אני רק שאלה |

מהו עתיד חברות כרטיסי האשראי בעידן הדיגיטלי?

סביר להניח שחברות כרטיסי האשראי שפועלות בישראל, אלו שיופרדו ואלו שלא, יפעלו לפיתוח מקורות הכנסה נוספים שלא יהיו תלויים בכרטיסי אשראי בלב

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרטיסי אשראי
מיכאל רוכוורגר

מהו עתיד חברות כרטיסי האשראי בעידן הדיגיטלי?

בימים אלה מתבצעת בישראל הרפורמה להפרדת חברות כרטיסי האשראי ישראכרט ולאומי קארד מהבנקים הפועלים ולאומי, במסגרתה צריך להעריך את שוויין. אבל האם שירותי התשלום הדיגיטליים, שמשתכללים מיום ליום, והמטבעות הווירטואליים לא צפויים לייתר את החברות האלה בעתיד?

גיא

אי־אפשר להתייחס לסוגיה הזאת באופן גורף, ויש להפריד בין חברות מותג שהן חברות מותג בינלאומיות בתחום כרטיסי האשראי כמו ויזה, מאסטרקארד, אמריקן אקספרס ודיינרס, לחברות כרטיסי האשראי הפועלות בישראל, שמלבד ישראכרט ולאומי קארד כוללות גם את כאל.

ניתן להעריך בסבירות גבוהה, שאם ענף התשלומים היה עובר לשימוש במטבעות וירטואליים ולפעילות בדיגיטל בלבד כבר בתקופה הקרובה, זה היה מביא לשיבוש במודל הפעילות העסקי הנוכחי של כל הגורמים המעורבים בתעשייה: הבנקים, מותגים בינלאומיים שפועלים בתחום כרטיסי האשראי וחברות כרטיסי האשראי הפועלות בישראל. כתוצאה מכך — שווי חברות כרטיסי האשראי היה נפגע.

עם זאת, היות שהדבר לא צפוי לקרות, לא ניתן להתייחס כיום לתסריט הזה ולתמחר בהתאם את שווי החברות. יתרה מכך, השימוש בחברות כרטיסי האשראי לא ייעלם בקרוב, כי בתי העסק ימשיכו לייחס אמון גדול לסליקה המבוצעות על ידן, ויעדיפו ליהנות מההטבות שמציעות להם חברות כרטיסי האשראי. גם הצרכנים יעדיפו לרכוש מוצרים באמצעות כרטיסי אשראי.

בכל מקרה, סביר להניח שחברות כרטיסי האשראי שפועלות בישראל, אלו שיופרדו ואלו שלא, יפעלו לפיתוח מקורות הכנסה נוספים שלא יהיו תלויים בכרטיסי אשראי בלבד, בין השאר באמצעות חידושים טכנולוגיים שונים.

בשלב זה עדיין לא ידוע אם יימצאו קונים לישראכרט ולאומי קארד, אבל אם אכן יגיע רוכש משוק התשלומים העולמי (סביר להניח שזאת תהיה קרן השקעות) — מדובר בגופים שמודעים לסיכונים ולדינמיקות של השוק הזה. בעקבות זאת, אותם רוכשים ידעו לשקלל זאת בתשואה שהם יצפו לקבל מההשקעה, וכנגזר מכך — לקבוע את המחיר שישלמו להפועלים וללאומי.

מה שישפיע עוד יותר על תמחור של חברות על המדף יהיה שיעור העמלה הצולבת — העמלה המינימלית שחברות כרטיסי האשראי יכולות לגבות מבתי עסק, שהיא גם העמלה שהחברה שסולקת את העסקות משלמת לחברה שמנפיקה את כרטיס האשראי. כיום היא 0.7%, וכל הורדה של 0.1% צפויה לפגוע בשווי החברות במאות מיליוני שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker