הצפת ערך |

Direct Listing

רישום ישיר למסחר הוא פעולה חריגה, שכדי להבין אותה צריך להבין את האופן שבו מתבצעת הנפקה ראשונית לציבור

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רישום ישיר למסחר
רישום ישיר למסחר צילום: דובי קייך

רישום ישיר למסחר.

הפיכה של חברה פרטית לציבורית והתחלה של מסחר במניות, בלי לבצע הנפקה ראשונה לציבור (IPO) בדרך המסורתית — כלומר, בלי לבצע גיוס הון והכנסת משקיעים חדשים. רישום ישיר למסחר הוא פעולה חריגה, שכדי להבין אותה צריך להבין את האופן שבו מתבצעת הנפקה ראשונית לציבור.

חברות פונות בדרך כלל להנפקה כשהן רוצות לגייס הון שישמש אותן להרחבת פעילותן — מחקר ופיתוח, הקמת מפעל או העמקת הפעילות בחו"ל. הנפקה ראשונית כוללת רוד־שואו, מסע שבו משווקת החברה את עצמה למשקיעים פוטנציאליים, ובו היא מציגה להם את ההזדמנויות שעומדות בפניה, חוזקותיה, מצב השוק ועוד. בסמוך לגיוס קובעת החברה את תמחור המניה ואת השווי שלפיו יתבצע.

בחודשים האחרונים פורסם כי ספוטיפיי השוודית, שפיתחה אפליקציה שמספקת גישה למגוון שירים תמורת דמי מינוי, מתכננת לבצע רישום ישיר. המשמעות היא שכל הצעדים הללו לא יתבצעו כאן — היא לא תגייס הון, לא תבצע רוד־שואו ולא תתמחר את המניה במשא ומתן עם המשקיעים.

ספוטיפיי היא חברת טכנולוגיה פרטית שגייסה ב-11 שנות קיומה מיליארד דולר במניות ועוד מיליארד דולר בחוב להמרה. הגיוס האחרון בוצע לפני כשנתיים לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר. ספוטיפיי לא זקוקה להון נוסף, אבל רישום למסחר יאפשר למשקיעים בחברה לממש את מניותיהם בקלות — בלי למצוא משקיעים שירכשו מניות של חברה פרטית. עם זאת, כדי שיהיה מסחר במניה בעלי המניות חייבים למכור מניות, אחרת מחזורי המסחר יהיו נמוכים. אם אלה לא יתרוממו, הדבר עשוי להוביל להצעת מכר מסודרת מצד בעלי המניות — ולרוד־שואו.

בכל מקרה, ספוטיפיי תצטרך לעמוד בסטנדרטים של שקיפות, כמו כל חברה ציבורית אחרת. אלא שבמקום לפרסם תשקיף פומבי לפני ההנפקה, החברה תפרסם דו"ח כספי מורחב (10-K במקרה של חברה מקומית, או 20-F במקרה של חברה זרה). כשתיהפך לציבורית, היא תצטרך כמובן לפרסם דו"חות והודעות על אירועים מהותיים.

מכיוון שספוטיפיי היא חברה ידועה יחסית בארה"ב, הנהלתה סבורה שמשקיעים פוטנציאליים יתעניינו בה גם בלי רוד־שואו. לפי דיווחים, בחברה מעוניינים ששווייה יהיה 13 מיליארד דולר — אבל השווי ייקבע במהלך המסחר. דילוג על תמחור של המניה יכול להיטיב עם בעלי המניות מכיוון שהנפקה מסורתית כרוכה לעתים בהשגת שווי נמוך מהציפיות.

לדילוג על הנפקה מסורתית יש עוד יתרונות: בעלי המניות יוכלו להתחיל לממש את אחזקותיהם מיידית; החברה תחסוך הוצאות שהיתה משלמת בהנפקה; ותיחסך תשומת הלב הניהולית שכרוכה בהכנה להנפקה. מנגד, בהנפקה נכנסים גם משקיעים לטווח ארוך.

מספר מצומצם של חברות, בעיקר קטנות, נהפכו בעשור האחרון לציבוריות בדרך זו. אם המהלך של ספוטיפיי, הגדולה יחסית, יצליח — ייתכן שחברות פרטיות נוספות יילכו בעקבותיה והמודל המסורתי של הנפקות אולי ישתנה בהדרגה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker