הצפת ערך |

Elliot Wave Principle

למרות הביקורת, תורת הגלים של אליוט עדיין זוכה לפופולריות בקרב סוחרים ומשקיעים רבים; אלה סבורים כי יוכלו לנתח באמצעותה את תנודות השוק בעתיד

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איור גלים
עמי גינזבורג

גלי אליוט — תיאוריה הנוגעת לתנודות בשוק ההון שנקראת על שמו של ממציאה, ראלף נלסון אליוט, שפירסם את התיאוריה שלו בסוף שנות ה–30 של המאה הקודמת. התיאוריה נחשבת מרכיב בתורת הניתוח הטכני, שמנסה לחזות מגמות של שווקים על פי התנודות שהם חוו בעבר.

על פי התיאוריה של אליוט, המשקיעים בשוק נעים בין אופטימיות לפסימיות — והם עושים זאת בתבנית קבועה. גל של אופטימיות גורם לעליות בשוק, וההפך — גל פסימי גורם לירידות בו.

תיאוריית הגלים של אליוט גורסת שכל מחזור בשוק מורכב משמונה גלים עוקבים. חמישה גלים מרכיבים את מגמת העלייה, ושלושה את המגמה ההפוכה — של הירידה.

המגמה העולה, שמורכבת כאמור מחמישה גלים, נחלקת לשלושה גלי עלייה (גלים 1, 3, ו–5), ושני גלים של ירידה (2 ו–4). המגמה היורדת מורכבת משני גלים יורדים, וגל עולה שמתרומם ביניהם. הגלים שמנוגדים למגמה הראשית — כלומר, שני הגלים היורדים בשלב העלייה, או הגל העולה בירידה), נקראים "גלים מתקנים" (Corrective Waves).

על פי אליוט, זיהוי נכון של גלי העלייה והירידה בשוק יאפשר למשקיע לקבל החלטות השקעה טובות יותר. הוא סבר כי תיאוריית הגלים שלו עשויה לתאר מגוון תופעות שנמצאות גם מחוץ לשוק המניות — וכי התבנית של שמונה גלים (חמישה במגמה העולה ושלושה ביורדת) עשויה להימצא בטבע בצורות רבות.

תיאוריית הגלים של אליוט אומצה בחום על ידי מנתחים טכניים רבים, שמנסים לנבא את מהלכי השוק לפי תבניות קבועות. מנגד, יש לתיאוריה הזאת גם מבקרים רבים.

כלכלנים רבים טוענים שהתיאוריה של אליוט אינה יודעת לומר באופן ברור היכן מתחיל גל והיכן הוא נגמר — כך שהיא פתוחה לפרשנות סובייקטיבית של המתבונן בגרף. בנוסף, אומרים המתנגדים, גם אם מצליחים למפות את העבר לפי הגלים של אליוט — הרי אין בכך שום ערובה שגלים דומים אכן יתרחשו גם בעתיד.

כך, אם בניתוח של העבר מתברר כי שמונה גלים התפרסו בתקופה מסוימת על פני 10 שנים — בחינה של 10 השנים הבאות תראה כי שוק המניות התנהג בתבנית שונה בתכלית. כיוון שכך, אומרים המבקרים, התיאוריה של אליוט אינה מעשית ואינה יכולה לשמש את המשקיעים לצורך קבלת החלטות השקעה עתידיות.

למרות הביקורת, תורת הגלים של אליוט עדיין זוכה לפופולריות בקרב סוחרים ומשקיעים רבים. אלה סבורים כי יוכלו לנתח באמצעותה את תנודות השוק בעתיד, ויוכלו לדעת מתי להיכנס ולצאת מהשוק בנקודות שיעניקו להם את התשואה המרבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker