מניה על הכוונת |

בלו אפרון מצמצמת הפסדים - אך אמזון ממשיכה לזנב בה

החברה מוכרת משלוחי מצרכים לארוחות ■ המשקיעים קיוו לקבל בהנפקה לפני כחודשיים שווי של 2.5 מיליארד דולר לפני הכסף ■ ואולם תקוות לחוד ומציאות לחוד - והחברה קיבלה שווי של 1.9 מיליארד דולר בלבד ■ מאז צנח מחיר המניה בכ-50%

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמרי זרחוביץ'

חברת בלו אפרון (Blue Apron, סימול: APRN), שהוקמה ב–2012 בארה"ב, מוכרת משלוחי מצרכים לארוחות. ההזמנות מגיעות לבית הלקוח פעם בשבוע וכוללות מצרכים שמספיקים לשלושה ימים, לפי המתכון הנבחר. קהל הלקוחות של החברה מורכב מאנשים שאין להם זמן לערוך קניות, אך אינם מעוניינים להזמין אוכל מבחוץ.

בלו אפרון הונפקה לפני כחודשיים לאחר שהצליחה בתוך שנתיים להגדיל את הכנסותיה פי עשרה — ל–800 מיליון דולר בשנה. במהלך 2015 גייסה החברה הון בשוק הפרטי לפי שווי של 2.1 מיליארד דולר, והמשקיעים קיוו לקבל בהנפקה שווי של 2.5 מיליארד דולר לפני הכסף. ואולם תקוות לחוד ומציאות לחוד — והחברה קיבלה שווי של 1.9 מיליארד דולר בלבד. מאז צנח מחיר המניה בכ–50%.

  

אחת הסיבות לחולשה של המניה היא תחרות מתפתחת עם אמזון , שהודיעה באחרונה על רכישת Whole Foods, רכישה שבמסגרתה תשיק שירות מתחרה לזה שמציעה בלו אפרון. היעילות התפעולית של אמזון במשלוחים עשויה לאפשר לה להציע אותם במחירים אטרקטיביים יותר ולנגוס בשיעורי הרווחיות של בלו אפרון.

ברבעון הראשון של השנה צמחה בלו אפרון ב–42%, אך קצב הצמיחה הואט משמעותית ברבעון השני ל–18%, וההכנסות הסתכמו ב–238 מיליון דולר. מתחילת השנה, וכך גם בכל 2016 — בלו אפרון לא הרוויחה כלל. יתרה מכך, ההפסד הרבעוני הסתכם ב–31 מיליון דולר, לעומת רווח נקי של 5.5 מיליון דולר ברבעון המקביל. ההפסדים נובעים מכך שלחברה יש הוצאות גבוהות על שיווק, טכנולוגיה, והוצאות הנהלה וכלליות.

בדרך כלל, חברות מנסות לבצע הנפקה כשהן נמצאות במומנטום חיובי, אך מאז ההנפקה הספיקה בלו אפרון לדווח על צמצום בהוצאות השיווק, סגירת מרכז לוגיסטי ואיחודו עם מרכז גדול יותר, ועזיבתו של סמנכ"ל התפעול מאט וודיאק, אחד ממייסדי החברה.

למרות הירידה החדה במחיר המניה, רק שלושה בנקי השקעות ממליצים לקנות אותה. בבנק ההשקעות אופנהיימר הורידו את ההמלצה ל"תשואת שוק", מכיוון שהחברה עברה מאסטרטגיית צמיחה לחיסכון פיננסי. "החברה מתמודדת עם אתגרים תפעוליים ולחצים תחרותיים בטווח הקצר, אך בטווח הארוך, אנו רואים ערך במותג של בלו אפרון, בשרשרת האספקה, וביכולת שלה להפוך את בסיס הלקוחות הצומח להכנסות", כתבו באופנהיימר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker