כך תשקיעו בבורסות בעולם - בשקלים

היחלשות הדולר גרמה למשקיעים רבים להימנע מחשיפה למטבע האמריקאי

רוי רגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

תעודות הסל על מדדי מניות שמנטרלות את החשיפה המטבעית צוברות תאוצה בשוק ההון הישראלי. הסיבה המרכזית לכך היא היחלשות הדולר ביחס לשקל, שגרמה למשקיעים רבים לרצות להימנע מחשיפה למטבע האמריקאי. מגמה זו מתפרשת גם לתעודות על מדדים בינלאומיים.

מדד MSCI שווקים מתעוררים, למשל, מורכב מכ-780 מניות מ-21 מדינות. מדד זה, שהוא מדד הייחוס החשוב בעולם לשווקים מתעוררים, חשוף לכ-21 מטבעות שונים. נטרול המטבע בתעודה העוקבת אחר מדד כזה נשמע כמו משימה מורכבת ביותר, אלא שבפועל זוהי משימה פשוטה מאוד.

כדי לחשב מדד המורכב ממספר רב של מטבעות, עורך המדד חייב לתקנן את כל המטבעות המרכיבים את המדד למטבע אחד. כך ניתן יהיה להציגו כיחידה אחידה. המטבע שנבחר במקרה זה על ידי MSCI הוא הדולר האמריקאי.

הדולר נבחר כדי לייצר מכנה משותף, והוא משמש מעין תחנת מעבר הכרחית בחישוב ערכי המדד. המשמעות היא שמניה הודית הנקובה ברופי תחושב במדד בערכה הדולרי, וכך גם מניה הנקובה בריאל ברזילאי או ביואן סיני.

בצורה כזו מתוקננים כל רכיבי המדד לשער הדולר, עד שנוצר סל של נכסים שערכו נקוב במטבע אחד. המשמעות היא שהתשואה של מדד MSCI שווקים מתעוררים אינה תלויה רק בתשואת המניות, אלא מגלמת בתוכה גם את יחסי החליפין בין הדולר למטבעות במדינות המתעוררות.

אמחיש את הסוגיה באמצעות מניית טבע. נניח לרגע שמחירה המניה הוא 160 שקל וששער הדולר הוא 4 שקלים. מחירה המתוקנן של המניה בדולרים יהיה 40 דולר. אם שער המניה נשאר ללא שינוי - 160 שקל - אבל שער המטבע יורד ל-3.5 שקלים (השקל מתחזק), אז מחירה של טבע בחו"ל יעלה ל-45.7 דולר.

כך זה עובד גם במדד MSCI שווקים מתעוררים. אם לא התקיימה כל תנועה בכלל מניות המדד ביום מסוים, אך שערי המטבעות של כל המדינות המרכיבות את המדד התחזקו אל מול הדולר, אזי מדד MSCI שווקים מתעוררים יתחזק בהתאם לשינוי המטבעות, ולהפך.

לפיכך, כשמנטרלים את מדד MSCI שווקים מתעוררים, בעצם עושים זאת רק ביחס לשער הדולר מול השקל. תיאורטית אמורה להיות דרך לנטרל את השקל מול כל מטבע בנפרד, אך בפועל מכשירי ההשקעה המרכזיים עוקבים אחר המדד הנקוב בדולר, ולכן זוהי דרך הנטרול היחידה.

חישוב המדד יוצר אם כן חשיפה אינהרנטית לשורה של מטבעות מול המטבע המתקנן, כלומר הדולר. לכן, תעודה מנוטרלת מטבע מנטרלת את החשיפה שקל-דולר, אך היא עדיין בעלת חשיפה לכל המטבעות האחרים שמרכיבים את המדד באמצעות המניות השונות. בנוסף, ראוי להדגיש כי התעודה המנוטרלת מקנה גם ריבית עודפת הנגזרת מפער הריביות בין השקל לדולר.

הבחירה בין תעודה מנוטרלת לתעודה ללא נטרול נגזרת מהערכתנו ביחס לשערו העתידי של הדולר מול השקל. מי שחושב שהשקל ימשיך להתחזק מול הדולר יכול לבחור בתעודה המנוטרלת. מי שחושב אחרת, צריך לבחור בתעודות שאינן מנוטרלות. מי שלא יודע להכריע בסוגיה זו יכול לפצל את השקעתו בין שני סוגי התעודות - תוך מתן עדיפות מה לתעודה המנוטרלת, מכיוון שהיא מקנה תשואה עודפת בשל פער הריביות בין השקל לדולר.

צילום: TheMarker

עיקרון התקנון של מדדי מניות בינלאומיים למטבע קיים גם אצל עורכי מדדים אחרים שאינם MSCI. הוא רלוונטי לכל המדדים המורכבים ממניות או מאג"ח שנסחרות בכמה מדינות ובכמה מטבעות. יש לזכור גם כי למטבע המתקנן יש חשיבות רבה. אם לדוגמה מטבע הייחוס במדדי MSCI היה היורו, אז השיקול לבחירת הנטרול היה היחס בין השקל ליורו, על כל המשתמע מכך, כולל התוספת בגין פער הריביות.

-

הכותב הוא יו"ר קסם תעודות סל מקבוצת אקסלנס נשואה. לקבוצה עשוי להיות עניין בנכסים הפיננסיים המוזכרים. אין לראות באמור המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך. הכתבה התפרסמה במגזין יועצי ההשקעות של TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker