אני רק שאלה |

מדוע השווי של אפריקה לא מתאפס?

כבר יותר משנה שאפריקה ישראל נמצאת במצב של חדלות פירעון ואין לה מספיק נכסים כדי לשלם את החוב המלא שלה - אז איך ייתכן שהחברה עדיין נסחרת?

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לב לבייב
עמי גינזבורג

חברת אפריקה ישראל נמצאת כבר הרבה זמן בדרך להסדר חוב ולמעשה שייכת למחזיקי האג"ח שלה ולבעלי חוב אחרים. אם כך, מדוע מחיר המניה שלה לא יורד לאפס? מדוע החברה עדיין נסחרת בשווי של 35 מיליון שקל. זה שווי נמוך אמנם, אבל לא אפסי.

מיכל רובי

האבחנה הבסיסית שלך נכונה. אפריקה נמצאת במצב של חדלות פירעון כבר יותר משנה. אין לה מספיק נכסים כדי לשלם את מלוא חובה. גם אם תמכור את כולם, עדיין יחסרו לה, לפי הערכות, כמיליארד שקל. בז'רגון של שוק ההון קוראים לזה "NAV שלילי" — ערך נכסים נקי שלילי (NAV, Net Asset Value). כשלחברה יש חוב של 3 מיליארד שקל, ונכסים שהשווי ההוגן שלהם בשוק הוא 2 מיליארד שקל, אזי ערך הנכסים הנקי שלה (נכסים פחות חוב) הוא מינוס מיליארד שקל. בקיצור, היא במצב של חדלות פירעון.

שווי שוק לא יכול להיות שלילי כי מניות לא יכולות להיסחר במחיר שלילי. אבל הן כן יכולות לרדת קרוב מאוד ל–0. דבר דומה ראינו לפני כמה שנים כאשר אי.די.בי אחזקות היתה במצב של חדלות פירעון ובדרך להסדר חוב. למרות זאת, מניותיה נסחרו בשווי חיובי ושווי השוק של החברה היה במשך חודשים בין 200 ל–500 מיליון שקל.

מניית אפריקה ישראל נסחרת כיום סביב מחיר של 17–18 אגורות, ולכן יש לה שווי חיובי של כ–35 מיליון שקל. קשה לדעת מי קונה ומוכר את המניות ומאילו סיבות הוא עושה זאת.

ייתכן שהמשקיעים שקונים את המניות של אפריקה רואים בהן סוג של אופציה לתרחיש חיובי שסבירותו נמוכה. קיימת אפשרות ששווי נכסי החברה יזנק פתאום. מחירי הנדל"ן של החברה באירופה עשויים לעלות מסיבות שונות, וגם הנדל"ן שלה בישראל עוד לא אמר את המלה האחרונה. ייתכן גם שאפריקה תעשיות תתאושש בדרך נס.

אם יקרה הלא־יאומן ייתכן ששווי הנכסים יטפס פתאום ויהיה גבוה מהחוב שלה. מה הסיכוי לכך? נמוך מאוד, אבל הוא קיים. מי שקונה את מניית אפריקה ישראל ב–17 אגורות מעוניין כנראה להשאיר לעצמו אופציה לתרחיש כזה.

לחלופין, ייתכן שמעט משקיעים באפריקה ישראל עדיין מאמינים כי לב לבייב, שעדיין מחזיק ברוב מניותיה, יחליט להזרים לחברה כסף מסיבות שונות. אולי כדי להימנע מתביעות. במקרה כזה, ייתכן שהחברה תוכל לגבש הסדר חוב ששומר קצת על הערך של המניות הקיימות.

כל אלה כמובן הסברים שבדיעבד. בפועל, חברה שנמצאת על סף הסדר חוב עוברת מעשית לידי בעלי החוב שלה. הם אלה שיקבלו לידיהם את נכסי החברה וזכותם למכור אותם לכל המרבה במחיר. בעלי המניות הקיימים לא אמורים לקבל דבר בסופו של התהליך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker