מניה על הכוונת |

זיהום האוויר בסין משפר את מצבה של יצרנית הצמיגים מישלן

מכירות מישלן במחצית 2017 הסתכמו ב–11 מיליארד יורו, עלייה של 7.5% לעומת ינואר־יוני אשתקד

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צמיגי מישלן
צמיגי מישלןצילום: בלומברג

חברת מישלן הצרפתית היא מיצרניות הצמיגים הגדולות בעולם וגם מוציאה לאור של מפות ומדריכי תיירים. החברה, שנוסדה ב–1888 על ידי האחים אדואר ואנדרה מישלן, מעסיקה כ–111 אלף עובדים ב–120 מדינות.

מכירות מישלן במחצית 2017 הסתכמו ב–11 מיליארד יורו, עלייה של 7.5% לעומת ינואר־יוני אשתקד. החברה נהנית מהגידול במספר כלי הרכב בעולם ועיקר הכנסותיה, 57%, מגיעות ממכירת צמיגים לכלי רכב פרטיים. הכנסותיה בשוק זה צמחו ב–6% — בשל גידול של 3% במספר הצמיגים שמכרה והן ממכירתם במחירים גבוהים יותר. מישלן צומחת מהר יותר מהשוק.

בשוק המשאיות מספר הצמיגים שמישלן מכרה בינואר־יוני לא עלה, אבל הכנסותיה צמחו ב–5%, והן מהוות כ–27% מההכנסות. חטיבת העסקים המיוחדים כוללת מכירת צמיגים לציוד חקלאי ולמטוסים, וכן את תחום הספרים. אלה תרמו 16% מההכנסות, והן צומחות בקצב מהיר יותר, 19%, בין השאר כתוצאה מגידול בכמויות הנמכרות. החברה צפויה לצמוח השנה בכ–7%, לאחר שב–2016 ירדו מכירותיה ב–1.4%. הרווח הנקי בינואר־יוני הסתכם ב-863 מיליון יורו — עלייה של 12% בהשוואה לתקופה המקבילה.

מישלן פועלת במותג הנושא את שם החברה ובמותגים נוספים, כמו רייקן, קורמורן וקלבר. בין מתחרותיה: Goodyear, קונטיננטל וברידג'סטון. ממאי המניה מדשדשת וכיום היא נסחרת במחיר של 120 יורו — בעיקר בשל התייקרות חומרי גלם בסוף 2016 וביקושים מעט נמוכים מהצפוי. בחמש השנים האחרונות עלתה המניה בשיעור שנתי ממוצע של 17%.

מניית מישלן

מישלן עידכנה בסוף ספטמבר על החולשה במכירות הצמיגים, ופירסמה תחזית אופטימית למכירות הצמיגים ולעלייה במחירם. עם זאת, בבנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן פסימיים ביחס לתחזיות החברה, ולכן הפחיתו באחרונה את מחיר היעד למניה — מ–157 ל–145 יורו. בבנק ההשקעות UBS קבעו מחיר יעד נמוך יותר, 127 יורו, שמשקף מכפיל רווח של 13. החברה מחלקת דיווידנד (3.25 יורו למניה ב–2016).

ב–UBS פירסמו בשבוע שעבר סקירה אופטימית ליצרניות צמיגים, ובמיוחד למישלן וקונטיננטל. לפי UBS, איומי התחרות מצד יצרניות סיניות נחלשו, מכיוון שהממשל הסיני מנסה להפחית את זיהום האוויר במדינה, אבל מזהירים מפני עלייה בהוצאות בשל החמרת הרגולציה והשקעות גדולות במחקר ופיתוח של צמיגים חדשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker