אני רק שאלה

מה בעצם המשמעות של "מסחר מאוחר"?

המסחר בשלבים אלה מאפשר לסוחרים להגיב להתפתחויות בשוק - גם כשאין מסחר רציף

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה בתל אביב
הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

מה בעצם המשמעות של "מסחר מאוחר"?

בעונת הדו"חות אני שומעת פעמים רבות ש"המניה מזנקת במסחר המאוחר". מה זה אומר? איך ייתכן שמחירי המניות הנסחרות בניו יורק משתנים גם מחוץ לשעות המסחר הרגילות — והאם הדבר נותן אינדיקציה למסחר הרגיל?

איה

בבורסות רבות, בהן נאסד"ק וניו יורק (אבל לא בתל אביב), מתקיים מסחר גם מעבר לשעות המסחר הרשמיות — בין 9:30 ל–16:00. השלב שלפני פתיחת המסחר נקרא "טרום מסחר" או "מסחר המוקדם" (Pre–Market), והוא מתקיים בין 8:00 ל–9:15, והשלב שלאחר הנעילה נקרא "מסחר מאוחר" (After–Market), ומתקיים בין 16:15 ל–20:00.

המסחר בשלבים אלה מאפשר לסוחרים להגיב להתפתחויות בשוק — גם כשאין מסחר רציף. דוגמה קלאסית לכך היא פרסום דו"חות כספיים של חברה לאחר נעילת המסחר. במקרה כזה, עם פרסום הדו"חות משקיע יכול למכור או לקנות את המניה מיידית, ולא לחכות לתחילת יום המסחר הבא — אם הוא חושב שעליו לפעול במהירות כדי להרוויח.

חשוב להבין כי המסחר בשלבים אלה מאופיין בנזילות נמוכה יחסית, במרווחים גבוהים בין היצע לביקוש (פערי מחיר בספר הפקודות) — ומכאן גם בתנודתיות גבוהה במחיר המניה. בשלב זה לוקחים חלק בעיקר גופים מוסדיים ושחקנים גדולים, שלהם כלים ויכולות עדיפים משל משקיעים פרטיים — בין השאר יכולות חישוב ואנליזה עדיפות (אנליסטים ומחשבים), כך שמשקיע פרטי צריך להיות זהיר במיוחד בשלבים אלה.

שלבי המסחר המאוחר והמוקדם מעניקים יותר מאינדיקציה לגבי המסחר הרציף: הם מציגים את התגובה המיידית של השוק להתפתחות — שתהיה, לרוב, דומה לתגובה בפתיחת המסחר. בשבוע שעבר, למשל, צללה מניית סנאפ בכ–18% במסחר המאוחר בתגובה לדו"חותיה, ואת המסחר למחרת פתחה המניה בירידה בשיעור דומה. כמו כן, ניתן לעתים להבחין בתנודות במניות הדואליות במסחר בתל אביב, שמגיבות כבר לשלב ה"טרום" של המסחר בהן בניו יורק.

עם זאת, קיימים מקרים שבהם מסחר מאוחר מתנהל באופן שונה מהפתיחה ביום המסחר הבא, בעיקר בשל התגובה "האינסטינקטיבית" של השוק במסחר המאוחר — בגלל הצורך להגיב במהירות. באחד מדו"חותיה האחרונים של פייסבוק, למשל, הציגה החברה עלייה חדה בהכנסות מפרסום במובייל — והמניה עלתה במסחר המאוחר. כעבור כמה שעות אנליסטים הגיעו למסקנה שפייסבוק הגיעה לגבול היכולת שלה מבחינת הכנסות מפרסום, והמניה פתחה את המסחר למחרת דווקא בירידה, שבאה לאחר בדיקה דקדקנית של דו"חות החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker