אני רק שאלה |

איך בוחרים בית השקעות?

השיטה המומלצת היא לפצל את תיק ההשקעות בין כמה בתי השקעות; לא פחות חשוב, יש לנסות לברר לעומק מהי המדיניות הכללית של בית ההשקעות

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילוסטרציה, מסחר בבית השקעות
עמי גינזבורג

יש לי קרן השתלמות, ואני מחפשת בית השקעות טוב שינהל לי אותה. אבל איך כדאי לי לבחור? חשבתי להעביר את הכסף לילין לפידות, כי בשנה שעברה הם הובילו את טבלת התשואות של הקרנות — אבל השנה הם פתאום אחרונים בתשואות. מה עושים?

סיון, תל אביב

הבחירה הזאת באמת לא פשוטה. אחת הבעיות עם בחירה של בית השקעות היא שאף פעם לא יודעים מי בעצם מנהל את הכסף באופן ישיר, מה כישוריו, מה ביצועיו, האם הוא יישאר באותו בית, והכי חשוב — מה יהיו ביצועיו בעתיד. בפרסומות של מוצרי השקעה תמיד כתוב באותיות הקטנות ש"תשואות העבר אינן מבטיחות ביצועים דומים בעתיד". וזה אכן כך.

ישנם מנהלים שנמצאים בראש הטבלה כמה שנים, ואז הם יורדים למקומות נמוכים. כך קרה, למשל, לבית ההשקעות אנליסט. במשך 20 שנה, מאז הקמתו ב–1987, אנליסט כיכב עם תשואות מצוינות. אבל המשבר של 2008 תפס את מנהלי בית ההשקעות לא מוכנים.

לסקירת קרנות ההשתלמות של בתי ההשקעות לחצו כאן

אנליסט התמחה בחברות נדל"ן ופיננסים, שנפגעו במשבר הפיננסי יותר מכולן. בשנים שאחרי המשבר הניבו קרנות ההשתלמות של אנליסט תשואות נמוכות — שגרמו לבית ההשקעות להחמיץ את הפריחה של בתי ההשקעות העצמאיים אחרי ועדת בכר. היקף הנכסים שנוהלו באנליסט כמעט שלא צמח, ובתי השקעות אחרים, כמו ילין לפידות ואלטשולר שחם, שהניבו ללקוחותיהם תשואות נאות, עקפו אותו. רק בשלוש השנים האחרונות חזר אנליסט לצמרת טבלת התשואות.

עדיין לא ברור מה בדיוק גרם לילין לפידות לפגר בתשואות דווקא השנה. אבל אלה דברים שקורים. לעתים, כאשר בית השקעות קטן צומח מהר בהיקף הנכסים שהוא מנהל, השוק הישראלי נהיה קטן עליו והוא מתקשה למצוא הזדמנויות השקעה נאותות. בילין לפידות גם לא השכילו לפתח בשנים האחרונות יכולות השקעה טובות מספיק בשוקי חו"ל. את רוב ההשקעות הוא מבצע בישראל. בשנה האחרונה זה פגע בו מאוד משום ששוק המניות הישראלי, ובמיוחד המדדים המובילים, פיגרו באופן ניכר אחר מדדי המניות בחו"ל. זה יכול להימשך גם בשנים הבאות — ואי אפשר לדעת אם בילין לפידות יצליחו להתגבר על כשל זה ולפתח יכולות השקעה מתאימות.

מכיוון שאין דרך לדעת מי יהיה טוב בעתיד ומי לא — השיטה המומלצת היא לפצל את תיק ההשקעות בין כמה בתי השקעות. לא פחות חשוב, יש לנסות לברר לעומק מהי המדיניות הכללית של בית ההשקעות ועד כמה הבעלים שלו מעורבים בניהולו השוטף.

העבר מלמד שבית השקעות שבעליו אינם מעורבים בניהולו, והוא מתנהל עם מנהלים שכירים, עלול להיות נגוע בניגודי אינטרסים שלא תמיד נראים לעין. גם בתי השקעות, שמעבירים את המושכות דור הבנים, עלולים לעבור טלטלה ולהציג ביצועים פחות טובים מאשר בעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker