הצפת ערך |

Tenbagger: הגביע הקדוש של המשקיעים במניות

לא צריך הרבה מהן. מספיק שיהיו בתיק רק כמה מניות בודדות כאלה כדי שהוא יניב תשואה פנומנלית ויביס את מדדי המניות המובילים

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שערי מניות בבורסה בתל אביב
שערי מניות בבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

Tenbagger -

כינוי למניה שמחירה מזנק פי 10 לפחות מהמחיר שבו נקנתה.

את הכינוי טבע מנהל ההשקעות האגדי, פיטר לינץ', בספרו One Up On Wall Street שיצא לאור ב–1989.

מציאה של מניות שמסוגלות לזנק פי 10 ממחירן ההתחלתי הוא הגביע הקדוש של משקיעי המניות. לא צריך הרבה מהן. מספיק שיהיו בתיק רק כמה מניות בודדות כאלה כדי שהוא יניב תשואה פנומנלית ויביס את מדדי המניות המובילים.

לשם הדגמה: מניה שמחירה גדל פי 10 במהלך 10 שנים, מייצגת תשואה שנתית ממוצעת של 25%. זו תשואה שגבוהה פי שלושה ויותר מהתשואה השנתית הממוצעת שמקובל לצפות לה בשוק המניות.

לינץ' חשב שמשקיעים פרטיים המקדישים זמן לחיפוש חברות טובות מחוץ לזרם הראשי מסוגלים לאתר מניות כאלה. הוא חשב גם שסיכוייהם לכך גבוהים מאלה של מנהלים מקצועיים.

אגב, המונח Tenbagger לקוח מעולם הבייסבול, משחק שלינץ' אהב במיוחד. הוא מקביל להשגת שני "הום ראנ'ס" (חבטה מוצלחת, בדרך כלל מחוץ לתחומי המגרש, שכוללת 4 בסיסים) ו"דאבל" (חבטה שהגיעה לבסיס השני) על ידי חובט במשחק אחד. וזו בהחלט תפוקה נאה לחובט.

על פי לינץ' כדי לאתר מניות של פי 10 צריך לעקוב אחר כמה עקרונות כלליים. בדרך כלל מדובר במניות של חברות קטנות שאינן מוכרות דיין, אינן מסוקרות על ידי האנליסטים ואינן מוחזקות על ידי בתי ההשקעות הגדולים. הן יהיו חברות אלמוניות יחסית, אבל כאלה שיש להן פוטנציאל צמיחה משמעותי.

לינץ' אהב לחפש את ה–Tenbaggers שלו בקרב רשתות השיווק הקטנות בארה"ב. כשהוא זיהה רשת חנויות מוצלחת, הוא הניח שהיא תוכל לשכפל את הצלחתה במאות חנויות נוספות, כך שהרווח שלה יצמח במהירות וערך המניה יוכפל. הוא השתמש בדוגמאות של מניות כמו וול מארט, דנקין דונטס, או סטופ אנד שופ.

בשנים שבהן ניהל לינץ' את קרן פידליטי מגלן (1977–1990) הוא השקיע ביותר מ–1,000 מניות ואיתר כמה עשרות Tenbaggers. באופן הזה הוא הצליח לייצר למגלן תשואה שנתית ממוצעת נדירה של 29% על פני 13 שנים.

כיום קשה מאוד למצוא מניות מהסוג שציין לינץ', מאחר ושוק ההון האמריקאי מסוקר בצורה מקיפה הרבה יותר מבעבר. היכולת למצוא מניה חבויה ואנונימית, שהיא גם מוצלחת מאוד ובעלת פוטנציאל צמיחה גבוה, נמוכה למדי.

מניות Tenbaggers בשני העשורים האחרונים הגיעו בעיקר מעולם הטכנולוגיה. הבולטות שבהן הן חברות כמו גוגל ואפל, וגם כמה חברות קטנות יותר.

גם בשוק הישראלי צמחו ב–20 השנים האחרונות כמה Tenbaggers מקומיות.

הבולטות שבהן הן כאלה שנוהלו ביעילות וחכמה או כאלה שנהנו מתנאי שוק נדיבים אחרי תקופת משבר שבה מחירן צנח והיה נמוך במיוחד.

לינץ' היה כנראה משקיע מיוחד במינו, ומעטים האנשים שהצליחו לחקותו. בזמנים נורמליים, הסיכוי של משקיעים לאתר Tenbagger הוא די נמוך. אבל זה לא מונע כמובן מכל המשקיעים בעולם להמשיך לנסות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker