עמי גינזבורג

DRIP. תוכנית השקעה חוזרת לדיווידנדים.

הדיווידנדים שמחלקות חברות מרווחיהן הן אחת הסיבות העיקריות שבגללן משקיעים מוכנים לקנות, להחזיק ולסחור במניות.

משקיע שמקבל מהחברה שבה הוא מחזיק מניות דיווידנד במזומן, יכול להשתמש בכסף לצריכה שוטפת, לחיסכון או להשקעה חוזרת. פנסיונרים רבים בארה"ב, למשל, משתמשים בדיווידנדים מהשקעותיהם במניות לצורך שמירה על רמת החיים שאליה התרגלו לפני שיצאו לגמלאות.

אבל משקיעים שמחזיקים מניות לטווח ארוך מעדיפים פעמים רבות להשקיע את הדיווידנד שהם מקבלים ולא להשתמש בו לצריכה שוטפת. אחת האפשרויות שעומדות בפניהם היא לרכוש מניות נוספות באותה חברה שחילקה את הדיווידנד - כמובן בתנאי שהם מרוצים מביצועי המניה ומהדיווידנדים שהחברה מחלקת.

תוכניות מסוג DRIP מאפשרות לבצע השקעה כזאת במהירות, ביעילות ובזול. במקום לזכות את חשבון הבנק של המשקיעים, החברה משתמשת בכסף שחולק כדי לקנות להם מניות נוספות. המניות נמכרות מעודפי מניות שהחברה מחזיקה אצלה למטרה זו בלבד - ולא בשוק החופשי. היתרון העיקרי הוא שהמשקיע יכול לחסוך את העמלה המשולמת לברוקר שקונה את המניות בשוק. למשקיעים מחו"ל עשויות להיחסך גם עמלות המרת מטבע.

נניח, למשל, שמשקיע מחזיק 1,000 מניות בחברה X, וכל מניה נסחרת במחיר של 10 דולר. שווי ההחזקה הוא 10,000 דולר. החברה מחלקת דיווידנד של 1 דולר למניה במועד קבוע. נניח עוד שהמס על הדיווידנד הוא 20%. במועד החלוקה המשקיע יכול לבחור בין קבלת 800 דולר במזומן (דיווידנד בניכוי מס), או לרכוש בכסף מניות נוספות. עקב חלוקת הדיווידנד, מחיר המניה ירד בכדולר אחד ל–9 דולרים. כלומר, 800 דולר במזומן יקנו לו כ–89 מניות נוספות.

משקיע שהחליט להשקיע מחדש את התמורה יחזיק לבסוף 1,089 מניות ששוות כל אחת 9 דולרים. בסך הכל, ההחזקה שלו תהיה שווה 9,800 דולר. שווי ההחזקה יהיה זהה לשווי של 1,000 מניות במחיר של 9 דולרים ועוד 800 דולר במזומן בבנק. שווי ההחזקה ירד לעומת השווי המקורי משום שהמס, בסך 200 דולר, משולם על הדיווידנד בכל מקרה. מזה אי־אפשר להתחמק.

תוכניות מסוג DRIP מתאימות במיוחד למשקיעים שמעוניינים להחזיק במניות לטווח ארוך מאוד. הן חוסכות את עמלות הרכישה ואת הצורך להחליט בכל פעם מחדש מה לעשות בכספי הדיווידנד שמתקבלים. השקעת דיווידנד באופן רציף משתלבת בעיקרון הקרוי compounding - כלומר, "ריבית דריבית".

חברה ציבורית שמיישמת תוכנית DRIP יכולה להפחית לעצמה עלויות בגיוס הון.

לא לכל החברות שנסחרות בבורסה יש תוכניות להשקעה מחדש של דיווידנדים ולא כל התוכניות נראות אותו דבר. יש חברות שבמסגרת תוכניות ה–RIP שלהן מאפשרות לבעלי המניות לקבל הנחה מסוימת ברכישת מניות נוספות באמצעות הדיווידנד (בשיעור של 3%–5%), ויש המאפשרות למשקיע להוסיף סכומים לצורך רכישת מניות בתוכנית DRIP.

החיסרון של תוכניות אלו הוא שהמניות המתקבלות בגינן הן סחירות פחות בהשוואה למניות רגילות שנקנות בבורסה. הסיבה היא שמדובר במניות שנמכרות על ידי החברה, נשמרות עבור המשקיעים בחשבון מיוחד, וניתן למכור אותן רק בחזרה לחברה - ולא בשוק החופשי. המכירה מחייבת פרוצדורה מסוימת מול החברה והיא לוקחת זמן. הדבר עלול לגרום להחמצת הזדמנויות קצרות מועד שנוצרות מדי פעם בשוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker