איך מתחמקים ממס ירושה על מניות אמריקאיות?

ישראלים רבים אינם יודעים שבארה"ב מוטל מס עיזבון על מניות של חברות אמריקאיות או נדל"ן ■ המס חל על נכסים ששוויים גבוה מרף מסוים, שמצויים בבעלות אדם שהלך לעולמו גם אם לא היה תושב או אזרח אמריקאי

אפרת נוימן

אני משקיע פרטי ויש לי מניות ואג"ח של חברות אמריקאיות. באחרונה הודיע לי בנק לאומי כי הוא עשוי לעכב כספים ליורשים עד קבלת אישור לתשלום המס. האם כאזרח ישראלי אני חשוף למס ירושה בארה"ב? מה אפשר לעשות כדי להימנע מכך?

צביקה

פסל החירות
צילום: בלומברג

ישראלים רבים אינם יודעים שבארה"ב מוטל מס עיזבון על מניות של חברות אמריקאיות או נדל"ן. המס חל על נכסים ששוויים גבוה מרף מסוים, שמצויים בבעלות אדם שהלך לעולמו — גם אם לא היה תושב או אזרח אמריקאי. הוא תקף על ניירות ערך שהנפיקו חברות שהתאגדו בארה"ב, כמו אפל, גוגל, אמזון וקוקה קולה. הרף המינימלי להטלת המס הוא 60 אלף דולר. מס העיזבון מוטל בשיעור של 10%–40% משווי הנכסים, ובפועל, הוא מוטל על יורשי העיזבון.

לא מדובר בהחלטת מיסוי חדשה. בנק לאומי בחר לדווח על כך לראשונה לפני כמה חודשים לכל לקוחותיו, כדי ליישר קו עם רשות המסים האמריקאית. הבנק נכווה קשות מרשויות המס האמריקאיות, לאחר שעזר ללקוחות אמריקאים להתחמק מתשלומי מס. הפרשה הזו עלתה לבנק בקנס של כ–400 מיליון דולר. גם הבנקים הפועלים ומזרחי טפחות נמצאים תחת חקירה של רשויות המס האמריקאיות בנושא, וגם הם צפויים כנראה לשלם קנסות כדי לסגור את ההליכים. לאומי אינו הבנק היחיד שעידכן את לקוחותיו. הבנקים לא מעוניינים יותר להסתבך עם רשויות המס בארה"ב והם מעבירים את האחריות ללקוחותיהם.

הפתרון הפשוט הוא כמובן לא להשקיע במניות ואג"ח אמריקאיות בשווי של יותר מ–60 אלף דולר. אך מי שבכל זאת משקיע סכומים גבוהים בניירות ערך של חברות אמריקאיות או בנדל"ן בארה"ב יכול לפתור את החשיפה למס עיזבון באמצעות העברת הנכסים שלו לחברה רשומה. זה פתרון יקר יחסית, שדורש תכנון וטיפול מיוחד. הוא רלוונטי רק כאשר מדובר בנכסים בשווי משמעותי.

יש עוד פתרונות יצירתיים. הנה אחד שהגו שני בני זוג בשנות ה–50 לחייהם, המחזיקים תיק מניות אמריקאיות בשווי של כחצי מיליון שקל: השניים סיכמו ביניהם כי ברגע שבו אחד מהם ילך לעולמו, בן הזוג הנותר ימכור מייד את כל המניות האמריקאיות שבהן הם מחזיקים. לפי ההסכם, על בן או בת הזוג לעשות זאת באמצעות אפליקציה במכשיר הסלולרי, עוד לפני שהוא או היא מודיעים לאדם נוסף על מותו של בן או בת הזוג. לא בטוח שזה יספיק, משום שבין הוראת המכירה ועד שהכסף ייכנס לחשבון הבנק עשויים לעבור כמה ימים. מה גם שהמוות המצער עלול להתרחש ביום שבו הבורסות בארה"ב אינן פעילות. בכל מקרה, אם אתה מחזיק בתיק השקעות גדול, אולי עדיף שתתייעץ עם יועץ מס שימצא לך פתרון מתאים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker