שמתם בנזין במקום סולר? המקיף מכסה

עודד יחיאל
שתפו בפייסבוק

>> לבועז אלבז יש רכב המיועד לתדלוק בסולר. באחד הימים נטלה אשתו, מירב, את הרכב. בדרכה נכנסה מירב אלבז לתחנת הדלק, ובטעות תידלקה את הרכב בבנזין. לאחר נסיעה קצרה התבררה הטעות. הרכב נעצר.

שמאי מטעם מבטחת הרכב בביטוח מקיף, AIG, מצא כי המנוע נהרס בשל התדלוק. עלות התיקון, קבע השמאי, היא כ-50 אלף שקל.

אלבז שילם למוסך את עלות התיקון והמתין לקבלת צ'ק מ-AIG. לא נשלם את עלות התיקון, הודיעו נציגי AIG - שכן הפוליסה אינה מכסה נזק לרכב הנובע מתדלוק שגוי.

המקרה הובא בפני השופטת ישראלה קראי-גירון מבית משפט השלום בחיפה. השופטת עיינה בפוליסה התקנית לביטוח רכב ומצאה כי בין הסיכונים המכוסים בפוליסה קיים כיסוי ל"התנגשות מקרית, התהפכות ותאונה מכל סוג שהוא".

האם התדלוק השגוי לא חוסה בגדר "תאונה מכל סוג שהוא", הקשתה השופטת. לא ולא, השיבו נציגי AIG. הפרשנות הראויה למלים "תאונה מכל סוג שהוא" כוללת רק את הסיכונים בגין התנגשות מקרית והתהפכות.

רשלנות של המבוטח לא שוללת תאונה

נקל להבחין כי הפרשנות של נציגי AIG מצומצמת מאוד. אם "תאונה מכל סוג שהוא" היא רק התנגשות והתהפכות, לשם מה טרחה הפוליסה התקנית לרשום גם "התנגשות מקרית", גם "התהפכות" וגם "ותאונה מכל סוג שהוא"? ואכן, נציגי AIG לא הצליחו לשכנע את השופטת.

תאונה, הסבירה השופטת, היא אירוע בלתי מתוכנן, בלתי צפוי, ישיר ופתאומי. זה מה שקרה במקרה זה, קבעה השופטת. מירב אלבז עשתה מעשה שגרתי וביקשה לתדלק את רכבה כדי להמשיך בנסיעתה. היא לא תיכננה למלא סוג דלק שגוי, ולא צפתה זאת. הסיכון של קלקול המנוע בשל התדלוק השגוי התממש בפתאומיות.

אלבז התרשלה והביאה על עצמה את הנזק במו ידיה, ניסו נציגי AIG לטעון, ולכן אין זו תאונה. אין בכך כל ממש, דחתה השופטת את טענת AIG. השופטת הפנתה את הנציגים לפסיקת בית המשפט העליון שלפיה "רשלנותו של המבוטח אינה שוללת את היותו של הנזק פרי אירוע תאונתי".

הפוליסה התקנית, הדגישה השופטת, נועדה לכסות את המבוטח גם בשל נזק הנגרם בשל רשלנותו - כמו במקרה של תאונה שבה נגרם נזק לרכב בשל נהיגה לא זהירה של המבוטח. אין הבדל בין מקרה של רשלנות בנהיגה המכוסה בפוליסה למקרה של רשלנות בתדלוק, שאף היא מכוסה בפוליסה, פסקה השופטת.

AIG חויבה לכסות את עלות התיקון בתוספת הפרשי הצמדה וריבית. החברה חויבה גם בתשלום של הוצאות המשפט ושכר טרחת עורך הדין.

-

הכותב הוא עורך דין

בועז אלבז נגד AIG ישראל >>

סוג הביטוח: ביטוח מקיף לרכב

המבטחת: AIG ישראל

מהות התביעה: תביעה לתשלום תגמולי ביטוח בגין נזק שנגרם לרכב בשל תדלוק בבנזין במקום בסולר

טענת חברת הביטוח: הפוליסה אינה מכסה תדלוק שגוי

השופטת: ישראלה קראי-גירון מבית משפט השלום בחיפה

נפסק ביום 23.3.2011: הפוליסה מכסה "תאונה מכל סוג שהוא". תדלוק בבנזין במקום בסולר בטעות הוא אירוע תאונתי, המכוסה בפוליסה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker