אני רק שאלה

את מי מעניין דו"ח התעסוקה האמריקאי?

כיצד השפיעו ההוריקנים על דו"ח התעסוקה האמריקאי

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הקונגרס, ארה"ב
הקונגרס, ארה"בצילום: רויטרס

החודש קראנו שההוריקנים בארה"ב גרמו להתכווצות שוק העבודה שם. הבנתי שבוול סטריט מייחסים חשיבות רבה לנתונים כאלה, מדוע?

עמרי

דו"ח התעסוקה האמריקאי, שמשותף למשרד העבודה וללשכה המרכזית לסטטיסטיקה בארה"ב, מציג בתחילת כל חודש את הנתונים הסטטיסטיים המרכזיים בתחום זה לחודש הקודם — ובראשם את מספר המשרות שנוספו למשק (או נגרעו ממנו), שיעור האבטלה המעודכן והשכר הממוצע. הדו"ח נחשב מקיף ולנתונים שמופיעים בו יש לעתים השפעה דרמטית על השווקים הפיננסיים, אם כי הפעם זה לא היה כך.

עד גבול מסוים, נתונים חיוביים בדו"ח התעסוקה, ובעיקר עלייה במספר המשרות במשק האמריקאי, הם עדות לחוסנם של העסקים ולקצב הצמיחה של המשק. עם זאת, עלייה חדה בנתונים הסטטיסטיים, ובעיקר צמיחה בשכר הממוצע, עשויה להעיד על התפתחות של אינפלציה. התפתחות כזאת עשויה לעודד את הבנק הפדרלי להעלות ריבית — מה שבדרך כלל לא אמור להיות חדשות טובות למשקיעים.

בשנים האחרונות, האבטלה בארה"ב נמוכה ביותר (4.2% לפי דו"ח התעסוקה האחרון, הנתון הנמוך מאז שנת 2000). אף שתעסוקה מלאה עשויה לעודד עליות שכר ואינפלציה, בשנים האחרונות מרבית הכלכלנים אינם חוששים מהתפתחות אינפלציה של ממש. זאת הסיבה העיקרית לכך שהריבית בארה"ב נותרה נמוכה, אף שהבנק הפדרלי העלה אותה כמה פעמים.

מצב של כלכלה חזקה ואינפלציה מתונה יחד עם סביבת ריבית נמוכה אמורים להיות אידיאליים לשווקים הפיננסיים, שלא מפסיקים לטפס בשנים האחרונות ולשבור שיאים. עם זאת, בדו"ח התעסוקה של ספטמבר הופיע נתון מדאיג לכאורה: מספר המשרות במשק ירד ב–33 אלף — לאחר תוספת של 169 אלף משרות באוגוסט. התחזיות היו לתוספת של 80 אלף משרות בספטמבר, כך שמדובר בפספוס דרמטי של תחזית האנליסטים. למעשה, זאת הפעם הראשונה מאז 2010 שנרשמת בארה"ב ירידה במספר המשרות.

עם זאת, עורכי הדו"ח מציינים מפורשות שלהערכתם, ההוריקנים שהכו בסוף ספטמבר ובתחילת אוגוסט עיוותו את הנתונים בכך שגרמו, למשל, לצניחה בביקוש לעובדים במגזר המזון והמשקאות, שפעילותו שותקה במקומות רבים. נראה שבשווקים קיבלו את ההסבר הזה — והם הגיבו במתינות יחסית לדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker