אני רק שאלה |

איך משפיעה תקופת החסימה על מחיר המניה?

חסימת מניות למסחר נעשית בדרך כלל כדי למנוע הצפה של השוק במניות מצד מוכרים וכדי למנוע לחץ על מחיר המניה, לעיתים כדי לשפר אמינות של הנפקה ראשונית ולעיתים כדי למנוע הצפה של השוק במניות

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סנאפצ'ט
סנאפצ'טצילום: בלומברג

בשבוע האחרון השתחררו מניות של מייסדי סנאפצ'ט מחסימה, ובעיתונים כתבו שבגלל זה המניה ירדה ב-1%. האמנם זו הסיבה? למה בכלל עושים חסימה?

שירלי

חסימת מניות למסחר לתקופה מוגבלת (Lock Up Period) נעשית בדרך כלל כדי למנוע הצפה של השוק במניות מצד מוכרים וכדי למנוע לחץ על מחיר המניה. נהוג לעשות זאת בשני מצבים: הנפקה ראשונה לציבור (IPO) או מיזוג בין חברות שנעשה במניות.

כשחברה מונפקת לראשונה יזמיה והמשקיעים הראשונים מתבקשים לא פעם "לנעול" עצמם לתקופה מסוימת, לרוב שישה חודשים, שבה לא יוכלו למכור מניות. זה נדרש כדי לשפר את אמינות ההנפקה. המשקיעים מהציבור רוצים לוודא שהמוכרים לא מנסים לרמותם ולהיעלם עם הכסף לאחר ההנפקה. המשקיעים מעוניינים לבחון אם החברה מסוגלת לעמוד בהבטחותיה ותחזיותיה. אם בתקופת החסימה החברה תפגין ביצועים עסקיים טובים מחיר המניה עשוי לעלות או לפחות לא ירד. כאשר תקופת הנעילה תסתיים היזמים יוכלו להתחיל למכור מניות ולא יפסידו מכך שנעלו עצמם למשך כמה חודשים.

במקרה של עסקת מיזוג, הדבר נועד בעיקר למנוע הצפה של השוק במניות. דוגמה לכך ניתנה בעסקה שבה רכשה טבע את הפעילות הגנרית של אלרגן, שבה קיבלה אלרגן 10% ממניות טבע בשווי מקורי של כ-4 מיליארד דולר. אילו היתה מנסה למכור את כולן בשוק לאחר המיזוג, מניית טבע היתה עלולה להתרסק, ולכן אלרגן הסכימה על חסימה של שנה. החסימה השתחררה בשבוע שעבר, לאחר שמניית טבע צללה ב-55% בתוך שנה - והחסימה לבדה הפחיתה כ-2 מיליארד דולר מהתמורה שקיבלה אלרגן מטבע. חשוב לציין שאלרגן לא חייבת לממש את מניות טבע מיד; סביר שהיא תנסה לעשות זאת בהדרגה ולאורך זמן.

בסנאפ, שהונפקה לראשונה במארס, היזמים הסכימו לנעול עצמם לחמישה חודשים. חלק מהמשקיעים והעובדים הבכירים בחברה חסומים למשך זמן ארוך יותר. סנאפ הונפקה במחיר של 17 דולר למניה, קפצה תחילה ל-27 דולר ואז שהתה כמה חודשים בטווח של 20–23 דולר.

בחודש האחרון התרבו הידיעות על סיום תקופת החסימה של היזמים, מה שלחץ את המניה מטה. בתוך חודשיים ירדה סנאפ ב-40%. בשבוע שעבר הגיעה המניה לשפל של 12.4 דולר. ביום שבו הסתיימה החסימה המניה ירדה אמנם רק ב-1%, אבל אי־אפשר להתעלם מהדעיכה המתמשכת שלה, שקשורה בחלקה גם לסיום תקופת החסימה.

חשוב לציין שמניות רבות נתקלות בלחץ של היצעים לקראת סיום תקופת החסימה בגלל שמשקיעים רבים רוצים להקדים ולמכור את מניותיהם לפני המייסדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker