אני רק שאלה |

האם אנחנו ערב מפולת נוסח 2008?

צריך להיזהר מלגזור גזירה שווה בין המצב בשווקים היום לבין זה ששרר בהם ב-2008, ומי שרוצה לנסות להרוויח מנפילת השווקים בטווח הקרוב צריך לדעת שהוא לוקח פוזיציה שיש בה סיכון רב

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בורסה
עמי גינזבורג

לצערי הרב פיספסתי לגמרי את הזדמנות להרוויח מהעליות שחלו בשווקים בשנים האחרונות. ממה שאני קוראת בעיתונים הכלכליים קיבלתי רושם שאווירת האופוריה בשווקים מזכירה את זו שהיתה ערב המשבר של 2008. שאלתי היא זו: במה אני יכולה להשקיע כדי להרוויח מנפילה פוטנציאלית בוול סטריט?

יעל, מעלה אפרים

צריך להיזהר מלגזור גזירה שווה בין המצב בשווקים היום לבין זה ששרר בהם ב-2008. ואם לדייק, לאווירת האופוריה של המחצית הראשונה של 2007. יש תנאים דומים ולצדם שוני רב. למשל, מחירי הנדל"ן אמנם נראים גבוהים היום, אבל הם רחוקים מהמצב ששרר ב-2008. במיוחד בכל הקשור לשוק הנדל"ן בארה"ב.

בתקופת הבועה הקודמת הבנקים וסוכנויות המשכנתאות נתנו הלוואות בקלות רבה מדי לאנשים בעלי כושר החזר נמוך, מה שקרוי "הלוואות סאבפריים". במקרים רבים הם נתנו הלוואות בלי זכות חזרה ללווה (נון ריקורס), שמימנו 100% ויותר משווי הנכס וגובו בביטחון של הנכס בלבד. בכך נטלו על עצמם הבנקים את מלוא הסיכון למקרה שרוכש הנכס יפשוט את הרגל ולא יוכל לשלם את חובו. כשהבנקים השתלטו על הנכסים הללו, מחירי הבתים החלו לצנוח. לבנקים נוצרו הפסדי עתק שהובילו לקריסה בפועל.

כיום המצב שונה. המחירים גבוהים אולי, אבל לא ברמה שניתן להגדירה כ"בועה". מעבר לכך, אם ב-2007 ה"אופוריה" נגעה בעיקר לשוק הנדל"ן, כיום, אם יש אופוריה (ואפשר להתווכח על כך), היא מתמקדת בעיקר בשוק האג"ח ובמניות מענפים מסוימים. אם יש אופוריה, אזי היא מסוג שונה לגמרי, וכשהיא תתפוגג ההשלכות יהיו שונות גם הן.
מי שרוצה לנסות להרוויח מנפילת השווקים בטווח הקרוב צריך לדעת שהוא לוקח פוזיציה שיש בה סיכון רב. חשוב להיות מודע לכך כי שווקים יכולים להתנפח מעבר למה שהדמיון האנושי מסוגל להגיע.

מחפשים תעודת סל שמשקיעה במדדיחו"ל? לחצו כאן לטבלה מפורטת

הדרך להרוויח מנפילות בשווקים האמריקאים עוברת דרך מכירות בחסר ("שורט") של ניירות ערך בודדים, או כאלו שעוקבים אחר מדדים. בבורסה הישראלית אפשר למשל למצוא תעודות סל בחסר שייתנו תשואה הפוכה למדד S&P 500 האמריקאי. חלק מהתעודות הן ממונפות ("פי שלושה"), ומסוכנות יותר. במקרה של נפילה מהירה וחדה במדד האמריקאי הרווח בהן עשוי להיות משמעותי.

במקביל, ניתן לקנות גם תעודות בחסר על מדדים מובילים בשוק הישראלי. אפשר להניח שנפילות חזקות בבורסה האמריקאית יתורגמו גם לנפילות חדות בתל אביב. במקרה כזה התעודות בחסר על המדדים העיקריים בתל אביב עשויות להניב רווחים נאים. ואולם הליכה נגד כיוון השוק נושאת עמה סיכון לא מבוטל. מי שנוקט בפעולה כזו צריך להבין במה מדובר ולהקצות לשם כך רק חלק קטן מתיק השקעותיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker