ההחלטה הנועזת של אנגלה מרקל

איך יסבירו יתר מדינות אירופה לאזרחיהן את המשך השימוש בכורים גרעיניים?

יותם עירוני
רן שחם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יותם עירוני
רן שחם

1. בשבוע שעבר הודיעה ממשלת גרמניה על כוונתה להפסיק לייצר חשמל מכורים גרעיניים עד 2022. זוהי הכרזה דרמטית למדי, שכן 23% מהחשמל הנצרך כיום בגרמניה מקורו באנרגיה גרעינית. מאחורי ההחלטה עומד כמובן האסון הגרעיני בפוקושימה.

ההחלטה נראית אמיצה עוד יותר אם לוקחים בחשבון שמדובר בכלכלה שנשענת באופן משמעותי על ייצור תעשייתי. גידול בהוצאות החשמל יקשה על חברות גרמניות לשמר את התחרותיות שלהן.

נוכח ההחלטה של גרמניה, מעניין יהיה לראות כיצד יגיבו מדינות כמו צרפת ואוסטריה, שבהן שיעור האנרגיה המופקת מטכנולוגיה גרעינית עולה על 50%. מה יקרה אם בעוד כמה שנים תתרחש תקלה קטלנית באחד הכורים שלהן? איך הן יסבירו לאזרחיהן מדוע הן המשיכו להשתמש בכורים גרעיניים בשעה שגרמניה הפסיקה? מעניין לראות גם כיצד יגיבו מדינות כמו סין והודו, שמתכננות להשקיע מיליארדי דולרים בטכנולוגיה גרעינית.

לאחר ההודעה של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל החלו מניות האנרגיה החלופית לנסוק. זוהי הפעם הראשונה זה זמן רב שהמגזר מצליח לרשום עלייה במחירי המניות במשך שלושה ימים ברציפות. התחום, שנהפך לשק החבטות של שוקי המניות בשל היותו תלוי בסובסידיות בזמן שמדינות מקצצות תקציבים, נשם קצת לרווחה.

גרמניה מייצרת כיום 17% מהחשמל שלה ממקורות מתחדשים. מדובר בנתח שצמח בעשור האחרון - כך שסביר להניח שבתוך עשור יכולה גרמניה להכפיל את הכמות הזאת כדי לחפות על סגירת הכורים. עם זאת, לא נשארו הרבה שטחים בגרמניה שבהם ניתן להציב טורבינות רוח. גרמניה תצטרך להקים חוות רוח בים הצפוני ובמזרח אירופה, ומשם להוליך את החשמל למפעלי התעשייה שלה. היא תצטרך גם להוביל פרויקטים שמטרתם תהיה לייעל את הטכנולוגיות ולהפחית את עלותן.

מי שעשוי להרוויח מכך הן חברות שמפיקות ומוליכות גז טבעי. צינור הגז שמגיע לגרמניה מרוסיה (שאליו יצטרף עוד צינור בשנים הקרובות) והתחנות לפריקת גז בים הצפוני צפויים להיות עמוסי עבודה ברגע שייסגרו הכורים. מעניין שסימנס, המתמחה בייצור טורבינות גז, מכרה את פעילות הכורים הגרעיניים שלה לשותפתה AREVA הצרפתית בשנה שעברה. נראה שגרמניה ערוכה למהלך שכזה. מעניין מה יהיה עם שכנותיה.

צילום: TheMarker

2. Telvent, האחזקה הגדולה ביותר בתיק החו"לי שלנו, קיבלה הצעת רכש לכלל מניותיה בפרמיה של 20% מענקית האוטומציה שניידר אלקטריק. ייתכן שהמידע על העסקה דלף לשוק קודם לכן, שכן כבר לפני כחודש החלה המניה לעלות במחזורים גבוהים.

Telvent מייצרת מערכות לניהול רשתות חשמל בכל העולם. רשת חשמל חכמה הניתנת לשליטה בכל עת מרחוק היא אחד הפתרונות האטרקטיביים ביותר כיום לחברות החשמל לשם התמודדות עם מחסור בתפוקה. הן מעדיפות ניהול חכם על פני הקמת תחנות כוח חדשות. בנוסף מייצרת החברה מערכות לניהול רשתות רמזורים, והיא בעלת רשת ניהול הנתונים לחקלאות DTN.

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם. יותם עירוני הוא אנליסט. חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ניירות ערך המוזכרים בכתבה. אין לראות בכתוב משום ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ניירות ערך. התיק המנוהל הוא וירטואלי

צילום: TheMarker

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker