לוויתור על אנרגיה גרעינית יש מחיר

גרמניה עשויה להיות תלויה בחסדי מדינות שכנות ובחסדי הטבע

דורון צור
דורון צור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דורון צור
דורון צור

>> קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעה בשבוע שעבר כי עד 2022 תופסק הפעלתם של כורים גרעיניים לייצור חשמל במדינה. בכך היא נענתה ללחץ של דעת הקהל בגרמניה.

ההתנגדות של דעת הקהל בגרמניה להפעלת כורים גרעיניים החריפה מאז אירועי הצונאמי ביפאן ודליפת הכורים בעיר פוקושימה. מפלגתה של מרקל שילמה בעקבות כך מחיר פוליטי בדמות הפסדים בבחירות שנערכו באחרונה במחוזות שונים.

כרבע מהחשמל המופק בגרמניה מגיע ממקורות גרעיניים. זה לא עניין של מה בכך למצוא מקור חלופי לכל כך הרבה חשמל בתוך כעשור.

אפשרות אחת היא לחזור לייצר חשמל מפחם. הפחם הוא זול וזמין יחסית, אבל הוא מזהם מאוד - ופולט הרבה גזי חממה. בנוסף, אין כיום מספיק תחנות כוח פחמיות, כך שצריך לשם כך לבנות תחנות חדשות. אלא שכל ניסיון לבנות תחנה שכזו נתקל בהתנגדות התושבים, שלא רוצים תחנת כוח מזהמת ליד ביתם.

אפשרות שנייה היא להרחיב מאוד את השימוש בגז שגם הוא מזהם, אך הרבה פחות מפחם. ההתנגדות להקמת תחנות כאלה קיימת - אבל פחות מאשר להקמתן של תחנות פחמיות. החיסרון הוא שגז הרבה יותר מסובך להולכה ואחסנה מפחם, ומגיע בעיקר מרוסיה. גם כיום גרמניה נסמכת במידה רבה על גז רוסי. הפיכת התלות הזו לכמעט מוחלטת היא רעיון מפחיד.

אפשרות שלישית, שאליה מכוונת הממשלה, היא הגדלה משמעותית של היקף ייצור החשמל ממקורות מתחדשים - בעיקר אנרגיית שמש ורוח. זוהי אפשרות שקוסמת לרבים, אבל יש לה חסרונות גדולים. למעשה, כלל לא בטוח שהיא ישימה.

סבסוד בלתי נסבל

ראשית, למרות כל המאמצים, עדיין אין פתרון טוב לשתי הבעיות הבסיסיות של שני מקורות אנרגיה אלה: ביטחון באספקה ומחיר. כשמדובר במקורות האנרגיה המסורתיים - פחם, גז או מקור גרעיני - יש ודאות באספקה. שימוש במקורות אלה מאפשר לדעת בדיוק כמה חשמל מיוצר בכל רגע נתון. הוודאות הזאת נעלמת כשעוברים לאנרגיה סולארית או לייצור בטורבינות רוח.

חברות החשמל נהפכות לתלויות בטבע. בחלק לא קטן מהזמן (במקרה של חשמל סולארי למשל - כל לילה) לא ניתן לייצר חשמל. הסתמכות על מקורות אלה כמקור אנרגיה ראשי פשוט בלתי אפשרית. חשמל ממקורות מתחדשים גם יקר בהרבה, והוא דורש סבסוד. בהיקף ייצור קטן יחסית, הסבסוד הזה אינו כואב יתר על המידה. בהיקפי ייצור גדולים הוא נהפך לבלתי נסבל.

תשאלו את ממשלת ספרד, שחזרה בה מהתחייבויות לסבסוד בהיקפים גדולים. אפשר לשאול גם את סאנפלאואר הישראלית, שכמו יזמים לא מעטים אחרים, ראתה איך הממשלה הספרדית למעשה מפירה הסכמים והתחייבויות, מכיוון שפשוט אין לה מספיק כסף לתענוג שנקרא סבסוד עמוק של חשמל סולארי.

במקרה של גרמניה, הגדלה ניכרת של ייצור החשמל ממקורות מתחדשים תדרוש גם הרחבה משמעותית של מערך ההולכה, שכן אזורי הייצור אינם קרובים לאזורי הצריכה. זה בולט במיוחד במקרה של טורבינות רוח, הממוקמות בעיקר באזורי החוף הצפוני ובים עצמו.

ואז שוב נתקלים בבעיה - אף אחד לא מוכן שיעברו בשדותיו וביערותיו קווי מתח גבוה בהיקף גדול, וגם העלות גבוהה. מתיחת אלפי ק"מ של קווי חשמל היא עניין יקר, שצריך לגלגלו לצרכן.

האסטרטגיה הצרפתית

ההתלבטות והוויכוח הציבורי פסחו כמעט לחלוטין על צרפת השכנה. בצרפת, בניגוד לגרמניה ומדינות אחרות, החליטו כבר לפני שנים להפוך את האנרגיה הגרעינית למקור עיקרי לחשמל.

קרוב ל-80% מייצור החשמל בצרפת מגיע מכורים גרעיניים, שנבנו בעקביות ב-30 השנים האחרונות. ההתלבטות הגרמנית כלל לא עולה בצרפת מכיוון שברור שהחלפת המקור ל-80% מהאנרגיה היא בלתי אפשרית. החתונה בין צרפת לכורים גרעיניים נראית חתונה קתולית.

לצד הפחד הטבעי והמובן מאנרגיה גרעינית, צרפת מפיקה יתרונות עצומים מהחלטתה ההיסטורית לעבור לייצור כמעט מוחלט של חשמל מגרעין. היא נהנית מאספקת חשמל זולה ואמינה, והיא המדינה המתועשת שפולטת הכי מעט גזי חממה.

צרפת לקחה כמובן סיכון גדול יותר ממדינות אחרות בהפעלה של כורים גרעיניים כה רבים, אבל בתמורה נוצרים לה יתרונות כלכליים גדולים. יתרונות כאלה יכולים לתת פיצוי על חסרונות תחרותיים במקומות אחרים - כמו חופשות ארוכות לעובדים.

באופן ציורי ניתן לומר שיש יחס ישר בין אורך ה"ואקאנס" לו זוכים הצרפתים למידת הסכנה הגרעינית שנטלו על עצמם. אולי התומכים באנרגיה גרעינית צריכים לשכנע את המתנגדים בעזרת הסיסמה: "אורניום נותן לכם חופשה ארוכה יותר".

ההחלטה האסטרטגית של צרפת גרמה לכך שהיא כמעט המדינה המערבית היחידה שהמשיכה לבנות כורים חדשים, גם אחרי אסון צ'רנוביל. כור חדש וגדול נבנה בימים אלה בנורמנדי. לכן יש לצרפת כורים מודרניים יותר מבחינה טכנולוגית, מה שמשפר את רמת הבטיחות שלהם.

במדינות כמו גרמניה, שבה הפסיקו לבנות כורים חדשים כבר לפני שנים, המצב כמובן פחות טוב. יש כאן אירוניה מסוימת. מי שלא בנה כורים חדשים זמן רב בגלל התנגדות ציבורית ופחד, דווקא הוא מוצא את עצמו עם כורים בטוחים פחות, ישנים ולא מתקדמים, מה שמגדיל מאוד את הסיכון ואת ההתנגדות להפעלתם.

כלל לא בטוח שגרמניה אכן תוותר בסופו של דבר על אנרגיה גרעינית. עד 2022 יש לגרמנים זמן לחזור בהם מההחלטה. במקרה של צרפת, ברור שמדיניות האנרגיה הגרעינית תישאר בתוקף. אגב, יש כיום מסחר ער בחשמל בין מדינות באירופה, חלקו הגדול בין צרפת לגרמניה.

מחסור בחשמל בגרמניה או עלות גבוהה של ייצורו יביאו לכך שהמדינה תקנה יותר חשמל משכנותיה - מצרפת למשל, או מצ'כיה, שגם היא בונה תחנות גרעיניות. יהיה בזה משהו קצת מוזר: גרמניה לא תייצר חשמל גרעיני בשטחה בגלל התנגדות הציבור, אבל היא תקנה חשמל ממקורות גרעיניים מתחנות שנמצאות רק כמה עשרות קילומטרים מגבולותיה.

החשמל של השכן ירוק יותר

כמה מלים על השקעות: יצרנית החשמל הגדולה בצרפת היא EDF, חברה בשליטה ממשלתית שמניותיה נסחרות בפאריס בשווי שוק של כ-50 מיליארד יורו. מרבית פעילות החברה היא ייצור והולכת חשמל, רובו ממקור גרעיני, אך חלקו גם ממקורות כמו פחם, גז ותחנות הידרו-אלקטריות. כצפוי, מחיר המניה ירד בעקבות האירועים ביפאן וחוסר הפופולריות של חברות חשמל גרעיניות, ונע כיום סביב 27 יורו. החברה מחלקת דיווידנד שנתי של כ-1.2 יורו למניה, שמשקף תשואה שנתית של כ-4.4%. מכפיל הרווח שבו נסחרת החברה הוא כ-14 וביחס EV/EBITDA של 5.4.

אלה יחסי תמחור סבירים לחברת תשתית, אך לא זולים במיוחד, כל עוד רווחי החברה ותזרימי המזומן שלה לא יצמחו. נראה שחוסר הפופולריות של המגזר אינו קיצוני במידה שתגרום למניה להיסחר במחירי מציאה. אלא שההחלטה הגרמנית יכולה להתברר בעתיד כהזדמנות עבור EDF. מצב שבו לשכנך חסר חשמל, ולך יש חשמל זול בשפע, עשוי להתברר כהזדמנות עסקית יוצאת דופן.

הכותב הוא מנכ"ל פסגות קומפס השקעות ומנהל מחקר חו"ל בפסגות. אין לראות בכתוב המלצה למכירה או רכישה של ניירות ערך או ייעוץ השקעות כלשהו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker