אני רק שאלה |

האם קרנות קטנות מצליחות יותר מהגדולות?

כשהקרן קטנה קל לה יותר לתמרן - להיכנס ולצאת במהירות ממניות דלות סחירות

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מניות
עמי גינזבורג

האם קרנות קטנות מצליחות יותר מהגדולות?

קיימת טענה שלפיה לקרן נאמנות חדשה, שסך נכסיה נמוך יחסית, קל יותר להשיג תשואות גבוהות — לעומת קרנות מתחרות וגדולות בהרבה. האם יש בסיס לטענה הזאת? ראיתי ששתי קרנות שהתחילו לפעול בתחילת השנה השיגו בזמן קצר ביצועים טובים בהרבה מקרנות שלהן אותה מדיניות השקעה.

בלי שום קשר לשתי הקרנות שהזכרת — הטענה הזאת מוכרת ונובעת לעתים ממזל, אחיזת עיניים וצירוף מקרים. הנה ההסבר.

קרן חדשה, בעיקר של מנהל חדש, היא בעצם חלון הראווה של המנהל. כשהיקף הכספים בקרן קטן, קל יותר למנהל לקחת יותר סיכונים. אם ייווצרו לו הפסדים, אבסולוטית יהיה מדובר בסכום קטן יחסית. זה מזכיר קצת משחקי משקיעים לסטודנטים: יש בהם תמריץ לקחת הימורים משוגעים — הרי לא נפסיד "כסף אמיתי". בעולם האמיתי, לקרן המצליחה ייכנסו הרבה כספים ומנהל הקרן ייהנה מדמי ניהול.

הבנקים שמפעילים מודלים לדירוג קרנות נאמנות מנסים לנטרל קרנות חדשות ממודל ההמלצה שלהם. אבל אם לקרנות תהיה הצלחה רבה בשנה הראשונה, חלק מההצלחה הזאת תתבטא לבסוף גם בדירוג לשנתיים ושלוש קדימה. ואת זה המודלים בבנקים כבר מתקשים לנטרל — מי יזכור אז שמרבית התשואה נעשתה על "כסף קטן"?

כפועל יוצא, בגופים חדשים שיש להם אוריינטציה שיווקית חזקה, נוצר מצב שהקרן החדשה נהפכת ל"קרן הדגל" — ואז גם נוצרת מוטיבציה לעשות בה עסקות טובות ולשמור על התשואה הגבוהה שלה. וכאן נכנס מרכיב הגודל. קרנות המשקיעות במניות מחויבות להשקיע בפיזור רחב יחסית — ב–20 ניירות ערך שונים לפחות. אם זאת קרן של 10 מיליון שקל, עליה להשקיע כחצי מיליון שקל בכל נייר. כשהקרן קטנה קל לה יותר לתמרן — להיכנס ולצאת במהירות ממניות דלות סחירות. רק כדי לסבר את האוזן, בפיזור כזה, שינוי של 2.5% בנייר מסוים, אפילו בתוך יום המסחר, תורם כ–0.1% — פרומיל — לתשואת הקרן בכללי. בתי ההשקעות מכירים היטב את המתמטיקה הזאת.

לקרן קטנה גם קל יותר להשקיע בחברות קטנות עם פוטנציאל רב לספק תשואה. חילן ואיסתא, למשל, נסחרו ב–2011 בכ–15 שקל למניה. שווי השוק של חילן היה 330 מיליון שקל ושל איסתא 150 מיליון שקל. מאז הן חילקו 12–13 שקל למניה בדיווידנדים ושתי המניות נסחרות סביב 70 שקל. קרן שהשקיע בה ב–2011 קיבלו מהן תשואה אדירה.

קרן גדולה יותר, שמנהלת 100 מיליון שקל, היתה צריכה לקנות ב–2011 חילן או איסתא ב–5–10 מיליון לכל נייר, כדי להגיע למשקל דומה שבקרן הקטנה. זה לא אפשרי: הקרנות הגדולות צריכות להשקיע ב"פילים הגדולים" — ושם כבר קשה למצוא תשואות גבוהות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker