הצפת ערך |

Gold-to-Silver Ratio

עלייה ביחס בין מחירי הזהב והכסף מתרחשת בדרך כלל כאשר השווקים הפיננסיים מיטלטלים ומפלס החששות של הציבור מטפס ■ נכון להיום, היחס בין מחירי המתכות הוא סביב 74

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמי גינזבורג

יחס זהב לכסף.

שתי המתכות היקרות הפופולריות, כסף וזהב, משמשות חומר גלם חשוב בתעשיית התכשיטים. שימוש זה מביא לכך ששתי המתכות חלופיות באופן חלקי זו לזו. לכן, יש היגיון בהשוואת המחיר ביניהן.

צילום: דובי קייך

היחס בין מחירי הכסף והזהב מספק לסוחרי המתכות היקרות ולמשקיעים בשווקים אינדיקציה על מעמדן היחסי, ויכולת השוואה מול מחיריהן בעבר. נכון להיום, כאשר הזהב נסחר סביב 1,340 דולר לאונקיה והכסף סביב 18 דולר לאונקיה — היחס בין מחירי המתכות הוא סביב 74.

החשיבות שיש לפער המחירים בין הכסף והזהב הולכת יותר מ–200 שנה אחורה. ב–1792 הממשל בארה"ב קבע כי היחס בין שתי המתכות האצילות האלה יהיה 15 — כלומר, שאונקיה אחת של זהב תהיה שווה 15 אונקיות של כסף. עשר שנים לאחר מכן קבעה הממשלה בצרפת כי היחס ביניהן יהיה מעט גבוה יותר, 1 ל–15.5.

ואולם הקביעות השרירותיות הללו לא החזיקו מעמד. השוק החופשי הכתיב מחירים אחרים. עם השנים קיבל הזהב חשיבות רבה יותר — במהלך המאה ה–20 היחס בינו לבין הכסף הגיע בממוצע ל–47, עם סטיות חדות למעלה ולמטה ונטייה לעלייה לקראת סוף המילניום.

מאז 1986 היחס בין שתי המתכות הוא סביב ממוצע של כ–70, גם כאן עם סטיות רבות לשני הכיוונים. בפברואר 1991, בעיצומה של מלחמת המפרץ הראשונה, היחס בין שתי המתכות היקרות העפיל ל–100 בעקבות זינוק חד במחיר הזהב. באפריל 2011, כאשר מחירו של הכסף נסק, היחס בין השתיים צנח ל–31.

עלייה ביחס בין מחירי הזהב והכסף מתרחשת בדרך כלל כאשר השווקים הפיננסיים מיטלטלים ומפלס החששות של הציבור מטפס, בעיקר בגלל תחושת חוסר הוודאות. משקיעים רבים רואים בזהב מקלט פיננסי, ששומר על ערך הכסף שלהם, ובעיתות משבר וטלטלה בשווקים הם נמלטים לחיקו — ומעלים את מחירו. גם חולשה של הדולר גורמת לעלייה במחיר הזהב.

לכסף יש יישומים תעשייתיים רבים, ולכן בעיתות משבר, כאשר המשקיעים מצפים למיתון כלכלי, מחירו נוטה דווקא לרדת. ואכן, בימי המשבר של העולמי 2008 צנח מחיר הכסף בכמעט 60% — בעוד מחירו של הזהב טיפס חדות. בסוף 2008 עבר היחס בין שתי המתכות את הרף של 80, בדומה לרמה שנרשמה בתחילת 2003, לקראת התקיפה האמריקאית בעיראק.

סוחרי המתכות משתמשים לא פעם ביחס הזהב־כסף, כדי להחליט מתי למכור ומתי לקנות אותן. אם הם מעריכים שהיחס אמור להתכנס לממוצע מסוים, אזי עלייה מעל ליחס זה מאותתת שהזהב יקר מדי באופן יחסי. ירידה מתחת לממוצע זה תרמוז שהזהב זול יחסית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker