עמרי זרחוביץ'

מפעם לפעם אתם מפרסמים ידיעות אודות סקירות אנליסטים על מניות. אני מקבל את הרושם שמרביתן הן חיוביות. האם התרשמותי נכונה?

עידן, נתניה

אנחנו אכן מפרסמים המלצות של אנליסטים, בין השאר במדור "מניית השבוע" שמתפרסם מדי שבוע. עיקר הסקירות הן של אנליסטים מהצד המוכר – Sell Side – כאלו שמסונפים למחלקות הברוקראז' של בתי השקעות, שדרכן מתבצעות עסקות בבורסה.

כדי למשוך לקוחות ולהגדיל את ההכנסות של בית ההשקעות מעמלות, האנליסטים מפרסמים ניתוחים ומסייעים ללקוחותיהם - לקוחות פרטיים ומוסדיים - לקבל החלטות השקעה. הניתוחים כוללים קביעת המלצה - קנייה (Buy), החזקה (Hold) או מכירה (Sell). לעתים קרובות האנליסטים גם קובעים למניה מחיר יעד, שאליו הם מעריכים כי המניה תגיע בתוך 18-12 חודשים. צריך לזכור, המלצת מכירה אינה אומרת בהכרח שהחברה לא טובה בעיני המוכרים או שהסיכון בעסקיה עלה. היא רק אומרת שמחיר המניה יקר מדי.

הרושם שלך אינו מוטעה - שיעור המלצות המכירה מכלל ההמלצות על מניות במדד S&P 500 לא היה גבוה מ-10% ב-20 השנה האחרונות - כך לפי נתונים של ספקית המידע הפיננסי FactSet, שפורסמו באתר CNBC. כלומר, האנליסטים נוהגים להמליץ בעיקר לקנות מניות. הסיבה לכך היא קודם כל הניסיון לפנות לקהל רחב יותר, דבר שלא קורה כשממליצים למכור את המניות, אז ההמלצה רלוונטית רק לקהל המשקיעים של אותה חברה. לכן גם חברות מאכזבות, שפעילותן הולכת ומדרדרת, ירחיקו מהן אנליסטים והם יפסיקו לסקר אותה. פשוט לא משתלם להם להמשיך ולהשקיע בסקירות על חברות שלא ימשכו הכנסות נוספות.

הדבר נובע גם מהאופי של האנליסטים ומהנטייה שלהם להיצמד לקונצנזוס בשוק - פעמים רבות אנליסטים לא משנים את ההמלצות שלהם גם אם המניה עלתה בשיעור ניכר ואולי הפכה כבר ליקרה מדי - אלא אם יש שינוי עסקי משמעותי בחברה. הסיבה לכך היא שאינם רוצים להסתכסך עם מושאי הסיקור, או להגדיל את הסיכוי שיספגו ביקורת על עבודתם אם המניה תמשיך לעלות.

למעשה, ההתמקדות במחיר היעד היא ניסיון למשוך את העין ולהראות כי יש פוטנציאל כלשהו במניה, גם אם מוגבל. החשיבות הגדולה בסקירות הללו נובעת מכך שהאנליסטים מכירים היטב את החברה והשוק שבו היא פועלת. לכן יש להם תובנות רחבות שיכולות לסייע בהחלטה האם להשקיע בחברה, ובהם צריך להתמקד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker