הצפת ערך |

תמלוגי על

תמלוג העל נגזר משורת ההכנסות ברוטו, ולכן אינו מושפע מהוצאות או עלויות שיש לשותפות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איור תמלוגי על
צילום: דובי קייך
ערן אזרן

אחד המושגים השגורים בפי משקיעי הגז והנפט בבורסה של תל אביב הוא תמלוגי על (תמלוגים, Royalties). למעשה, הכוונה היא לכסף שמשולם לבעליו של נכס מסוים עבור השימוש בנכס. פרט לנכסים בתחום האנרגיה, שיכולים להיות מאגרי גז או בארות נפט, תמלוגים משולמים גם לבעלי זכויות יוצרים בגין שימוש בקניין רוחני, כמו שירים, או לבעלי פטנטים.

בשל השקעות ההון העצומות שנדרשות בדרך לתגליות גז ונפט, המחוקק קבע מבנה ייחודי לפעילות בענף, ששונה מהמודל הרגיל של חברה בע"מ. המבנה כולל הפרדה בין ההשקעה ההונית הנדרשת לפעילות החיפושים, לבין השליטה והניהול. ההפרדה באה לידי ביטוי בשתי ישויות חוקיות: "שותפות מוגבלת" (למשל, דלק קידוחים, ישראמקו או מודיעין), ו"גוף מנהל", שהוא למעשה השותף הכללי — חברה פרטית שבבעלות היזם ומנווטת את פעילות השותפות המוגבלת.

"פקודת השותפויות" שנוסחה לפני שנים רבות (1975) ועברה באחרונה תיקון, מאפשרת לשותף הכללי (כלומר, לבעל השליטה) לקבל כמה סוגי תשלומים עבור שירותי הניהול לשותפות; אלה כוללים דמי ניהול חודשיים, דמי מפעיל (שיעור קבוע מההוצאות), וכן תמלוג על — נתח קבוע מההכנסות שיקבל בעתיד היזם אם השותפות תצליח להגיע לתגלית גז או נפט.

שיעור תמלוג העל נקבע בהסכם השותפות בעת הקמתה, והוא עשוי להשתנות בין שותפות לשותפות. בשותפות אבנר, למשל, שמוזגה באחרונה לדלק קידוחים מקבוצת דלק, שיעור תמלוג העל נקבע על 6% מההכנסות; ובשותפות דלק קידוחים הוחלט על מנגנון שונה, שקובע כי עד מועד החזר ההשקעה בפרויקט מסוים, ישולמו תמלוגים בשיעור של 5% בנכסים ביבשה ו–3% מההכנסות מנכסים בים — ולאחר מועד ההחזר, התמלוגים יקפצו ל–15% ביבשה ול–13% בים.

הנהנה העיקרי מתשלום תמלוגי העל, בדרך כלל, הוא בעל השליטה. אם ניקח, למשל, את דלק קידוחים, שהיא שותפות החיפושים המרכזית בבורסה של תל אביב, הנהנית העיקרית מהתמלוג היא קבוצת דלק. עם זאת, מתמלוג העל עשויים ליהנות גם אחרים — אלה יכולים להיות בעלי תפקידים נוספים שלקחו חלק בייסוד השותפות, בעיקר גיאולוגים או מייסדי השותפות. במקרה של מאגרי תמר ולווייתן, תמלוגי העל מגיעים לסכומים אדירים — מאות מיליוני דולרים במשך השנים.

תמלוג העל נגזר משורת ההכנסות ברוטו, ולכן אינו מושפע מהוצאות או עלויות שיש לשותפות. כך למשל, השותפות יכולה להפסיד כסף, בשעה שבעלי השליטה ימשיכו לשלשל לכיסם את תמלוג העל. מבנה זה עשוי לעורר כמה ניגודי עניינים בין בעל השליטה לבין המשקיעים בשותפות המוגבלת. כך, בעבר נטען כי המנגנון של תמלוגי על יוצר תמריץ לבעל השליטה להגדיל את מחזור ההכנסות, ולא להתמקד בשורת הרווח — שהוא קריטי למשקיעים בשותפות.

המשקיעים, בעיקר מקרב הציבור, טענו בעבר כי שיעור תמלוגי הגז בישראל מוגזם ומנופח. לשיטתם, חוק השותפויות, שחוקק כשתחום הגז עוד היה בחיתוליו ונזקק לתמריצים קיצוניים, הנציח מבנה בעייתי ושרירותי.

"תמלוג העל הוא כמו מכונת 'פאקמן', שבוזזת את קופת הרווחים של מחזיקי היחידות", תיאר זאת בעבר אחד המשקיעים. למרות הטענות, המחוקק בחר גם בתיקון חוק השותפויות ב-2015 שלא לשנות את המבנה הקיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker