אחרי המאנצ'יז של המשקיעים: מה יגרום למניות הקנאביס להמשיך לטפס

לגליזציית הקנאביס בכמה מדינות בארה"ב עוררה את תיאבון המשקיעים, והובילה את המניות הקנדיות בתחום לצמיחה יוצאת דופן ■ אלא שבאחרונה, הממשל בארה"ב עורם קשיים, ובשוק תולים תקוות בעיקר בלגליזציה המתקרבת בקנדה עצמה

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סנופ דוג. ראפר, אושיית קנאביס ומשקיע
סנופ דוג. ראפר, אושיית קנאביס ומשקיעצילום: Chris Pizzello/אי־פי

לפני שבוע וחצי דיווחו אתרי החדשות הפיננסיות בארה"ב ובקנדה על השקעה צנועה של כ–2 מיליון דולר בחברת תוכנה קנדית בשם טרליס. המשקיע, אמריקאי בשם קלווין קורדוזר ברואדוס, צבר מוניטין בתחום הקשור לפעילות החברה, והוא נודע גם בכך ששיתוף פעולה שעליו הכריז לפני שנה וחצי עם חברה בשם קאנופי גרות' (Canopy Growth), סייע למנייתה לטפס ב–330% בתקופה שחלפה מאז.

הסיקור התקשורתי הנרחב יחסית של ההשקעה הצנועה נובע בעיקר מזהותו של המשקיע, שידוע בעולם יותר בשם הבמה שלו כמוזיקאי — סנופ דוג. אלא שהחברות אשר בהן השקיע סנופ דוג בשנים האחרונות לא קשורות לתעשיית המוזיקה, אלא לתחום נוסף שבו הוא גיבור תרבות: קנאביס.

טרליס היא חברה שמספקת תוכנה שמסייעת למגדלי קנאביס, בעוד קאנופי היא המגדלת החוקית הגדולה בעולם של הצמח. העובדה שבשני המקרים מדובר בחברות קנדיות אינה מקרית. רבים משוחרי תעשיית הקנאביס נושאים בשנה האחרונה את עיניהם למדינה הקרירה. קנדה התירה שימוש בקנאביס רפואי עוד ב–2001, והחל בקיץ הבא היא אמורה לאפשר גם שימוש נרחב בצמח — למטרות הנאה והירגעות כלליות, בהתאם למצע שהביא את ג'סטין טרודו לראשות הממשלה הקנדית.

על רקע זה, וגם על סמך הניסיון שנצבר שם — כולל בתעשייה הלא חוקית שמשגשגת במדינה שנים רבות — כמה מהחברות הציבוריות הגדולות בתחום פועלות בקנדה. חברת הקרנות הוריזון, שהמטה שלה נמצא בטורונטו, הקדימה לזהות את הפוטנציאל והשיקה לפני חצי שנה את קרן הסל הסחירה (ETF) הראשונה שמוקדשת לקנאביס ונסחרת בבורסה המקומית תחת הסימול HMMJ.

החברות הגדולות במדד שפיתחה הוריזון ואחריו עוקבת הקרן (קאנופי גרות' היא בעלת המשקל הגבוה במדד, כ–11%) הן ברובן קנדיות, אך הוא כולל גם חברה בריטית גדולה וכמה חברות אמריקאיות. ההשקה של הקרן הגיעה לאחר טיפוס ממושך של המניות וחריג של המניות בתחום — בין השאר על רקע הרחבה משמעותית וממושכת של לגליזציית המריחואנה בארה"ב.

אלא שמאז ההשקה, בתחילת אפריל, עננת האופוריה שגרמה לעליות של מאות אחוזים במחירי חלק מהמניות האלה בשנתיים האחרונות התפוגגה קלות, גם משום שממשלו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, אותת כי אינו נלהב לקדם את לגליזציית המריחואנה. בהתאם, גם קרן הסל הקנדית נסוגה מעט, וחזרה להיסחר מעל מחיר ההנפקה רק בשבוע שעבר תוך שהיא רושמת תשואה כוללת של 3% בפרק הזמן הזה.

מתקרבת למחיר ההנפקה
מחיר יחידה של קרן הסל HMMJ מבית הוריזון מאז ההשקה, בדולר קנדי

אי־הבהירות שאופפת את תעשיית הקנאביס באחרונה קשורה לא רק לסטטוס החוקי העתידי הלא לגמרי ברור שלה, אלא גם לשאלות של הגדרת פעילות וגבולות גזרה — שמבלבלות את המשקיעים והאנליסטים. אלה באות לידי ביטוי בין השאר בהחלטה אילו מניות לכלול במדד שמאחורי הקרן.

קאנופי עצמה היא דוגמה טובה לכך. מצד אחד, זאת חברת פיתוח שמעסיקה ביולוגים ורופאים. מצד שני, היא משתפת פעולה עם סנופ דוג. כוכב ההיפ־הופ הוא אמנם אמן מצליח ועשיר — אבל בנה את תדמיתו, בין השאר, על הרקע העברייני שלו ועל הצהרות בדבר עישון אינטנסיבי של קנאביס בשנים שבהן השלטונות בארה"ב ניהלו מלחמת חורמה נגד הצמח.

אבל הסוגיה רחבה יותר. כמו קאנופי, כמעט כל החברות הדומיננטיות האחרות בקרן הסל הקנדית מגדירות עצמן כחברות בתחום התרופות, אף שברוב המקרים הן פונות בעיקר לשוק הקמעוני של אספקת מריחואנה — כלומר קנאביס רפואי, בינתיים. עם זאת, המדד כולל גם חברות שעוסקות בפיתוח תרופות ממש, אך משקלן של אלה נמוך יותר, והן סובלות מבעיות שקשורות באופן כללי לתחום פיתוח התרופות עצמו.

פיתוח תרופות, עם או בלי קנאביס, הוא תהליך ארוך ויקר, ואף שפוטציאל הרווח בו גבוה — במקרים רבים הוא נועד לכישלון, גם אם הפיתוח מנוהל בידי אנשי מקצוע מיומנים ומוכשרים. בגלל תהליך הפיתוח הממושך וההשקעה הגדולה, חברות ביומד נחשבות להשקעה בסיכון גבוה.

במובן הזה, השילוב של מניות כאלה במדד מאפשר למשקיעים בתעודה להיחשף לפוטנציאל שבתרופות מובססות הקנאביס שמפתחות חלק מהחברות, אך זה אינו תלוי במיוחד בתהליכי הלגליזציה במדינות השונות, אלא במתן רישיונות שיווק תרופות על ידי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA).

בינתיים המשקיעים בתעודה עוקבים בעיקר אחרי החברות שמשווקות קנאביס רפואי, ושמנהליהן נערכים להרחבה המשמעותית של השוק הקנדי בעקבות הלגליזציה. הלגליזציה המלאה במדינה, שאמורה להיכנס לתוקף ביולי־באוגוסט 2018 לאחר שההליך החקיקתי יושלם, גורמת לחברות להגדיל את השקעותיהן בהרחבת כושר הייצור ובשיווק — כשאת רווחי ההשקעות האלה הן מקוות לקצור בעתיד.

ההכנסות צומחות, וגם ההפסדים

קאנופי, החברה הבולטת בתחום, מעסיקה כ–550 עובדים. המטה והמפעל המרכזי שלה שוכנים במבנה ששימש לייצור שוקולד בעיירה סמית'פולס, שבאמצע הדרך בין אגם אונטריו לבירת קנדה, אוטווה. לחברה חוות גידול נוספות, לא רחוק ממפלי הניאגרה, וכן פעילות גידול בהולנד, החלוצה העולמית של הלגליזציה.

2

ההכנסות של קאנופי אמנם צמחו ל–31 מיליון דולר קנדי (השער הנוכחי של דולר קנדי הוא 1.2 דולרים אמריקאיים) במחצית הראשונה של השנה — כמעט פי שלושה לעומת התקופה המקבילה ב–2016 — אבל גם ההפסד שלה העמיק כמעט באותו יחס, מ–9 מיליון דולר במחצית המקבילה ל–24 מיליון דולר קנדי במחצית הראשונה של 2017, לאחר שהוצאות ההנהלה והכלליות, והוצאות השיווק שלה יותר מהוכפלו.

מניית קאנופי אמנם נסחרת במחיר גבוה פי שבעה ממחירה לפני שנתיים, אבל היא כבר ריחפה גבוה יותר לקראת סוף 2016 ובתחילת השנה הנוכחית. שווי השוק של החברה מסתכם ב-2.1 מיליארד דולר קנדי, שווי עצום ביחס להכנסות.

גם אפרייה (Aphria) ואורורה (Aurora Cannabis), המניות הבאות במשקלן במדד HMMJ (כ–10% כל אחת), ששווי השוק של שתיהן הוא כמיליארד דולר קנדי, עוסקות בקנאביס רפואי, וממוקדות באספקה לחולים. אפרייה ממוקדת בתחום האספקה של קנאביס ושמן הקנאביס לחולים בקנדה באמצעות מערך ההפצה שמבוסס בין השאר על אתר אינטרנט ידידותי. כמו אפרייה, גם אורורה מקדישה את אתר האינטרנט לתחום הרפואי — לחולים, אף לרופאים, שלהם היא מציעה הדרכה בטיפול באמצעות קנאביס רפואי.

אפרייה ואורורה סיימו את המחצית הראשונה של 2017 עם הכנסות של 11 מיליון דולר קנדי בלבד — בשני המקרים גבוהות לעומת התקופה המקבילה. עם זאת, בשורת התחתונה אפרייה רשמה רווח של 2 מיליון דולר קנדי במחצית, בדומה למחצית המקבילה, ואילו אורורה הציגה הפסד של 5 מיליון דולר קנדי, גם כן בדומה לתקופה המקבילה.

1

בהתאם, מניית אפרייה טיפסה ב–42% מתחילת 2017, והשלימה עלייה של יותר מ–727% בשנתיים האחרונות; אורורה עלתה ב–32% מתחילת השנה, וב–473% בשנתיים האחרונות. שתי המניות נמצאות כעת מעט מתחת לשיא שלהן.

בין תרופות לציוד גינון

המניה הרביעית במשקלה בקרן הסל היא לא של חברה שמתמחה בקנאביס, אלא של חברה קנדית גדולה (עם שווי שוק של 5.7 מיליארד דולר קנדי) שמתמחה במכירה ושיווק של ציוד לתחום הגינון והמדשאות. סקוטס־מירקל גרו (Scotts Miracle–Gro) נכללת במדד בזכות חברה בת פרטית שלה, הות'ורן גרדנינג, שמתמחה בציוד למגדלי קנאביס, ולכן משקלה מופחת בהתאם.

ההיגיון בהשקעה בחברה הזאת תואם את התובנה הידועה שלפיה המרוויחים הגדולים מהבהלה לזהב לא היו המחפשים, אלא מי שסיפק להם ציוד חפירה, מקום לישון ומזון. אלא שבינתיים המניה של סקוטס־מירקל גרו רשמה תשואה של 4% בלבד מתחילת השנה. בשנתיים האחרונות, היא טיפסה ב–57%.

3

שתי החברות הנוספות במדד שלהן משקל משמעותי הן חברת GW Pharmaceuticals הבריטית (9% מהמדד), שנסחרת בבורסות של לונדון ובנאסד"ק, ו–Insys Therapeutics האמריקאית (8% מהמדד), שגם היא נסחרת בנאסד"ק. בשונה מהחברות הקנדיות הגדולות, שתי החברות האלה ממוקדות בתחום הפיתוח הרפואי.

המטה של GW שוכן בקיימברידג', בריטניה. לחברה, ששווי השוק שלה הוא 2.8 מיליארד ליש"ט, יש כיום מוצר אחד שכבר משווק בעולם — Satiex. זהו תרסיס המבוסס על החומרים הפעילים בקנאביס (קנאבואידים), שמיועד להקלת סיפטומים בינוניים עד חמורים של טרשת נפוצה. לחברה יש מוצר נוסף בשלבי פיתוח מתקדמים — תרופה בשם Epidiolex, שמיועדת לטיפול באפילפסיה ונמצאת בשלב השלישי והמכריע של הניסוי הקליני.

העתיד של GW תלוי בניסויים הקליניים ובחדירה לשוק. זה לא קל. בהתאם, החברה רשמה במחצית הראשונה של 2017 הכנסות זעומות של 4 מיליון ליש"ט, והפסד ענק של 74 מיליון ליש"ט. המספרים המדאיגים האלה באים לידי ביטוי בעלייה של 3% בלבד במחיר המניה מתחילת 2017, אף שהיא רשמה תשואה של 30% בשנתיים האחרונות.

גם Insys מפתחת תרופות, אבל היא הגיעה לתחום מכיוון אחר. המוצר הראשון של החברה, שפועלת מפרברי פיניקס, אריזונה, הוא תרסיס לשיכוך כאבים עזים מבוסס פנטניל (אופיואיד סינתטי), שמיועד לחולי סרטן שאינם מגיבים למשככים קלים יותר. החברה קיבלה באחרונה אישור FDA למוצר דומה, המובסס על קנאביס סינתטי.

גם במקרה של Insys, שלב המסחור הקריטי של המוצר אינו מרגיע במיוחד את המשקיעים. החברה אמנם נהנתה מהכנסות של 78 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2017, אבל רשמה הפסד של 15 מיליון דולר בתקופה זו. מבחינת תשואת המניה, Insys היא הבעייתית ביותר מהחברות כאן — ומשכה את המדד מטה בחודשים האחרונים. מתחילת השנה היא הניבה תשואה שלילית של מינוס 4%, ובסיכום השנתיים האחרונות — תשואה שלילית של מינוס 66%.

ומה עם ארה"ב?

עם כל הכבוד ל–35 מיליון הקנדים, השוק הפוטנציאלי הגדול באמת נמצא אצל השכנה מדרום, שאוכלוסייתה גדולה פי עשרה, והמשקיעים בתחום מבינים זאת היטב. החברות הקנדיות ממוצבות היטב לפעול בארה"ב, והן גדולות יחסית לחברות אמריקאיות שפועלות בתחום. עם זאת, התקדמות הלגליזציה בארה"ב נראית מבטיחה פחות משנראתה לפני שנה — וזוהי אחת הסיבות המרכזיות לדשדוש של קרן הסל הקנדית.

בשונה מהבחירות בישראל, בבחירות לנשיאות בארה"ב מצביעים גם על שורה של סוגיות מקומיות. בסתיו שעבר, המנצח הגדול — מלבד הנשיא טראמפ — היה הקנאביס. בתשע מדינות בארה"ב הוחלט על לגליזציה מוחלטת של קנאביס, וב–20 מדינות נוספות מותר שימוש רפואי בצמח.

אבל עלייתם לשלטון של טראמפ והמפלגה הרפובליקאית מאיימת לעצור את המגמה הזאת — ולפי איומים שהשמיעו כמה מבכירי הממשל, אפילו להפוך אותה. הלגליזציה המתקרבת של עסקי הקנאביס בקליפורניה בתחילת 2018, למשל, מעוררת תקווה בשוק, אבל היא חשופה עדיין למהמורות. בלא תמיכה פדרלית בחוק, לא יהיה פשוט לחברות ציבוריות לפעול בתחום. כך, מי שקיווה כי ההצבעה של אזרחי ארה"ב תיצור מומנטום שיוביל ללגליזציה מהירה בכל 50 המדינות צריך לקחת הרבה אוויר.

האי־בהירות בארה"ב דווקא עשויה לתת יתרון לחברות הקנדיות בעתיד, לאחר שיספיקו לצבור ניסיון בשוק המקומי, בעוד שחקנים אמריקאיים מהססים אם להיכנס לתחום. עד אז, המשקיעים בתחום מחכים בעיקר לטרודו וללגליזציה שהוא הבטיח ליישם בקיץ הבא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker