אני רק שאלה |

מדוע חברות נמנעות מפרסום סכום הרכישה?

מבחינת המשקיעים, אם סכום הרכישה לא פורסם, לא נראה שהסיכון הפיננסי גדל במיוחד

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בורסה מסחר תל אביב
הבורסה בת"אצילום: בלומברג

מדוע חברות נמנעות מפרסום סכום הרכישה?

אני נתקל בידיעות רבות על מיזוגים ורכישות. חלקן כוללות את סכום הרכישה ובחלקן הוא לא מצוין. האם חברות לא צריכות לפרסם את הסכום, וכיצד אני אמור להתייחס לכך בתור משקיע?

דוד, בית אריה

בישראל ובעולם מתבצעות רכישות רבות על ידי חברות ציבוריות. אם החברה הנרכשת נסחרת בבורסה, סכום הרכישה מפורסם בכל מקרה, מכיוון שמוגשת לבעלי המניות הצעת רכש. במקרה שבו החברה הנרכשת היא פרטית, הרי שבחלק מהפרסומים לא נכלל מידע אודות סכום העסקה ותנאיה, ויש עסקות שבהן המידע מפורט ומאפשר לנתח את הרכישה. יש עסקות שהחברות המעורבות בהן אינן מדווחות את פרטיהן אך בהמשך הפרטים מתפרסמים בתקשורת, באתרי האינטרנט של החברות או ברשתות החברתיות — אפילו זמן ממשוך לאחר ביצוע העסקה.

שיקול הדעת אם לפרסם את סכום הרכישה לא נמצא רק בידי החברות. הדבר תלוי בשאלה אם הרכישה מהותית לחברה הרוכשת — כלומר, האם יש לה השפעה רבה על פעילותה או על מצבה הפיננסי, ולכן גם על החלטות המשקיעים אם להתמיד בהשקעתם. כיצד בודקים אם העסקה מהותית? זה לא עניין של שחור ולבן. למעשה, בישראל ובארה"ב לא קבעו רשויות ניירות ערך כללים ברורים, והחברות מתבססות על ייעוץ משפטי ועל הערכות פנימיות.

עם זאת, הרשות האמריקאית (SEC) ניסתה לשפוך אור על הנושא במענה לשאילתות שהגישו לה חברות. לפי הרשות, בחינת המהותיות נעשית באמצעות שלושה מבחנים, שאם אחד מהם מהותי — יש לדווח את סכום הרכישה: הכנסות החברה הנרכשת ביחס להכנסות הרוכשת; סכום הרכישה כשיעור מהונה העצמי של הרוכשת; והגידול בנכסי הרוכשת כתוצאה מהרכישה. כלל האצבע הוא יחס של 10%, כך שאם ההון העצמי של הרוכשת הוא 500 מיליון דולר, אז סכום רכישה מהותי הוא 50 מיליון דולר לפחות. הרשות הישראלית לא פירסמה תקנות בנושא, אבל הנורמה היא יחס נמוך יותר, של כ–5%.

ואולם כלל האצבע פשטני למדי, ואי־אפשר להתייחס רק אליו. כך למשל, אם הרכישה היא בסכום נמוך יחסית אבל החברה הנרכשת שורפת מזומנים בקצב מהיר, סביר להניח שהרוכשת תפרסם מידע מפורט, כדי שהמשקיעים יבינו את המניע לרכישה ולא יופתעו לגלות שהרווחיות של ההחברה רוכשת נפגעה.

מבחינת המשקיעים, אם סכום הרכישה לא פורסם (ולכן אינו מהותי), לא נראה שהסיכון הפיננסי גדל במיוחד. עם זאת, צריך להבין את משמעות הרכישות הלא מהותיות על חברות בטווח הארוך — למשל, יכול להיות שמדובר שבפיתוח טכנולוגי שעוד לא יצא לשוק, אבל סינרגיה בין שתי החברות מצמיחה פוטנציאלי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker