מילון פיננסי

Defensive Stock

אם רמת הסיכון נמוכה - גם התשואה נמוכה, ולהיפך. לכן, מניות דפנסיביות מניבות תשואה מתונה יחסית בתקופות רגילות, ובתמורה, הן ירדו פחות בתקופות של ירידות

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איור: נכסים טובעים
צילום: איור: דובי קייך

מניות דפנסיביות.

מניות שיש להן ביקוש יציב יחסית למוצרים שלהן. יציבות זאת מובילה לכך שהן מצליחות לשמור על רווחים, ולהמשיך לחלק דיווידנד ברמה קבועה — גם בתקופות שבהן הכלכלה נמצאת במיתון. חולשה כלכלית מובילה לפגיעה במרבית החברות במשק, ובהתאם גם במניות שלהן, אך מניות דפנסיביות נפגעות פחות.

מניות דפנסיביות הן מניות עם בטא (Beta) נמוך. בטא הוא מדד שבודק את הרגישות של המניה לתנודתיות השוק. החישוב נעשה באמצעות פעולה מתמטית שנקראת רגרסיה, שבוחנת את השינויים היומיים במחיר המניה לעומת השינוי היומי של מדד השוק. באתרים פיננסיים ובמערכות מסחר ניתן למצוא נתוני בטא. בטא נמוך מ–1 משקף סיכון נמוך יותר מהשוק.

הסיכון בא לידי ביטוי גם בתשואה. אם רמת הסיכון נמוכה — גם התשואה נמוכה, ולהיפך. לכן, מניות דפנסיביות מניבות תשואה מתונה יחסית בתקופות רגילות, ובתמורה, הן ירדו פחות בתקופות של ירידות. אחזקה במניות דפנסיביות נועדה ליצור תיק השקעות מגוון, והן נחשבות גם לגורם ממתן של התיק. כך, סביר להניח שבתקופה של ירידות, תיק שכולל גם מניות דפנסיביות יירד פחות מהשוק עצמו. משקיעים רבים רוכשים מניות כאלו באופן שוטף, וככל שהחששות מפני משבר בשווקים מתגברים — כך גדל חלקן היחסי בתיק.

חברות דפנסיביות פועלות בדרך כלל בענפים יציבים יחסית, כאלה שהביקוש למוצריהן או השירותים שלהן אינו נחתך כשמתרחשת האטה בשוק. למשל, אנשים ממשיכים לצרוך מוצרי בסיס ביתיים כמו חשמל, מים וגז גם בתקופה של האטה במשק. כמו כן, מכיוון שמדינות ממשיכות להתחמש ומלחמות לא נגמרות ביום שבו מתחילה חולשה מקרו־כלכלית, גם מניות של חברות ביטחוניות עשויות להיות בחירה טובה.

מניות של חברות תרופות ומניות מזון עשויות גם הן להתאים ליום סגריר, אך צריך להביא בחשבון שהן מושפעות מאוד מהתחרות בשוק. דבר נוסף שצריך לבדוק כשבוחרים מניות דפנסיביות לתיק ההשקעות הוא שהן לא התייקרו יתר על המידה, שכן הן עלולות להיות המניות שיחטפו ראשונות בזמן ירידות.

כדאי לבחור במניות של חברות גדולות ויציבות יחסית, ובעלות רווחים יציבים. אם בוחרים במניה של חברה בעלת חובות, חשוב לבדוק שבאפשרותה לשרת את החוב גם בעתות משבר, או להמשיך לחלק דיווידנדים. כשמתרחשות ירידות בשווקים, גם המניות הדפנסיביות יורדות, אך תשואת הדיווידנד שלהן עשויה ליהפך לאטרקטיבית במיוחד. יתרון נוסף שיש לחברות עם תזרים מזומנים חזק הוא היכולת שלהן להמשיך ולבצע השקעות גם בתקופות המאופיינות בחולשה כלכלית, דבר שעשוי להגדיל את הפער מול מתחרותיהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker