ספינת הענק מנסה לחזור לנתיב

רכישת סקייפ היא המשך ישיר לניסיונות של מיקרוסופט לחזור להובלת עולם הטכנולוגיה

יותם עירוני
רן שחם
יותם עירוני
רן שחם

>> מיקרוסופט תפסה כותרות בשבוע שעבר בעקבות ההודעה על רכישת ספקית השיחות המקוונות סקייפ. מיקרוסופט תשלם עבור סקייפ כ-8 מיליארד דולר.

האם זהו צעד נואש? או שאולי זוהי קריאה חכמה של מפת העסקים בעולם הטכנולוגיה? האם לא היה עדיף תחת זאת להגדיל את הדיווידנד לבעלי המניות?

מיקרוסופט מנסה באחרונה להיחלץ מתקופה ארוכה של קיפאון ותגובה מאוחרת לכל התפתחות טכנולוגית. מנהלים בגוגל עוקצים את מיקרוסופט באומרם שפיתוח הדפדפן שלהם, כרום, נעשה משום שמיקרוסופט לא השכילה לשדרג את האקספלורר. תוכנת המסנג'ר למסרים מיידיים, שלפני עשור נחשבה לשיא הקדמה, נותרה מאחורי היישומים הסלולריים החדשים והרשתות החברתיות.

הכישלון של מיקרוסופט מצוי בחוסר היכולת שלה לייצר מערכת הפעלה מוצלחת לטלפונים חכמים. מיקרוסופט הגדולה הוכתה על ידי היריבה הישנה-חדשה אפל, שהצליחה לשלב בהצלחה בין עולם התקשורת לעולם הבידור.

באחרונה נראה שספינת הענק מנסה לחזור לנתיב. מערכת ההפעלה חלונות 7, נחשבת למוצלחת ורווחית במיוחד, לפלטפורמת המשחקים Xbox נוספו יכולות חדשות והיא נמכרת היטב, ואפילו מנוע החיפוש Bing שפיתחה מצליח לגנוב לגוגל נתחי שוק. גם הסכמי שיתוף הפעולה של בינג עם יאהו ופייסבוק שיפרו את מעמדו.

מיקרוסופט נסחרת בשווי של 216 מיליארד דולר ולפי מכפיל רווח של 10 בקירוב. מחיר המניה, 26 דולר, נמצא בערך היכן שהיה לפני עשור. מכפיל הרווח ירד בעקביות גם בשל הצמיחה העקבית ברווחים. אז מדוע השוק לא מתמחר את הצמיחה הזו? בעיקר עקב החששות מכישלונות העבר בזיהוי המגמות.

מיקרוסופט לא להיעלם בעשורים הקרובים. האייפד של אפל לא יחליף את המחשב הביתי, ומערכת הפעלה אחת לא תעלים את האחרת. הן יכולות לחיות יחד וישמשו צרכים שונים. ממש כפי שאנשים מחזיקים מכונת אספרסו בבית, קומקום בעבודה ופק"ל קפה בתא המטען ברכב. העידן שבו מוצרים בודדים דוגמת מערכת ההפעלה חלונות וחבילת התוכנה אופיס היו סטנדרט לתעשייה שלמה מתקרב לקצו.

מעניין יהיה לעקוב ולראות מה תעשה מיקרוסופט עם הרכישה החדשה. האם סקייפ תמשיך לפעול באופן עצמאי? קשה לדעת. עולם הטלפונים החכמים נתן לסקייפ דחיפה רצינית. כעת מעניין יהיה לראות כיצד היא תשתלב עם מוצרי הדגל של מיקרוסופט. העסקה מעניינת גם מבחינת המיסוי. סקייפ רשומה בלוקסמבורג, ומיקרוסופט משתמשת במזומן שהרוויחה מחוץ לארה"ב לביצוע הרכישה, מהלך שעשוי לחסוך לה כ-30% מעלות העסקה.

כדי להמשיך לייצר רווח תפעולי רבעוני של 5-6 מיליארד דולר מיקרוסופט צריכה להשקיע מאמצים רבים בתחרותיות וחדשנות. התמחור של המניה שלה משקף את הסכנות וההזדמנויות שלה. רק אם הרווחים והדיווידנד ימשיכו לגדול, או לפחות ישמרו על רמתם, נוכל לדעת שהתמחור הנוכחי הוא אכן אטרקטיבי.

תמונת הסכם סקייפ-מיקרוסופט
צילום: רויטרס

-

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם; יותם עירוני הוא אנליסט בחברה; חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ניירות ערך המוזכרים בכתבה זו. אין לראות בכתוב ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ