אני רק שאלה |

האם הכסף ששמתי בבית ההשקעות בטוח?

בית ההשקעות מחזיק רק בחברת הניהול שמנהלת את הכסף שבקופה; אם בית ההשקעות קורס מסיבה כלשהי, הניהול של קופת הגמל יעבור לבית השקעות אחר

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוחר בבית השקעות
עמי גינזבורג

האם הכסף ששמתי בבית ההשקעות בטוח?

כספי מושקע באמצעות בית השקעות ישראלי בתוכניות גמל המתאימות לאנשים מבוגרים. כיצד אני יכולה להיערך לתרחיש של אובדן הכספים או קטסטרופה? האם קיים ביטוח לכספים המופקדים בבתי השקעות? אמרו לי שהכסף מופקד על שמי בבנק, אבל בבנק אמרו לי שהכסף על שם בית ההשקעות.

אילנה בן חורין

כספים שמופקדים בקופת גמל אינם נמצאים באופן מעשי בידי בית ההשקעות. הם רשומים על שמך בלבד כעמיתה בקופה. למעשה, את שותפה ישירה בנכסים של קופת הגמל ונהנית מרווחיה — אם יש כאלה.

בית ההשקעות מנהל את הכספים שהפקדת אצלו ומחליט באילו ניירות ערך הכסף יושקע. מנהלי ההשקעות עושים זאת על סמך מדיניות מוצהרת ושקופה של קופת הגמל. הקופות מסווגות בדרך כלל על פי רמת הסיכון שלהן — בהתאם לנכסים שבהן הן משקיעות.

כך למשל, יש קרנות וקופות גמל שמיישמות מדיניות השקעה אגרסיבית יותר תוך התמחות במניות — ומצהירות כי הכספים המושקעים בהן יהיו "חשופים למניות בישראל ובחו"ל". קופות אחרות מתמחות באג"ח ומצהירות כי נכסיהן חשופים "לאג"ח סחירות ושאינן סחירות, ניירות ערך מסחריים, הלוואות שאינן סחירות, ואג"ח להמרה". ויש קופות גמל שמתמקדות "במזומנים, פיקדונות שקליים לא־צמודים, ניירות ערך מסחריים, מק"מ או אג"ח לא־צמודות".

לכספים האלה, שמנוהלים בבית ההשקעות, אין ביטוח משום שהם שלך ורשומים על שמך. הם לא "מופקדים בבית ההשקעות". מסיבה זו בית ההשקעות אינו רשאי להוציא אותם מקופת הגמל, אלא רק לנהל אותם — להשקיע את הכסף במגוון נכסים. למעשה, בית ההשקעות מחזיק רק בחברת הניהול שמנהלת את הכסף שבקופה. אם בית ההשקעות קורס מסיבה כלשהי, הניהול של קופת הגמל יעבור לבית השקעות אחר. אם בית ההשקעות יוציא את הכספים מהקופה או ישתמש בהם בניגוד למוצהר בתקנון קופת הגמל — הוא יעבור על החוק ומנהליו צפויים לעמוד לדין על כך.

מה שאמרו לך בבית ההשקעות — שהכסף מופקד על שמך — נכון. אבל הוא לא מופקד בבנק, אלא בקופת הגמל. הבנק אינו מנהל את הקופה, אם כי ייתכן שהוא מספק לבית ההשקעות ולקופה שירותי תפעול שונים (חישוב שער הקופה מדי יום, העברה של ניירות הערך, סליקה של פעולות המסחר, דיווח לעמיתי הקופה ועוד). מכאן כנראה נבעה הטעות בתשובה שנתנו לך בבנק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker