עמי גינזבורג

Exit Strategy - אסטרטגיית היציאה מהשקעה.

אסטרטגיית יציאה נחוצה בעיקר כשמעוניינים לצאת מנכסים לא נזילים. היא נחוצה בעיקר בעולם ההשקעות בהון סיכון ובהשקעה בחברות סטארט־אפ צעירות, שאין לדעת לאן הן יתפתחו.

קרנות הון סיכון שמשקיעות בחברות צעירות נוהגות לתכנן מראש את הדרך שבה יממשו בעתיד את השקעתן למזומן. אורך החיים של רוב הקרנות מוגבל בזמן, ובשלב מסוים מנהלי הקרנות ירצו לראות את כספי ההשקעה חוזרים אליהם במזומן — רצוי שגם עם תשואה נאה.

הדרך המסורתית ליציאה מהשקעה בחברת סטארט־אפ היא באמצעות הנפקת החברה בבורסה. הדבר יקרה לרוב כאשר החברה כבר בשלה ויש לה הכנסות ותחזית צמיחה בעלת סיכויי התממשות גבוהים.

כשחברה פרטית מונפקת בבורסה, מניותיה מתחילות להיסחר והן מקבלות ערך שוק. במצב זה בעלי המניות הוותיקים יוכלו לממש את חלקם ולקבל מזומן תמורת מניותיהם. אסטרטגיית יציאה באמצעות הנפקה תלויה לא פעם במצבו של שוק ההון, וברצונם של המשקיעים מהציבור לקנות נתח בחברות בעלות סיכון שהם חושבים שיצליחו לצמוח במהירות ולהשביח את עצמן במידה ניכרת.

אקזיט באמצעות הנפקת מניות נעשה בדרך כלל בכמה שלבים. ברוב המקרים, לאחר הנפקה ראשונה בעלי המניות הוותיקים חסומים למשך כמה חודשים, ולא יוכלו למכור מניות. גם לאחר שהחסימה מסתיימת וניתן למכור מניות, נהוג לבצע את המימוש על פני זמן — כדי לא לגרום להיצע גבוה של המניות ובכך לפגוע במחירן.

אסטרטגיית יציאה אחרת אפשרית היא באמצעות מכירת חברת הסטארט־אפ בשלמותה לחברה גדולה או לקבוצת משקיעים אחרת. מאחר שקרנות הון סיכון אינן מנהלות את החברות, הן נוהגות לקשור את גורלן בגורלם של היזמים ומנהלי החברה. אם היזם מקבל הצעה למכור את חלקו, הוא יצטרך לצרף לעסקה את הקרנות ששותפות עמו בחברה. הקרנות יכולות להתנות את העסקה בכך שחלקן יימכר עם היזם ובאותו המחיר. לעתים הן אף יקבלו מחיר גבוה יותר.

יש מקרים שבהם עסקת המכירה מתבצעת באמצעות קבלת מניות חדשות של החברה הרוכשת (מיזוג במניות). במצב כזה תהיה אסטרטגיית היציאה תלויה ביכולת למכור את המניות המתקבלות בשוק בצורה נוחה. אופן התשלום (במזומן או במניות) הוא לא פעם גורם במחלוקת בין יזמי החברה למשקיעים חיצוניים. ברוב המקרים יעדיפו המשקיעים לקבל את התמורה במזומן, כדי להפחית את הסיכון שמניות החברה הרוכשת יצנחו בבורסה מסיבה כלשהי.

אסטרטגיית יציאה היא מונח שמקובל להשתמש בו גם בתחום המסחר היומיומי בניירות ערך או במטבעות. למשל, משקיע יכול להחליט שאם נייר הערך שקנה יורד ב–15% ממחיר הרכישה, הוא יימכר באופן אוטומטי (באמצעות פקודת "סטופ לוס"). בכך מגביל הסוחר את ההפסד הפוטנציאלי שלו ל–15% לכל היותר, ונמנע מהפסדים גבוהים שהיה עלול לספוג כתוצאה מחוסר תשומת לב או מטעות בהערכת שוויו של הנכס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker