אורי תומר
אורי תומר

קראתי שבקרוב יוחלפו תעודות הסל בישראל בקרנות סל. למה עושים את זה ומה ההבדל בין השתיים? מה אני צריך לעשות עם תעודות הסל שברשותי לקראת המהלך?

בן, מודיעין

תעודות סל וקרנות סל הן שני סוגים של מכשירים פיננסיים שנועדו למטרה דומה — מעקב פסיבי אחר מדדים (של מניות, אג"ח, סחורות). בשנים האחרונות גברה הפופולריות של מכשירים כאלה בישראל ובעולם, לאחר שהוכח שוב ושוב כי השקעות ישירות במדדים כאלה הניבו תשואה ממוצעת גבוהה יותר משהניבו קרנות נאמנות רגילות — אף שהנכסים שנכללים בקרנות הרגילות נבחרו בקפדנות על ידי מנהלים בשר ודם.

בארה"ב, המכשיר המקובל לביצוע מעקב כזה אחר המדדים נקרא Exchange Traded Fund — קרן סל (או בקיצור ETF). בישראל, לעומת זאת, רווח השימוש במכשיר דומה, שנקרא תעודת סל.

איזו קרן השיגה את התשואה הגבוהה ביותר? לניתוח ביצועים לחצו כאן

מתוקף ההגדרה שלהן כמכשירי השקעה פסיבית, אמורות תעודות הסל וקרנות הסל לתת תשואה דומה מאוד למדד שאחריו הן עוקבות. ההבדל ביניהן, מבחינת המשקיע, הוא כמעט שקוף, אך מבחינה משפטית ותפעולית, הגיעו ברשות ניירות ערך למסקנה שעדיף להעביר את השוק כולו לקרנות סל בנוסח שדומה לזה האמריקאי.

ההבדל העיקרי הוא המעמד המשפטי של תעודות הסל, שדומה למדי להשקעה באיגרות חוב. בניגוד לנעשה עם קרנות נאמנות, המשקיעים בתעודות אינם הבעלים של הנכסים שאחריהם עוקבת התעודה. כך, אם חברת תעודות סל היתה נקלעת למצוקה פיננסית, היתה יכולה להיווצר בעיה למשקיעים, כמו במקרה של חברה שהנפיקה אג"ח ואינה יכולה לעמוד בהתחייבויותיה. מעבר לקרנות סל אמור לפתור את הבעיה, שכן ניתן לפקח על הקרנות כחלק מחוק השקעה בנאמנויות. מצד שני, קרנות הסל לא מתחייבות מבחינה חיתומית לתת למשקיעים את התשואה המדויקת של המדד, אף שהרשות מאפשר להעניק מעין רצועת ביטחון למשקיעים, שאינה קיימת בגרסה האמריקאית.

המעבר לקרנות סל אושר באחרונה כתיקון לחוק ניירות ערך בכנסת, והתקנות שמסדירות את המהלך אושרו כבר על ידי סגל רשות ניירות ערך ואמורות להיות מובאות בימים אלה בחזרה לוועדת הכספים לאישור סופי. לפי התוכניות של הרשות, עד אפריל 2018 לא יהיו כבר תעודות סל בישראל.

מבחינת המשקיעים, מסביר בעז נגר, יו"ר איגוד תעודות הסל (ויו"ר חברת תעודות הסל קסם) המעבר יתבצע אוטומטית — והמשקיעים לא יצטרכו לעשות דבר. החל מאותו יום הם יחזיקו בקרן הסל המקבילה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker