הצפת ערך |

מר שוק משקיע ידוע

לפי משל שחיבר בנג'מין גראהם, השקעה במניה היא כמו השקעה בעסק כלשהו יחד עם שותפים. את אחד השותפים הוא מכנה "מר שוק". למר שוק יש מנהג קבוע; בכל יום הוא מגיע לבית השותף שלו בעסק או למקום עבודתו, ומציע לו למכור לו את חלקו בעסק או לקנות ממנו את נתחו

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

Mr. Market - מר שוק (מיסטר מרקט).

צילום: דובי קייך

משל שחיבר בנג'מין גראהם, מחבר הספר "המשקיע האינטליגנטי", כדי להמחיש בעזרתו את תנודות השוק וההזדמנויות שנוצרות בזכותן. גראהם היה המורה של גדול המשקיעים בדורנו, וורן באפט.

לפי המשל של גראהם, השקעה במניה היא כמו השקעה בעסק כלשהו יחד עם שותפים. את אחד השותפים הוא מכנה "מר שוק". למר שוק יש מנהג קבוע; בכל יום הוא מגיע לבית השותף שלו בעסק או למקום עבודתו, ומציע לו למכור לו את חלקו בעסק או לקנות ממנו את נתחו.

למר שוק יש אופי הפכפך. הוא יכול לנוע במהירות מקיצוניות אחת לשנייה. כאשר שורה על מר שוק רוח טובה ואופטימית, הוא נוטה לנקוב במחירים גבוהים לעסק המשותף. ככל שהוא שמח יותר, כך המחיר יהיה גבוה יותר, ומנותק מהשווי האמיתי שלו.

בעולם האמיתי המצב הזה מכונה "אופוריה" או "התרוממות נפש לא רציונלית" (ביטוי שטבע יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר, אלן גרינספאן).

בתקופות אחרות נוטה מר שוק להיכנס לדיכאון עמוק. כשזה קורה, המחירים שהוא מציע צוללים באופן חד, והוא מציע לרכוש את מניותיו (או לקנות אותן משותפו) במחיר נמוך ולא הגיוני.

מה שיפה אצל מר שוק הוא שההחלטה אם לעשות עמו עסקה נמצאת תמיד בידי השותפים. הוא רק מציע. ההצעות שלו מבוססות לרוב על מצב רוחו ולא על מצבו של העסק המשותף. כך נוצרות לכם מדי פעם הזדמנויות לקנות ולמכור מניות. כאשר מר שוק שרוי באופטימיות ומציע מחירים גבוהים מדי, זה יהיה זמן טוב למכור לו את המניות שלכם. כאשר מר שוק מדוכדך ופסימי, המחירים שהוא יציע יהיו נמוכים מאוד. בתקופה כזו כדאי יהיה כמובן לרכוש ממנו את חלקו בחברה המשותפת.

המשל של גראהם אינו מבטל את חשיבותן של התנודות בשוק. הוא ער לכך שלפעמים מצב הרוח של מר שוק קשור למצב העסק. כשהעסק חווה שנה חלשה, מצב רוחו מידרדר. גראהם ממקד את תשומת הלב באובדן הפרופורציות של מר שוק ובנטייתו להקצין את רגשותיו בהשוואה למציאות הממשית.

הוא מדגים בכך את נטיית השוק להביא את מחירי המניות לקיצוניות. למשקיע החכם, התנודות האלו מייצרות בסופו של דבר הזדמנויות, ומסייעות לקנות עסקים במחירים נמוכים מכפי ערכם או למכור אותם במחירים גבוהים יותר ממה שהם שווים.

ואם לקשור את המשל הזה לימים אלה — אז מר שוק של ספטמבר 2017 רחוק מלהיות מדוכדך. יש אף שיגידו שהוא מגלה עליצות רבה. לא בטוח שיש לו על מה לבסס אותה.

תגובות