מניה על הכוונת

החשש מהשינוי האסטרטגי באורקל יוצר תמחור נוח

אף שמחיר מניית אורקל קרוב לשיא, יש לקחת בחשבון שהיא נסחרת במכפיל רווח חזוי ל-2018 של 16 בלבד - לעומת מתחרותיה, סיילספורס ואדובי, הנסחרות במכפילי רווח גבוהים משמעותית של 27 ו-50 בהתאמה

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גרף מניית אורקל

חברת אורקל (Oracle; סימול: ORCL) היא אחת מחברות התוכנה המובילות בעולם בתחום של ניהול מידע ארגוני. החברה הוקמה לפני 40 שנה בקליפורניה, ארה"ב, ומשווקת פתרונות טכנולוגיים מתקדמים לארגונים - בפורמטים של רישיונות לתוכנות ושל מנויים למחשוב ענן. אורקל מעסיקה 138 אלף עובדים, שמשרתים כ–430 אלף לקוחות ברחבי העולם. החברה נסחרת בבורסת ניו יורק לפי שווי של 212 מיליארד דולר, לאחר עלייה של 58% בחמש השנים האחרונות.

אורקל, שמנוהלת על ידי לארי אליסון - שמנהל ומממן צוות של משיטי יאכטות, וידוע גם כחובב טיסה - נמצאת בעיצומו של שינוי אסטרטגי שנועד להגדיל את פלח הכנסות החברה ממנויים מבוססי ענן, תחום עם שיעורי צמיחה ורווחיות גבוהים, על חשבון ההכנסות מחומרה ושירותים מבוססי רישיונות. בשנה הפיסקלית שהסתיימה בסוף מאי, החברה רשמה הכנסות של כ–38 מיליארד דולר, בדומה לשנה הקודמת, והרווח הנקי גדל ב-4.8% ל-9.3 מיליארד דולר. ההכנסות משירותי ענן הסתכמו בכ-6 מיליארד דולר.

להשוואה מפורטת של הביצועים למניות אחרות במדד נאסד"ק  לחצו כאן

בשבע השנים האחרונות השקיעה אורקל כ-41 מיליארד דולר ברכישה של כ–100 חברות הפועלות בתחום מחשוב הענן, ובאחרונה השלימה את הרכישה הגדולה ביותר שלה, חברת נט־סוט, ב–8.7 מיליארד דולר. "הרכישה העשירה באופן משמעותי את פתרונות הענן של אורקל, וצפויה לשמש מכפיל כוח משמעותי עבורה מול לקוחות קיימים ולקוחות פוטנציאליים", אומר שמוליק קרפף, אנליסט במערך ייעוץ בהשקעות בבנק לאומי. "עם זאת, הסינרגיה בין החברות עדיין לא התבררה ותעמוד למבחן המשקיעים".

אף שמניית אורקל נסחרת קרוב לשיא, קרפף מסמן את התמחור שלה כנוח - מה שבא לידי ביטוי במכפילי הרווח שלה: "המשקיעים חוששים מהמעבר למנויים לפתרונות ענן - שבגינו המניה נסחרת בחסר ביחס למכפיל הענפי". אורקל נסחרת במכפיל רווח חזוי ל–2018 של 16 בלבד - לעומת מתחרותיה, סיילספורס ואדובי, במכפילי רווח של 27 ו–50, בהתאמה.

בשנתיים האחרונות ביצעה אורקל רכישות עצמיות בסך 14 מיליארד וחילקה דיווידנדים של 5 מיליארד דולר. "ההשקעה באורקל מעניינת בשל השינוי האסטרטגי, היכולת לייצר מזומנים והתגמול לבעלי המניות - כשיש לה עודף מזומן משמעותי על פני רמת החוב", אומר קרפף . מתוך 34 אנליסטים בחו"ל שמסקרים את המניה, 24 ממליצים עליה ב"קנייה" ו"קנייה חזקה". מחיר היעד הממוצע שלהם הוא 56.5 דולר - 11% יותר ממחיר השוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker