אני רק שאלה |

האם כדאי לי להשקיע במניות בכורה?

מניית בכורה היא נכס פיננסי שמשלב תכונות של מניה מצד אחד, ואג"ח מצד שני ■ מניות בכורה נפוצות בעולם בעיקר אצל בנקים, מכיוון שזוהי דרך נוחה עבורם לגייס מבלי לדלל משמעותית את בעלי המניות הרגילים

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

האם השקעה במניות בכורה שמשלמות רנטה קבועה יכולה להיות תחליף לחיסכון בנקאי?

קובי

צילום: בלומברג / Jason Alden

מניית בכורה היא נכס פיננסי שמשלב תכונות של מניה מצד אחד, ואג"ח מצד שני. מבחינה פרקטית זו יותר אג"ח מאשר מניה מאחר שהיא משלמת למחזיקים בה דיווידנד קבוע שיש לו קדימות על פני דיווידנד לבעלי מניות רגילים. מכיוון שזהו דיווידנד קבוע, שאינו תלוי בהכרח ברווחי החברה או בתשלום הדיווידנדים הרגילים, מדובר בעצם בתשלום ריבית. ברוב המקרים הריבית שמקבלים בעלי מניות בכורה תהיה גבוהה מהריבית שיקבלו בעלי אג"ח של אותה חברה. הסיבה לכך היא שמניות בכורה הן נכס מסוכן יותר מאשר אג"ח.

מניות בכורה עשויות להיות מומרות בהמשך הדרך למניות רגילות בתמורה למחיר מימוש מסוים. בכך נוצרת למחזיקים במניות הבכורה אופציה לרווח הון אם מחיר המניות של החברה עולה. אבל עד שזה יקרה, אם יקרה, אפשר להסתכל עליהן כעל אג"ח נחותות לעומת אג"ח אחרות של אותה חברה, ולכן הריבית עליהן גבוהה יותר.

החסרונות של מניות בכורה לעומת אג"ח הם הסחירות הנמוכה, והעדיפות שיש לבעלי אג"ח במקרה של פירוק החברה. לעתים חברה תהיה זכאית לשנות את גובה הדיווידנד לבעלי מניות בכורה בהתקיים תנאים מסוימים, או לבצע המרה כפויה שלהן למניות רגילות.

החסרונות לעומת מניות רגילות הם סחירות נמוכה, היעדר זכויות הצבעה ויכולת מוגבלת לרווחי הון. בנוסף, לחברה יש בדרך כלל זכות "לקרוא" למניות הבכורה ולפדותן במלואן תמורת קנס מסוים, מהלך שגם הוא מגביל את פוטנציאל רווח ההון בהן. היתרונות לעומת מניות הם בתשלום הדיווידנד הקבוע. אם רווחי החברה יורדים, והיא נקלעת לקשיים, הדיווידנד אולי לא ישולם בשנה מסוימת אבל ייצבר וישולם בעתיד, לרוב עם תוספת של קנס מסוים.

מניות בכורה נפוצות בעולם בעיקר אצל בנקים, מכיוון שזוהי דרך נוחה עבורם לגייס מבלי לדלל משמעותית את בעלי המניות הרגילים. הבנקים הישראליים גייסו בשנתיים האחרונות אג"ח מסוג CoCo שאפשר להתייחס אליהן כאל מניות בכורה. הן מסוכנות מאג"ח רגילות של הבנק. תמורת הסיכון הזה הן משלמות ריבית גבוהה יותר למחזיקים.

מבחינה פרקטית — בהשוואה לתוכנית חיסכון — אג"ח מסוג CoCo של הבנקים משלמות כיום למחזיקים בהן ריביות גבוהות יותר מאשר תוכניות החיסכון. מכיוון שהסיכון אינו שונה בהרבה, והן גם מספקות נזילות (נסחרות יום יום בבורסה), אפשר לומר שיש בהן כיום עדיפות על תוכניות החיסכון הבנקאיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker