תציע לי ברכות

הצעת רכש היא מנגנון שמאפשר לאדם או תאגיד לרכוש חבילת מניות גדולה בבורסה, לרוב במטרה להשתלט על חברה, תוך תשלום אחיד לכל מחזיקי המניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

Tender Offer - הצעת רכש.

מנגנון שמאפשר לאדם או תאגיד לרכוש חבילת מניות גדולה בבורסה, לרוב במטרה להשתלט על חברה, תוך תשלום אחיד לכל מחזיקי המניות. השימוש בטכניקה זו נוח יותר ומהיר יותר מאשר איסוף שיטתי של המניות במהלך המסחר בבורסה, דבר שיכול לגרום לעליית המחיר וטירפוד מהלך ההשתלטות. מדובר במנגנון שמוסדר בחוק.

את הצעת הרכש למניות יכול להגיש בעל השליטה בחברה, או גוף חיצוני שאינו מחזיק בה כלל. אם עושה זאת גוף זר, שאינו קשור עם בעל השליטה בחברה או ההנהלה, והוא עושה זאת בניגוד לרצונם — הדבר ייחשב ל"הצעת רכש עוינת" (Hostile Takeover). מהלך שנעשה בהסכמת בעל השליטה או ביוזמתו, או בהסכמה של הנהלת החברה (אם אין לה בעל שליטה), ייחשב להצעת רכש "ידידותית".

הצעות רכש נועדות לרוב לנצל הזדמנות עסקית. למשל, אם בעל שליטה סבור שהחברה שלו נסחרת במחיר נמוך מערכה, יש לו תמריץ לרכוש את המניות מהציבור. אם למשל מניית החברה נסחרת ב–10 דולרים והוא מעריך שהיא שווה 20 דולר, הוא עשוי לנסות לרכוש מהציבור מניות במחיר גבוה ממחיר השוק, 14 דולר, למשל. לעתים בעלי המניות מהציבור יסרבו לכך, ובעל השליטה יצטרך לשפר את הצעתו ולהציע מחיר גבוה יותר, או לוותר על הרעיון.

ריבוי הצעות רכש לחברות בורסאיות הוא איתות לכך ששוק המניות נמצא בתקופת שפל, והציבור לא מגלה בו עניין. בעלי שליטה רבים שמחזיקים מניות לטווח ארוך מנצלים זאת כדי לרכוש מהציבור מניות בזול.

סיבה אחרת לביצוע הצעת רכש היא רצון למחוק חברה מהמסחר בבורסה כדי לבצע בה שינויים שקשה יותר לעשותם בחברה ציבורית. המחיקה מאפשרת חופש רב יותר בביצוע מהלך של ארגון מחדש והבראה לחברה שנתונה במשבר.

כדי למחוק מהמסחר מניות של חברה ציבורית, חייב המציע להגיע לשליטה מלאה של 100% מהמניות. בפועל, ייתכן שחלק מבעלי המניות מהציבור יתנגדו להצעה, מתוך מחשבה שהמחיר הראוי להן גבוה יותר. אם הם לא ייענו להצעה, המהלך למחיקת החברה יכול להיכשל.

חוק החברות הישראלי בא לעזרת בעלי השליטה, ומאפשר להם להסתפק בהגעה לשיעור החזקה מינימלי של 95% מהחברה. אם הגיעו לשיעור כזה, הם יכולים לבצע הצעת רכש "כפויה" ל–5% הנותרים ולחייב באמצעות בית המשפט את שאר בעלי המניות מהציבור למכור להם את יתרת המניות. מטרת החוק היא למנוע מצב שבו המיעוט "סוחט" את בעל השליטה כדי לזכות בהצעת מחיר משופרת.

עם זאת, החוק מאפשר למיעוט המתנגד למכירה להגן על עצמו ועל רכושו. המתנגדים רשאים לנסות את כוחם בבית המשפט, ולהוכיח שהמחיר שננקב בהצעת הרכש אינו הוגן.

עסקת הרכישה של חברת מובילאיי על ידי אינטל, שדווחה בשבוע שעבר, תתבצע באמצעות הצעת רכש. במקרה הזה מדובר בהצעה ידידותית כמובן, משום שהנהלת מובילאיי תומכת בה. אינטל תציע לבעלי המניות של מובילאיי מחיר של 63.5 דולר למניה, והם יצטרכו להחליט אם להיענות לה. מכיוון שהמניה נסחרה לפני ההודעה על דבר העסקה במחיר של כ–48 דולר, ומכיוון שבעלי המניות הגדולים בחברה ומנהליה ימליצו להיענות להצעה, יש סיכוי גבוה שהיא תיענה במלואה גם על ידי בעלי המניות מהציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker