הצפת ערך |

Cryptocurrency

בניגוד לבנק, למשל, שכל העסקות שנעשות דרכו נרשמות רק במחשביו, המטבע הדיגיטלי המוצפן רץ במקביל על אלפי מחשבים ונרשם על ידיהם. בנוסף, הוא מונפק בכמות מוגבלת וידועה מראש, אך היא יכולה לגדול באופן מבוקר על פני זמן

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
Cryptocurrency איור
צילום: דובי קייך
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

מטבע דיגיטלי מוצפן.

מוצר פיננסי חדש שהחל לתפוס תאוצה בשנים האחרונות, וביתר שאת בחודשים האחרונים. המטבע הדיגיטלי מונפק על ידי גוף פרטי כלשהו שמפתח טכנולוגיה שאינה מאפשרת לשכפל אותו. המטבע בדרך כלל אינו שייך לגוף שהנפיק אותו אלא פתוח לכולם. למעשה מדובר בפרוטוקול (תוכנה), שרץ במקביל על אלפי מחשבים ונרשם על ידיהם. בכך מצוי למעשה המטבע במסד נתונים מבוזר. זאת בניגוד לבנק, למשל, שכל העסקות שנעשות דרכו נרשמות רק במחשבי הבנק. ההצפנה גורמת לכך שהכמות שתונפק מהמטבע מוגבלת וידועה מראש, אך היא יכולה לגדול באופן מבוקר על פני זמן. קביעת כמות מוגבלת חשובה כדי למנוע ירידה בערך של המטבע (אינפלציה).

ההצפנה נועדה גם להבטיח שהעברת המטבעות מאדם לאדם תירשם באלפי המחשבים ותאושר על ידיהם. טכניקה זו נועדה למנוע שכפול של המטבע ושימוש חוזר בו על ידי אותו אדם לאחר שהוא נשלח לאדם אחר.

הגוף המנפיק נוהג להשאיר לעצמו שיעור מסוים מהמטבעות אצלו. אם ערך המטבע עולה (במונחי מטבעות רגילים כמו דולר או יורו), ייווצרו לו כמובן רווחים.

המטבע הדיגיטלי המוצפן שהונפק מוצע לשימוש לציבור הרחב כמכשיר לתשלום על מוצרים ושירותים שונים. הציבור קובע את ערכו בעסקות בין אדם לאדם. כל עסקה נרשמת במסד הנתונים של אלפי המשתמשים במטבע — ושקופה לכולם. עם זאת, הזהות של המשתמשים במטבע חסויה. כל אחד מהמשתמשים זקוק לקוד אישי (מפתח) כדי להיכנס למצבור המטבעות שלו ולעשות בו שימוש. הערך של המטבע נובע מהיקף השימושים האפשריים בו, היכולת להמיר אותו למטבעות מדינתיים בקלות ובעלות נמוכה, ובעיקר ברמת האמון שנותן בו ציבור הסוחרים בו.

היתרון המרכזי של מטבע דיגיטלי הוא העובדה שקל להעביר אותו מאיש לאיש באמצעות מחשבים או סמארטפונים, מבלי לשלם עמלה כלשהי לגוף מתווך (בנק). יתרון נוסף הוא שהמטבע אינו מפוקח, ולכן אי אפשר לגבות דרכו מס על עסקות שונות.

חוסר הפיקוח מהווה גם את החיסרון העיקרי בו. אדם שאיבד את הקוד האישי שלו (דבר שעשוי לקרות כמובן) לא יוכל להגיע למצבור הביטקוינים שלו. הדבר מקביל למשל לאובדן של ארנק עם שטרות מזומן. אובדן של ארנק כזה מוציא את המטבעות שאבדו מהמחזור.

אם הקוד האישי אינו מסובך מספיק אפשר יהיה לפרוץ אותו ו"לגנוב ממנו" את המטבעות. בשנים האחרונות נרשמו כמה מקרים של "גניבת" מטבעות דיגיטליים שפגעו באמון בהם. אופי זה של המטבע הדיגיטלי הופך אותו לבעייתי בכל הקשור ליכולת לשמר בו "עושר" או "ערך" לאורך זמן. ויש חסרונות נוספים, שהעיקרי בהם הוא התנודתיות העזה במחירו, כתוצאה מספקולנטים שקונים ומוכרים אותו. תנודתיות זו מעידה על קושי לשמור בו ערך ומקשה על הפיכתו לאמצעי תשלום. יש גם חסרונות נוספים כגון היכולת להלבין באמצעותו הון שחור ולקנות מוצרים לא חוקיים (כמובן יש גם מי שרואה בכך דווקא יתרון).

המטבע הדיגיטלי הראשון שבו נעשה שימוש הוא ביטקוין. הביטקוין הונפק תחילה ב–2009 על ידי מפתח אנונימי (או קבוצת מפתחים אנונימית) שנקרא בשם הבדוי סאטושי נאקאמוטו. בתחילת דרכו נסחר ביטקוין בשווי של כ–5 סנטים אמריקאיים. ב–2013 קפץ העניין בביטקוין במהירות, ולקראת סוף השנה הוא הגיע למחיר של כ–1,000 דולר. בשנה שלאחר מכן ערכו צנח לכ–250 דולר ונע סביב ערך זה למשך כמה חודשים. בהדרגה החלו עסקים שונים בעולם להודיע כי הם מוכנים לקבל ביטקוין כתשלום על מוצרים ושירותים. הממשלות נותרו חשדניות והשימוש בביטקוין עדיין מוגבל. אי אפשר למשל לשלם מסים בביטקוין.

הביטקוין נותר תנודתי מאוד אבל ערכו שב ועלה בחדות. בתחילת 2017 הוא חזר להיסחר במחיר של כ–1,000 דולר. בחודשים האחרונים הביקוש למטבע קיבל תאוצה, ובסוף מאי הוא הגיע למחיר שיא של 2,700 דולר. במקביל לקפיצה בערכו של הביטקוין היתה קפיצה גם בערכו של מטבע דיגיטלי אחר הקרוי אתריום. גם מטבע זה, שהונפק בראשונה ב–2015 החל את דרכו בשווי של סנטים בודדים. בתחילת 2017 עוד נסחר אתריום סביב כ–8 דולרים ליחידה. ואולם מאז מחירו המריא ובאמצע יוני הוא נגע במחיר של 400 דולר. מאז הוא נפל מעט וחזר למחיר של כ–300 דולר.

הצלחתם של שני מטבעות אלה, והצלחה מוגבלת יותר של מטבעות דיגיטליים אחרים, הובילו לגל הנפקות של מטבעות דיגיטליים. הקפיצה במחירי המטבעות הדיגיטליים יצרה כמובן עושר רב למנפיקי המטבעות ולמשקיעים המוקדמים בהם. עם זאת, גופים פיננסיים מכובדים טוענים שהמטבעות האלה מהווים פתח להונאות רבות, וסבורים שהקפיצה החדה במחירם מגלמת את כל הסממנים של בועה פיננסית. כדרכן של בועות, הם מזהירים, סופה של הבועה הזו להתפוצץ בעוד זמן לא רב ולהותיר אחריה לצד המתעשרים גם הרבה מאוד מפסידים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker