אני רק שאלה

מה זה אומר שדאו ג'ונס חצה את 23 אלף הנקודות?

העובדה שהמדד טיפס לרמה שבה לא שהה מעולם מלמדת על אופטימיות בקרב המשקיעים - אבל גם מעלה חששות שאולי מדובר באופוריה

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בורסת וול סטריט
בורסת וול סטריטצילום: Richard Drew/אי־פי

קראתי בשבוע שעבר שמדד דאו ג'ונס האמריקאי חצה את רמת 23 אלף הנקודות. מה זה אומר, איזו משמעות יש למספר הזה, מה זה בכלל נקודות?

בר

23 אלף הוא רמתו הנוכחית של מדד דאו ג'ונס, הנמדד בנקודות — סכום מחירן של 30 מניות שהנפיקו החברות הנכללות במדד מחולק במספר המשקלל פיצולי מניות, חברות ושינויים אחרים. לפיכך, רמתו של מכשיר שעוקב אחר מדד דאו ג'ונס עלתה מתחילת השנה בכ–16% — מרמה של 19.8 אלף נקודות.

מדד דאו ג'ונס הוא אמת מידה שימושית להתפתחות שוק המניות האמריקאי — בין השאר משום שהמדד, שהושק ב–1896, הוא הוותיק בשוק. המדד עוקב אחר מחירי מניות של 30 חברות אמריקאיות גדולות שמספקות ערך לאורך זמן (שמכונות לעתים מניות בלו צי'פ), והרכבו השתנה במשך השנים — בהתאם לעלייתן וירידתן של החברות הבולטות בשוק.

ב–30 ביוני 1896, התאריך המוקדם ביותר שמופיע במערכות המידע של בלומברג, הרמה של המדד היתה 36 נקודות. כלומר, המדד טיפס מאז ביותר מ–64,000% (והניב תשואה שנתית ממוצעת של 5%). השימוש בנקודות ולא באחוזים נוח יותר מבחינות מסוימות, שכן הוא מאפשר להשוות את הרמות של המדד בנקודות זמן שונות.

קרנות ומשקיעים גדולים אחרים עוקבים אחר ביצועי המדדים המרכזיים, ובהם דאו ג'ונס, כדי למדוד את יכולתם להניב תשואה גבוהה מהממוצע של השוק. בנוסף, שוק קרנות הסל (ETF) ומכשירים עוקבי מדדים אחרים, שהתפתח מאוד בעשורים האחרונים, מאפשר למשקיעים "לקנות" ישירות את ביצועי המדד — באמצעות קרנות שקונות את המניות שנכללות בו לפי חלקן היחסי.

צורת ההשקעה הזאת זכתה לחיזוק בסדרה של מחקרים מקיפים בשנים האחרונות. המחקרים הראו כי השקעה כזאת לאורך זמן מניבה בדרך כלל תשואה גבוהה יותר מזו שמניבה בחירה פרטנית של מניות — שהיא עיסוק מפרך ויקר.

בשורה התחתונה, 23 אלף הוא רף בעל משמעות פסיכולוגית. העובדה שהמדד טיפס לרמה שבה לא שהה מעולם מלמדת על אופטימיות בקרב המשקיעים — אבל גם מעלה חששות שאולי מדובר באופוריה. ואכן, בימים האחרונים מופיעות באתרי המדיה הפיננסית בעולם פרשנויות, שתוהות אם הרמה הזאת מצביעה על בועה ענקית, ואם השווקים ישנו כיוון בקרוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker