הצפת ערך |

רווח נאה או הפסד כואב?

הביטויים לונג ושורט מקובלים בדרך כלל לגבי נכסים שניתן להשקיע בהם, אבל לעתים ניתן להשתמש בהם גם בהקשרים אחרים שמבטאים אופטימיות או פסימיות

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

לונג, שורט

ביטויים נפוצים בשוק ההון ובבורסה שמשמעותם היא אמונה בנכס והחזקה בו (Long) או אי־אמונה בנכס ונטייה למכור אותו (Short).

כשאדם מחזיק בפוזיציית "לונג" על נכס, הוא מאמין כי שוויו גבוה יותר מהשווי שבו הוא נסחר בשוק, ולכן ירצה לקנות אותו כדי להרוויח מעליית ערכו בעתיד. מי שאומר "אני לונג על מניית אמזון", מתכוון בעצם לומר שלדעתו המניה נסחרת מתחת לערכה. ייתכן שהוא כבר מחזיק בה או שהוא מתכוון לעשות כך בקרוב.

לעומת זאת, מי שטוען בתוקף "אני שורט על אמזון", מתכוון שהמניה יקרה מדי — היא נסחרת במחיר גבוה ממה שהוא מעריך כשוויה הכלכלי האמיתי. הוא סבור שהיא תניב תשואת חסר משמעותית לעומת הממוצע של שאר המניות בשוק.

צילום: איור: דובי קייך

הביטויים לונג ושורט מקובלים בדרך כלל לגבי נכסים שניתן להשקיע בהם, אבל לעתים ניתן להשתמש בהם גם בהקשרים אחרים שמבטאים אופטימיות או פסימיות. כך למשל אנשים וכלכלנים שמגלים אופטימיות באשר להתפתחויות הכלכליות בארה"ב, יכולים להיות פסימיים למדי באשר לצפוי בכלכלות של מערב אירופה וגוש היורו. אנשים כאלה יכולים לומר דברים כמו: "המצב בארה"ב מצוין, הכלכלה משתפרת. לדעתנו כדאי עכשיו להיות "לונג" על שוק המניות האמריקאי. באירופה לעומת זאת הכלכלה עדיין תקועה, נדרשות רפורמות במדינות רבות וקיים חשש מפני זעזועים פוליטיים. זה לא זמן טוב להשקיע שם והשווקים עלולים לרדת. אנחנו עדיין ב'שורט' על אירופה כעת". המשמעות הנלווית לאמירות כאלה היא שכדאי להשקיע במדדי המניות בשוק האמריקאי ולהתרחק משוקי המניות של אירופה.

הביטויים לונג ושורט מקבילים במשמעותם גם לביטויים המקובלים "פרי" (Bullish) ו"דובי" (Bearish). ה"לונגיסטים" הם ה"פרים" האופטימיים, שאצים לרכוש מניות מתוך ציפייה לעליות בשוק המניות. ממולם ניצבים כמובן ה"שורטיסטים", הלא הם ה"דובים", שמוכרים מניות מתוך ציפייה לירידות בשוק. המלחמה הניטשת תמיד בין הלונגיסטים והשורטיסטים היא זאת שגורמת לנדנדה התמידית בשוקי הסחורות והמניות העולמיים.

המונח "שורט" מיוחס בדרך כלל לפעולה של "מכירה בחסר". הכוונה היא לפעולה של מכירת נכס פיננסי שהמוכר אינו מחזיק בו, אלא שואל אותו מגוף אחר. השאילה כרוכה בתשלום עמלה ומתן ביטחונות. הנוקט בפעולת "שורט" עושה זאת מתוך ציפייה שמחיר הנכס יירד. מכירה בשורט נחשבת לפעולה מסוכנת, מאחר והיא כרוכה בנטילת אשראי לצורך ביצועה. אם מחירן של מניות שנמכרו בשורט אכן יורד בתוך זמן לא רב, המשקיע שביצע את הפעולה יכול לרכוש אותן בשוק, להחזיר אותן למשאיל ולסגור את הפוזיצייה ברווח נאה. ואולם אם מחיר המניות עלה — הגוף המשאיל עשוי לאלץ את המוכר להחזיר לו את המניות, אם אין לו ביטחונות מספקים. במקרה כזה, ה"שורטיסט" יספוג הפסד כואב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker