אני רק שאלה

מדוע המניות בארה"ב מכונות לפעמים ADR?

חברות ישראליות רבות שהחלו את דרכן בבורסה בישראל, רשמו לאחר זמן מה את מנייתן למסחר בארה"ב באמצעות ADR, וגייסו כך כסף ממשקיעים אמריקאיים

עמי גינזבורג
ארה"ב בורסה וול סטריט
הבורסה בוול סטריטצילום: Richard Drew/אי־פי
עמי גינזבורג

קראתי שחברת מיי סייז (My Size) הישראלית נסחרת בארה"ב דרך נייר שנקרא ADR. מהי משמעות המונח הזה? האם למי שמחזיק ב–ADR יש זכויות אחרות מאלה שיש למי שמחזיק במניה של החברה?

גיא עברי

ADR הם ראשי תיבות של American Depositary Receipt (תעודת פיקדון אמריקאית). בפועל, מדובר במניות. ADR מונפקים על ידי חברות שרשומות למסחר מחוץ לארה"ב, ומעוניינות שמניותיהן ייסחרו גם בבורסות של ארה"ב. הן עושות זאת כדי לקבל חשיפה לקהילת המשקיעים בארה"ב, לשפר את הסחירות במניות שלהן, לקבל סיקור אנליטי מבתי השקעות גדולים ולסייע לעסקיהן בחו"ל.

רישום למסחר בארה"ב עשוי לשפר את התדמית שלהן, אבל כרוך בלא מעט הוצאות נוספות. אם החברה מצליחה לקסום למשקיעים נוספים, ערכה עשוי לעלות והיא מקבלת מקור נוסף לגיוס כספים. חברות ישראליות רבות שהחלו את דרכן בבורסה בישראל, רשמו לאחר זמן מה את מנייתן למסחר בארה"ב (באמצעות ADR), וגייסו כך כסף ממשקיעים אמריקאיים. באופן זה יכולים המשקיעים האמריקאים לסחור במניה ישראלית בבורסה מקומית, במטבע מקומי ובעלויות נמוכות. בנוסף, הם יכולים לעיין בדו"חות החברה באנגלית, הכתובים לפי כללי החשבונאות האמריקאיים.

ה–ADR שרוכשים המשקיעים בארה"ב מתנהגות כמו מניות, והזכויות שצמודות להן הן אותן זכויות שצמודות למניות שהן מייצגות — בדיווידנדים ובזכויות ההצבעה. לעתים היחס בין ADR למניות המקוריות אינו 1:1. תעודת ADR יכולה לייצג שווי (וזכויות) של כמה מניות מקוריות ביחס של 1:2 או 1:5 לעומת המניה במדינת האם. הסיבה לכך היא טכנית בלבד. ADR היא כלי טכני שמטרתו לגשר בין החברות לרישומים השונים בבורסות שבמדינת המקור ובארה"ב. חברות הרישומים מבצעות את המעקב אחרי המניות שבידי הציבור. הן יודעות מי מחזיק במניה בכל שלב, לאן צריך להעביר את הדיווידנד, ולמי מותר להצביע באסיפות החברה.

לבנקים בארה"ב נוח יותר מבחינה היסטורית ומשפטית לעבוד עם ADR, וכך הם מתקשרים עם חברות הרישומים בחו"ל. בעיות ברישומי חברת מיי סייז בישראל לא איפשרו לרשום מניות שלה כ–ADR בארה"ב, דבר שיצר פער גדול במחירים בין שני השווקים (פער ארביטראז'). ברגע שהבעיה הטכנית נפתרה, פער המחירים נסגר.

לחברות ישראליות שהונפקו קודם בארה"ב ורק לאחר מכן ביצעו רישום כפול של המניה למסחר בישראל אין ADR, והמניות שלהן נסחרות ונרשמות כפי שהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ