"אירופה מציעה הזדמנות נהדרת להשקעה, רווחי החברות מתאוששים"

סטפן ג'ונו, מנהל השקעות ראשי בדויטשה בנק, מזהה ניצני אינפלציה באירופה, וסבור שהם מעידים על תחילתה של תקופת צמיחה וסגירת פערים מול ארה"ב ■ "השוק האירופי עוד לא התאושש מהמשבר. אנחנו צופים שהשנה זה ישתנה, והשווקים יעריכו את זה"

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סטפן ג'ונו, בחודש שעבר. "האצה בשיעור הצמיחה בארה"ב תעזור מאוד לאירופה"
סטפן ג'ונו, בחודש שעבר. "האצה בשיעור הצמיחה בארה"ב תעזור מאוד לאירופה"צילום: אייל טואג

האירועים הפוליטיים המפתיעים שהתרחשו בשנה האחרונה מייצרים לסטפן ג'ונו מדויטשה בנק הרבה עבודה. ג'ונו הוא מנהל השקעות ראשי באירופה, המזרח התיכון ואפריקה בחטיבת ניהול העושר של בנק ההשקעות הבינלאומי דויטשה בנק. תפקידו מעמיד אותו בראש קבוצה המנהלת נכסים בשווי 12 מיליארד יורו, ומנסה לבחון לעומק התפתחויות פוליטיות שעשויות להשפיע על הכלכלה העולמית.

אירועים פוליטיים רבים, הוא מסביר, שפעלו באחרונה באותו כיוון — הברקזיט בבריטניה שגרם לחילופים בראשות הממשלה, הבחירה בדונלד טראמפ לנשיא ארה"ב, משאל העם על שינוי החוקה באיטליה שגרר את התפטרותו של ראש הממשלה מתיאו ראנצי, והתחזקות כללית של מפלגות הימין הקיצוני באירופה. כל אלה מצביעים לדעתו על חוסר ודאות גובר בחזית הפוליטית, שיגרום גם לשינויים מקרו־כלכליים. האם השינויים האלה יהיו טובים או רעים למשקיעים בשוקי ההון? זה מה שניסינו לברר עמו בביקור שערך באחרונה בתל אביב.

אילו שינויים אתה מזהה כיום בשווקים על רקע השינויים הפוליטיים החלים בעולם, ובמיוחד באירופה?

"לאנשים יש צורך עמוק בשינויים כלכליים בעת הנוכחית. הבחירות בארה"ב הצביעו על זעם שנוצר נגד תהליכי הגלובליזציה — רבים איבדו את מקום עבודתם, והם כועסים על המהגרים. אזרחים רבים חשים שלא זכו לטעום מפירות הצמיחה מאז המשבר הכלכלי. במקביל, האי־שוויון גדל — למאיון העליון יש אותה כמות הון כמו ל–90% מהאוכלוסייה, ובשווקים יש תחושה קשה של חוסר ודאות. באירופה, באופן ספציפי, יש חשש מעליית כוחות הימין הקיצוני, שמסכנים את קיומו של האיחוד האירופי".

האם תוצאות הבחירות במדינה קטנה כמו הולנד יכולות לגרום לזעזוע בשווקים?

"הימין הקיצוני עשוי להיבחר בהולנד, אבל לדעתי הוא יתקשה לגייס קואליציה, לכן מדובר בסיכון מסוים. ואולם הבחירות בצרפת הן החשובות מכולן. הפרויקט האירופי מסתמך על מדינות הלב של היבשת — גרמניה וצרפת. תוצאות הבחירות בצרפת יהיו קריטיות. אם מארין לה פן (נשיאת מפלגת החזית הלאומית) תנצח — היא תקרא לקיים משאל עם על חברוּת באיחוד. זו סכנה של ממש".

אתה חושב שיש סיכוי שהצרפתים יפרקו את האיחוד?

"אני לא בטוח שהעם הצרפתי מוכן לזה. ברוב אירופה יש נטייה חיובית כלפי הישארות באיחוד. הסיכון נמצא בקבוצות שוליים. אנחנו מקווים שפרנסואה פיון (ראש ממשלת צרפת בתקופה שבה כיהן ניקולא סרקוזי כנשיא, ומועמד המפלגה הרפובליקאית לנשיאות) ינצח בבחירות במאי ויתמודד נגד לה פן בסיבוב השני של הבחירות".

ג'ונו מקשר בין חוסר הוודאות בחזית הפוליטית לזו השוררת בשוק ההון. לדעתו הציוצים של טראמפ והמדיניות העתידית של ראשת ממשלת בבריטניה, תרזה מיי, הופכים את פרק הזמן הנוכחי לקריטי מבחינה מקרו־כלכלית. הצבעות "הזעם" בארה"ב ובבריטניה מייצרות לדבריו ציפייה לפעולה פוליטית שתבוא בעקבותיה. ייתכן שחלק ייתרגם לשינויים במדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים.

באחרונה האריך נגיד הבנק האירופי את תוכנית רכישות האג"ח ביבשת. מדובר בפעולה כמעט הפוכה מזו של הפד, שהתחיל להעלות ריבית. איך זה ישפיע על השווקים?

"באירופה לא יזרימו תמריצים נוספים מעבר לאלה שהבנק המרכזי האירופי (ECB) כבר מזרים. נגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי, דחה את העלאת הריבית, והמסר שלו הוא שה–ECB לא מתכוון לפעול בחודשים הקרובים. האינפלציה אמנם עולה במקצת, אך רק הודות להתייקרות הנפט ומחירי המזון, ולא בשל גורמי הליבה. עם זאת, באירופה כבר פחות חוששים מדפלציה, ועוברים לאווירה בונה יותר. ביבשת מתרחשים כמה גורמים חיוביים: התמ"ג ב–2016 צמח כנראה ב–1.6%, וב–2017 הוא צפוי לצמוח ב–1.3%–1.4%. בנוסף, האבטלה יורדת, וביטחון הצרכנים משתפר".

מארין לה פן
מארין לה פןצילום: Robert Pratta/רויטרס

"מדד המניות הבריטי התאושש מהברקזיט"

ג'ונו סבור שעליית מחירי הנפט בשנה האחרונה — משפל של 26 דולר לחבית ליותר מ–50 דולר לחבית, עשויה לדחוף השנה את שיעורי האינפלציה באירופה. התפתחות כזו עשויה להפעיל לחץ על מחירי האג"ח, ולגרום לעלייה בתשואות. "יש אפשרות שהשוק ירגיש בלחץ, מפני שהאינפלציה בגרמניה גבוהה יותר מאשר ביתר המדינות, והיא עומדת על כ–1.6%–1.7%. זה השיעור הגבוה ביותר בגרמניה ב–15 השנים האחרונות. ואולם בשאר אירופה האינפלציה נמוכה יותר.

"האצה בשיעור הצמיחה בארה"ב תעזור מאוד לאירופה. נדע זאת בתוך כמה חודשים. עד אז ה–ECB ימשיך במדיניות הנוכחית. הוא לא ישנה את שיעור הריבית עד סוף השנה".

האם מדינות אירופה עלולות להיפגע ממדיניות אמריקאית שתגן על יצרנים מקומיים?

"זה עלול לקרות, אבל אנחנו לא חושבים שטראמפ יאמץ מדיניות מכסים נוקשה בחודשים הקרובים. צריך לראות כיצד השינוי יתבצע — בדמות מסי גבול על יבוא וטובין, או מכסים ישירים על כל הסחר. זה נושא מורכב. אני מאמין שצריך לשנות את מודל המסים בארה"ב, שבו שיעור מס החברות הוא מהגבוהים בעולם. אולי הם יקצצו במס החברות ויפצו על כך במסים על יבוא.

"ארה"ב מייבאת סחורה ביותר מ–2 טריליון דולר בשנה. מס של 10% על היבוא יביא לצבירה של יותר מ–200 מיליארד דולר. מדובר על מחצית מהרווחים שמניב מס החברות כיום. לצערי, אנחנו לא יודעים באופן ברור כיצד האמריקאים יפעלו בסוף, כי ההצהרות שיוצאות משם סותרות זו את זו פעמים רבות".

האמריקאים שכחו מהמשבר
רווחי החברות האירופיות לעומת האמריקאיות, ערב המשבר ואחריו

אמרת שהאווירה הכלכלית באירופה משתפרת. מה זה אומר לגבי המשקיעים? האם הבורסות באירופה הולכות לעלות?

"אירופה מציעה הזדמנות נהדרת להשקעות. זה שוק שלא התאושש לגמרי מהמשבר הכלכלי ב–2008 — רווחי החברות עדיין לא חזרו לעצמם. הם נמוכים בכ–20% מרמתם ערב המשבר. בארה"ב רווחי החברות כבר עברו באופן ניכר את הרמה ששררה לפני המשבר. החברות האירופיות צריכות להדביק את הפער הזה. אנחנו מצפים שהשנה, לראשונה מזה שלוש שנים, הרווחים ברוטו של החברות יהיו חיוביים, והשווקים יעריכו את זה".

עד כמה גבוה לדעתך הסיכון ליציבות גוש היורו?

"בשנה שעברה קיבלנו דוגמה ליציבותו היחסית. השווקים אמנם הגיבו בירידות חדות לברקזיט, אבל מדד המניות הבריטי תיקן, וחזר לאחר חודש לרמתו הקודמת. עם זאת, התנודתיות בשוק תימשך ותושפע מהגורמים הפוליטיים. נקודת המפנה תהיה הבחירות בצרפת. תוצאה חיובית שם, כלומר ניצחון של פיון, תהיה חיובית לשוק. להערכתנו, פיון יבצע כמה רפורמות חיוביות, כמו הורדת המיסוי והורדת הוצאות הממשלה ביחס ל–GDP. אנחנו בהחלט רואים פוטנציאל גדול במניות האירופיות, כשמה שמעכיר את האווירה הוא חוסר הוודאות הפוליטי".

השווקים מגיבים היום בעוצמה לאמירות, ואפילו לציוצים של מנהיגים פוליטיים. האם זה מצב תקין בעיניך? האם זה מפריע לניהול השקעות?

"השקעה היא ניווט בין חוסר ודאות לתנודתיות. ואולם מה שמשפיע בעיקר על השווקים הוא מצב הכלכלה והאופן שבו הוא משפיע על רווחי החברות. צריך לנסות למצוא את כיוון השוק בתוך כל הרעש שמסביב. התמ"ג העולמי אינו חזק מאוד, המדינות המתפתחות עדיין מתמודדות עם ירידה בייצור ואוכלוסיית עובדים מזדקנת. ההתאוששות שלהן חלשה יחסית. לגבי 2017, אנחנו מצפים לתשואה שנתית חד־ספרתית גבוהה מהשקעה במדדים המובילים. התעוררה בשוק אווירה חייתית. חברות קטנות ובינוניות בארה"ב מתחזקות והן שולטות על נתח של 65% מהמשרות. זו אינדיקציה חיובית. לא מדובר רק על ארה"ב — גם סין ממשיכה לנוע קדימה, ותצמח השנה בכ–6.5%".

תשואות האג"ח האמריקאיות ל–10 שנים עלו בחודשים האחרונים ל–2.5%. האם זה יסכן את שוק המניות אם המגמה הזו תימשך?

"כשהמצב הפיננסי טוב, השוק יודע להתמודד היטב עם העלאת ריבית. עליית תשואות האג"ח משקפת תחזיות לשיפור כלכלי ועלייה באינפלציה. שוק המניות ייפגע רק אם תשואות האג"ח יעלו ליותר מ–3.5%–4%. עד אז הדינמיקה תהיה חיובית לשוק המניות".

ג'ונו מצביע על הסטת כספים מעניינת. "למשקיעים היפנים נמאס מהאג"ח המקומיות שנותנות תשואה אפסית, והם נוהרים לאג"ח האמריקאיות. היפנים הם כיום המחזיקים הגדולים ביותר באג"ח בארה"ב — יותר מהסינים".

ציינת באחרונה כי מגזר הטכנולוגיות הרפואיות יציג ביצועים טובים יותר ממדד ה–S&P 500. האם תוכל להסביר מדוע אתה חושב כך?

"מגזר הטכנולוגיה תורם למדדי המניות באופן הניכר ביותר מבחינת הרווחים לחברות. בשנה שעברה הרווח הנקי המצרפי של חברות הטכנולוגיה היה כ–200 מיליארד דולר. הטכנולוגיה היא מנוע צמיחה לעסקים רבים. לדור ה–Y, המהווה כיום כ–75 מיליון בני אדם בארה"ב, יש הרגלי צריכה אחרים מאשר לדורות הקודמים לו. הם צורכים המון טכנולוגיה, קונים באינטרנט ומבלים 6–7 שעות ביום באינטרנט. הצרכנים הצעירים משקיעים חלק משמעותי מההכנסה הפנויה שלהם בטכנולוגיה. אין עוד מגזר שמסוגל לייצר הון בצורה כה מהירה".

דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: Evan Vucci/אי־פי

ג'ונו מצביע על כמה תתי־מגזרים בענף הטכנולוגיה שיכולים להיות מגנט להשקעות, בהם: "אינפרטק" ׁׁׁׁ(תשתיות), שייהנו מהשקעות של 3 טריליון דולר ב–20 השנים הקרובות. בריאות — בשל הזדקנות האוכלוסייה והעלייה בתוחלת החיים, בפרט בהודו ובסין. גם ענף הפיננסים והפינטק נכללים ברשימה. "יש הזדמנויות רבות במגזר הטכנולוגי. צריך לבדוק לאילו חברות יש מודל עסקי חזק, כי אלה החברות שייהנו בעתיד מהשינויים".

האם הצעדים של טראמפ בארה"ב מצביעים על נסיגה מהגלובליזציה ובלימה בהתפתחות של חברות טכנולוגיה?

"אנו לא מאמינים במלחמות סחר גדולות או בחזרה מהגלובליזציה. בשנים האחרונות היה צמצום מסוים בתהליכי הגלובליזציה, והסחר הגלובלי התכווץ. בשנה שעברה הסחר הגלובלי צמח פחות מהתוצר הגלובלי, לראשונה זה חמש שנים. אמנם יש גידול בצעדים פרוטקציוניסטים, אך יש גם הסכמי סחר רבים, בעיקר באסיה. אי־אפשר לחזור 25 שה לאחור. גם טראמפ לא יוכל לשנות הכל בארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker