות היא זולה יותר, בייחוד אם המנוח עושה זאת בחייו. זו מסגרת פשוטה יותר - הכספים קצובים, והעניין טכני. אם הנאמן צריך להפעיל שיקול דעת בעת חלוקת הכספים, ייתכן שנאמנות מתאימה יותר".

מסקנה למוריש: אם אתה מעוניין בהורשה לדורי דורות, עשה זאת במסגרת חברה או נאמנות - אחרת ההוראה בטלה.

צוואות הדדיות

אחת השיטות הנפוצות לניסוח צוואה בין בני זוג שחיים יחד שנים רבות היא עריכת צוואה הדדית. כחלק מצוואה כזו מחליטים בני הזוג להוריש זה לזה את מלוא הרכוש, וקובעים כי הרכוש שייוותר לאחר מותו של בן הזוג האחרון שנותר בחיים יחולק באופן מסוים ליתר היורשים שלהם.

ואולם הצוואות האלה נושאות בחובן סיכונים לא מבוטלים. מורן מתאר בני זוג שהיו נשואים במשך כ-30 שנה. כל אחד מבני הזוג היה נשוי קודם לכן לאחר, ולכל אחד מהם ילדים מנישואיהם הקודמים. לאשה היו שני ילדים ולגבר שלושה ילדים - כולם בוגרים ובעלי משפחות.

"לפני שנים ערכו שני בני הזוג צוואה יחד אצל אותו עורך דין. הם הורישו זה לזה את הרכוש בצוואות הדדיות וקבעו שלאחר מותם יחולק רכושם בין כל הילדים בחלקים שווים. האשה נפטרה לפני כשלוש שנים, והרכוש עבר במלואו לבעל", אומר מורן. "הרכוש כלל דירה, בית צמוד קרקע וכמה מיליוני שקלים. לאחר מותה של האשה העביר הבעל חלק גדול מהכספים רק לילדים הביולוגיים שלו. בנוסף, הוא ערך צוואה אחרת שבה הוריש את הרכוש שעדיין לא העביר רק לילדים שלו".

האיש נפטר לפני כשנתיים, שנה לאחר מות אשתו. כיום ניטשת מלחמה משפטית בין חמשת היורשים. ילדיה של האשה מלינים: "מדוע רכוש שעמלו עליו שני הצדדים עבר כולו לילדיו של הגבר בלבד, בניגוד לצוואה ההדדית של בני הזוג?". ילדיו של הבעל טוענים שמותר היה לו לתת מתנה בחייו. לשיטתם, כל הרכוש עבר אליו לאחר מות אשתו, וזכותו לתת אותו כמתנה למי שהוא רוצה. תמיכה לגרסתם הם מביאים בצוואת האשה, שבה לא הגבילה את הבעל באפשרות ליצור צוואה חדשה. הם טוענים כי על החלק שלו ברכוש הוא יכול ליצור צוואה חדשה.

לעומת זאת טוענים ילדיה של האשה כי יש לראות את הצוואות ההדדיות כחוזה משפטי מחייב. כוונתם האמיתית של הצדדים בעת שערכו את הצוואות היתה שלאחר מותם יירשו אותם כל חמשת הילדים בחלקים שווים. לשיטתם, מתן המתנה בחיי הבעל תוך שינוי הצוואה הוא למעשה הפרת חוזה.

בית המשפט עדיין לא הכריע בסכסוך, ואולם הוא ממחיש בעיה קשה בדיני הירושה, ובעיקר בצוואות הדדיות - שנהפכו לפופולריות בשנים האחרונות. מורן מסביר: "מצד אחד, חוק הירושה קובע שאדם חופשי לשנות צוואות ולעשות ברכושו כרצונו, ומצד שני, בית המשפט העליון אמר שיש בצוואות הדדיות היבטים חוזיים החורגים מדיני הירושה הכלליים".

מסקנה למוריש: אם בחרת לערוך צוואה הדדית, הוסף לה תנאים שיבטיחו כי בן הזוג שנותר בחיים יוכל להשתמש ברכוש רק לצרכים מסוימים, ולא יוכל לרוקן מתוכן את כוונת הצוואה.

של מי כתב היד?

צוואה הדדית ומשותפת שנכתבת על ידי אחד מבני הזוג בכתב ידו בעייתית אף יותר. במקרה זה שני בני הזוג יושבים יחד ומנסחים את הצוואה לפי רצונותיהם, אחד מהם כותב אותה בכתב ידו ושניהם חותמים עליה. לכאורה פשוט, אך קראוס מזהיר מפני עריכת צוואה כזו מכל וכל.

הוא מספר על בני זוג שערכו צוואה כזו. לדבריו, "הבעל נפטר ראשון, אשתו ירשה אותו לפי הצוואה המשותפת, ולאחר שהלכה לעולמה הנכסים היו אמורים לעבור לגורמים ציבוריים שעליהם הסכים הזוג. לאחר מותה צצו קרובי משפחה שהיו אמורים לרשת את האשה לפי חוק, אלמלא היתה צוואה.

"כשראיתי את הצוואה שאלתי של מי כתב היד. אמרו לי שהוא של הבעל", אומר קראוס. לדבריו, "המנוחים לא ידעו על הוראת החוק שלפיה כשאתה עושה צוואה אתה צריך לכתוב את הצוואה בכתב ידך. הצוואה שנכתבה על ידי אחד הצדדים תקפה רק לגבי אותו צד שהצוואה נכתבה בכתב ידו. לגבי בן הזוג השני שחותם - הצוואה בטלה מבחינתו. זה לא כתב ידו, ומבחינתו הצוואה פסולה". במקרה זה קרובי המשפחה, היורשים על פי דין, הם שקיבלו את הכסף והרכוש. בשל עניין טכני לחלוטין נפסלה הצוואה.

מסקנה למוריש: אם החלטת לכתוב את הצוואה בכתב יד, הקפד שזה יהיה כתב ידך.

הכתבה התפרסמה במגזין יועצי ההשקעות של TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker